Wiadomości - Artykuły

Na Dworzec Świebodzki wrócą pociągi. Jakie są plany miasta?

2023-03-14 13:30:13 | Wrocław

Na Dworzec Świebodzki wrócą pociągi. Stanie się to między innymi dzięki 9 milionom złotych z budżetu Wrocławia. Miasto Wrocław wspólnie ze Środą Śląską i Urzędem Marszałkowskim mają sfinansować 15% z tego, wycenionego na 215 milionów złotych, remontu. Resztę pieniędzy zapewnia Ministerstwo Infrastruktury w ramach Programu Kolej Plus. Jednak warunek jest jeden - pociągi muszą wrócić na dworzec w 2028 roku. A jak zapowiedziano dziś może się to wydarzyć w 2026 roku. 

Dworzec Świebodzki Ostatni pociąg na Dworzec Świebodzki wjechał w 1991 roku. Od tego czasu obiekt był teatrem, siedzibą „Kolejkowa”, ale przede wszystkim miejscem niedzielnego handlu. Dworzec niszczał, pojawiały się nawet pomysły całkowitej likwidacji torowiska i zamiany tej przestrzeni w dzielnicę mieszkaniową. 

- Dla Wrocławia najistotniejsze jest, by połączeń dowożących ludzi z Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego było jak najwięcej. Słyszymy od kilku lat że dalsze rozwijanie kolei aglomeracyjnej przy obecnej infrastrukturze nie jest możliwe, że przepustowość Dworca Głównego jest na wyczerpaniu. To stanowi istotną barierę w rozwoju połączeń kolejowych i stworzeniu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej z prawdziwego zdarzenia. Potrzebujemy więc przywrócenia funkcji pasażerskich Dworca Świebodzkiego jako alternatywy dla Wrocławia Głównego - wyjaśnia Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miasta

To dlatego, mimo, że Dworzec Świebodzki do magistratu nie należy, Wrocław partycypuje kwotą 9 milionów w przywróceniu jego funkcjonalności dla pasażerów. 

Dodatkowym atutem tego miejsca jest bliskość dużych węzłów komunikacyjnych - na pl. Jana Pawła i pl. Legionów, a budowa trasy TAT a także przywrócenie połączeń kolejowych wpłynie również na możliwość wykreowania węzła przesiadkowego na pl. Orląt Lwowskich. Okolice Świebodzkiego to jedenaście linii autobusowych i tramwajowych, nocnych i dziennych. Po uruchomieniu Trasy Tramwajowo-Autobusowej na Nowy Dwór ta sytuacja komunikacyjna jeszcze się wzmocni. 

- TAT swój „wylot” będzie miał bezpośrednio przy Świebodzkim. Wystarczy wyjść z dworca i w promieniu 70-100 metrów już dziś mamy tramwaje 20,23, 15, 31, 32, 74, autobusy 122, 124, 127, 249, 250.

Magistrat przypomina, że obok finansowania komunikacji w mieście dokłada się i współfinansuje również komunikację aglomeracyjną. 

– Komunikację aglomeracyjną traktujemy kompleksowo i poważnie, dlatego stale inwestujemy w jej rozwój. Tylko w 2022 roku dopłaciliśmy ok. 14 mln zł do 27 linii autobusowych aglomeracyjnych, które łączą Wrocław z 8 sąsiednimi gminami. Linie 9xx obsługują łącznie 73 autobusy – wymienia Paulina Tyniec-Piszcz.

Dworzec Świebodzki Dodatkowo, miasto dokłada się do kolei – jako ważnego elementu całościowego systemu komunikacji aglomeracyjnej. Poza wspomnianymi powyżej 9 mln zł na uruchomienie Dworca Świebodzkiego 3 mln zł pochłonęło finansowanie infrastruktury niezbędnej do uruchomienia linii kolejowej nr 292 łączącej Wrocław z Jelczem.

– Wrocław ze swojego budżetu przeznacza również corocznie środki finansowe na dodatkowe przewozy kolejowe o charakterze aglomeracyjnym.– dodaje Tyniec-Piszcz.

Przy przystankach kolejowych na terenie stolicy Dolnego Śląska tylko w tej kadencji samorządu miasto zbudowało także 7 parkingów „parkuj i jedź”, których łączna wartość wynosi ok. 9,5 mln zł.

– Nasza współpraca z różnymi partnerami – władzami sąsiednich gmin oraz z przewoźnikami autobusowymi – układa się bardzo dobrze. Dowodem na to niech będzie fakt, że rokrocznie zwiększamy ofertę wspólnych linii autobusowych a prace nad wspólnym biletem aglomeracyjnym na linie 9xx są zaawansowane. Pilotaż ruszy już w 2023 roku – dodaje Tyniec-Piszcz.

Natomiast pociągi powrócą na Dworzec Świebodzki nie później niż w 2028 roku bo tak zakłada program Kolej Plus. Choć jest szansa na to, że wydarzy się to wcześniej. PKP PLK mają na dniach uruchamiać przetarg i zdaniem Urzędu Marszałkowskiego pociągi mogą wrócić na Dworzec w 2026 roku.

ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Dworzec Wrocław, Program kolej plus, remont, Paulina Tyniec-Piszcz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
festiwal kwitnącej wiśni
Święto Kwitnącej Wiśni nie tylko w Japonii [FOTO]

Zobacz, jak kwitną wiśnie na całym świecie.

Strzelanina w szkole w Nashville. Zginęło 7 osÃłb
Strzelanina w szkole w Nashville. Zginęło 7 osób [WIDEO]

Napastniczką była dawna uczennica placówki.

Orlando Bloom w Kijowie
Orlando Bloom spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim [WIDEO]

Aktor odwiedził Kijów jako ambasador dobrej woli UNICEF.

Polecamy
Ostatnio dodane
festiwal kwitnącej wiśni
Święto Kwitnącej Wiśni nie tylko w Japonii [FOTO]

Zobacz, jak kwitną wiśnie na całym świecie.

Strzelanina w szkole w Nashville. Zginęło 7 osÃłb
Strzelanina w szkole w Nashville. Zginęło 7 osób [WIDEO]

Napastniczką była dawna uczennica placówki.

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.