Wiadomości - Artykuły

Otwarcie "Miasta z piernika" we wrocławskim Kolejkowie [FOTO]

2021-11-25 13:56:54 | Wrocław

Już 25 listopada 2021 roku z okazji zbliżającego się okresu świątecznego, we wrocławskim Kolejkowie (Sky Tower) będzie możliwość zwiedzania wystawy "Miasto z piernika". Została ona stworzona przez pracowników Kolejkowa i mistrza piernikarstwa "Słodkiej chatki" - pana Marcina Goetza.

Zobaczcie zdjęcia z makiety "Miasto z Piernika" w Kolejkowie >>

Otwarcie miasta z piernika

Potrzebne było wiele materiałów

Makieta kolejkowa będzie otwarta od 25 listopada i pozostanie dostępna zwiedzającym aż do końca lutego przyszłego roku. Do jej stworzenia zostało użyte aż 1200 kg ciasta na pierniki – potrzebne było 98 kg miodu, 34 kg przypraw korzennych i 27 kg czekolady. To jedyna tego typu wystawa w Polsce – jej powierzchnia to prawie 100 m2.

Piernikowe miasto zawierać będzie ruchome elementy, na których czele znajdzie się przejeżdżająca lokomotywa, wykonana prawie w całości z czekolady. Dodatkową atrakcją jest oświetlenie wystawy. Ma ono imitować światło słoneczne. Po przygaszeniu lamp, wokół piernikowych domków roztacza się kolorowa poświata. 

Skąd pomysł?

- Jest to odpowiedź na otaczającą nas aurę świąt. Postanowiliśmy wrócić tym projektem do korzeni, do tego, co najbardziej nam się ze świętami kojarzy. Z zapachem przypraw, piernikiem, ze słodyczami. Stąd pomysł na wykonanie wystawy z piernika w naszym klimacie, czyli takim, który będzie zawierał elementy, które najbardziej się z Kolejkowem kojarzą, między innymi ruchomy czekoladowy pociąg. Chcieliśmy, żeby te święta były bardzo miłe, szczególnie po tym trudnym dla turystyki okresie - mówi Jakub Paczyński, Prezes Zarządu Kolejkowa.

Za wypiek ciasta odpowiedzialny był Marcin Goetz - mistrz piernikarstwa zajmujący się tym od dawna: - Jestem bardzo dumny z tego, że nam się udało, bo my tak naprawdę jesteśmy piernikową manufakturą. Pracujemy w dwie osoby - jedna wypieka ciasto, druga lukruje. Bardzo się cieszę, że dzięki temu miejscu mogliśmy wziąć udział w tak dużym projekcie - mówi. - Projekt stworzyli modelarze Kolejkowa, my wypiekaliśmy według ich planu. W sumie pracowało nad wszystkim 10 osób - dodaje.

Jednorazowe przedsięwzięcie?

Zarząd Kolejkowa zapowiedział już, że na ten moment to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia taka wystawa. Od tego roku, każdej zimy będziemy mogli zwiedzać piernikowe miasto, w związku z czym tegoroczne elementy wystawy zostaną zachowane do kolejnych edycji, choć pracownicy Kolejkowa mają na uwadze chęć podjadania w trakcie zwiedzania, o czym wspomina Kamil Sławiński, menadżer Kolejkowa:

- Mamy na uwadze to, że dzieci zwiedzające to pomieszczenie będą chciały coś tam skubnąć i spróbować kolorowych lukrów, dlatego jesteśmy na to przygotowani i każdego dnia jakieś uszczerbki i zniszczenia będą naprawiane, żeby wystawa wytrzymała zaplanowany okres. Zwłaszcza, że warunki higroskopijne są tak przystosowane, że sam piernik wytrzyma bardzo długo w niezmienionej formie - tłumaczy

Wystawa na pewno przyciągnie ogrom turystów, zwłaszcza, że zapach świąt roztacza się już od drzwi. Pomysł jest na pewno ciekawy i warto zobaczyć, co pięknego można stworzyć wyłącznie z piernika, lukru i czekolady.

Anna Krysik

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: zdjęcia, makieta, zwiedzanie, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wypoÅźyczalnia samochodÃłw
W jakich sytuacjach warto rozważyć wypożyczenie samochodu? Wrocław

Oferty z tego zakresu są coraz bardziej atrakcyjne, a firmy oferujące auta na wynajem są w stanie zaspokoić różne oczekiwania klientów.

szlachetna paczka
Szlachetna Paczka publikuje "Raport o biedzie" - przerażające dane z 2021 roku

Dostępny jest już raport o biedzie, opublikowany na podstawie danych z 2021 roku.

Kolejkowo
Otwarcie "Miasta z piernika" we wrocławskim Kolejkowie [FOTO] Wrocław

Piernikowa atrakcja w Kolejkowie otwiera się dla zwiedzających. Zobaczcie zdjęcia!

Polecamy
Objawy Koronawirusa - jak rozpoznać, że ktoś jest zarażony? Co wtedy zrobić? Jak się chronić?

Kilka porad dotyczących profilaktyki, diagnostyki i bezpieczeństwa innych.

Imladris 2018
Imladris: Krakowski Weekend z Fantastyką powraca z 17. edycją!

Termin tego niezwykłego wydarzenia to dni 9-11 listopada 2018 roku.

Ostatnio dodane
wypoÅźyczalnia samochodÃłw
W jakich sytuacjach warto rozważyć wypożyczenie samochodu? Wrocław

Oferty z tego zakresu są coraz bardziej atrakcyjne, a firmy oferujące auta na wynajem są w stanie zaspokoić różne oczekiwania klientów.

szlachetna paczka
Szlachetna Paczka publikuje "Raport o biedzie" - przerażające dane z 2021 roku

Dostępny jest już raport o biedzie, opublikowany na podstawie danych z 2021 roku.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.