Wiadomości - Artykuły

Certyfikat językowy dla każdego

2005-10-10 00:00:00 | Wrocław

Certyfikat językowy dla każdego

Co łączy siedmiolatka ze studentem i biznesmenem? Co wspólnego ma znana aktorka z kierowcą autobusu?
Wszystkie te osoby uczą się lub będą się uczyć języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego. Języki są teraz w modzie a jednocześnie są koniecznością.

Uczący się języków obcych, wiedzą, że bez języka trudno jest zrobić karierę w jakiejkolwiek branży. Pracodawcy zwykle poszukują osób posługujących się językami obcymi. Obecnie jeden język nie jest już atutem, ponieważ większość absolwentów zna np. angielski. Warto wtedy mieć w zanadrzu np. język rosyjski, który wraca do łask i może uatrakcyjnić CV.
Znajomość języków obcych potrzebna jest także do studiowania na wyższych uczelniach lub do pracy za granicą.
Są też osoby, które nie mają bezpośredniej motywacji, aby się uczyć języka, ale wiedzą, że jest to nieodzowne, bo przyjdzie moment, że trzeba się będzie wykazać znajomością języka.

Potrzebne i jednocześnie „trendy” jest także uzyskanie międzynarodowego certyfikatu.

Jest to często „postawienie kropki nad i” po wielu latach nauki języka.

Do najpopularniejszych certyfikatów językowych należą w przypadku angielskiego: najbardziej znane egzaminy Cambridge FCE, CAE, CPE.
Coraz bardziej popularne są egzaminy TELC dla osób na średniozaawansowanym poziomie,  które nie chcą lub nie są w stanie jeszcze zdawać np. FCE.
Egzaminy TELC wystarczają także urzędnikom w pracy w służbach cywilnych.
Godne polecenia są także egzaminy English for Business LCCI - na czterech poziomach zaawansowania wymagane przez uczelnie ekonomiczne oraz pracodawców w kraju i za granicą.  Do najbardziej znanych niemieckich certyfikatów należą ZD , ZMP, ZOP. Można by było jeszcze podać wiele nazw innych egzaminów. Jak zorientować się w tym wszystkim?

Z chwilą powstania Unii Europejskiej pojawiła się konieczność ujednolicenia sposobu mierzenia znajomości języków obcych.
Punktem odniesienia dla organizacji pracujących nad jednolitą europejską edukacją językową jest dokument Rady Europy Common European Framework of Reference for Languages: learning, teaching, assessment (CEF) – dokument poświęcony europejskiemu systemowi kształcenia językowego, w tym uczenia się, nauczania i oceniania.
Podaje  on wskazówki co do tworzenia standardów na wszystkich etapach sprawdzania znajomości języka, począwszy od układania testów, przez ich punktowanie i ocenianie, aż do dostarczania wyników egzaminowanym; dostarcza płaszczyzny porównania kompetencji w zakresie języków europejskich; określa wiedzę i umiejętności użytkownika danego języka na każdym poziomie zaawansowania, co można streścić w następujący sposób:

A1 – umiemy się znaleźć w bardzo prostych sytuacjach,
A2 – rozumiemy nieskomplikowane informacje i potrafimy budować
proste zdania,
B1 – umiemy komunikować się w języku
B2 – pojmujemy sens i przyzwoicie mówimy,
C1 – sporo rozumiemy i całkiem nieźle się wysławiamy,
C2 – rozumiemy właściwie wszystko, co nam wpadnie w oko i w ucho, oraz potrafimy mówić płynnie i precyzyjnie.

Istniejące już egzaminy i świadectwa są systematycznie dostosowywane do wyznaczonych poziomów zaawansowania; na przykład od września 2005 r. DELF i DALF zostaną podzielone według norm Rady Europy od DELF A1 do DALF C2.

Nie wszyscy wiedzą ,że np. egzamin na poziomie B1 to egzaminy TELC Zertifikat Deutsch (ZD) lub Certificate in English,  a  poziom B2 to dobrze nam znany egzamin FCE.

Jest kilka organizacji certyfikujących, obok TELC także ALTE, CEF, ECL . Można wymienić ich więcej. Z czasem wypracują one jeden jednolity system oceniania.

Egzaminy z języków obcych łączy nie tylko porównywalność i uznawalność w Europie – mają one także bardzo podobną strukturę sprawdzającą naszą umiejętność słuchania, pisania, czytania i mówienia w danym języku; na ogół nie testują one umiejętności tłumaczenia, a stawiając na podejście komunikacyjne, przywiązują mniejszą wagę do gramatyki. Na przykład w certyfikatach TELC nie chodzi o wytrwałe ćwiczenie reguł gramatycznych, natomiast  chodzi o wyrobienie kompetencji komunikacyjnych, tak przydatnych w kontaktach prywatnych, czy zawodowych. Dlatego egzaminy adresowane są do inżynierów, urzędników, lekarzy, a także studentów oraz młodzieży, która nie chce pozostać w tyle za swoimi rówieśnikami z Unii Europejskiej. Możliwie obiektywną ocenę egzaminów zapewniają nam komputery sprawdzające testy oraz egzaminatorzy podwójnie czytający prace pisemne (w centrali) i słuchający wypowiedzi ustnych (na miejscu). A jeśli przyjrzeć się sieci ośrodków egzaminacyjnych w całej Europie, jest ich wiele.


We Wrocławiu ośrodkiem TELC i Londyńskiej Izby Przemysłowo Handlowej (LCCI) jest Szkoła Języków Obcych LEKTOR przy ulicy Oławskiej 25. Na miejscu w LEKTORZE można wziąć udział w kursie i otrzymać międzynarodowe certyfikaty.

Warto się już teraz nad tym zastanowić i podjąć szybką decyzję o rozpoczęciu nauki na kursie egzaminacyjnym.   

W czasie wakacji warto pomyśleć także o kursie językowym za granicą, który jest bardzo atrakcyjnym i skutecznym sposobem nauki. W czasie wakacji 2005 zauważalna była tendencja, że coraz więcej osób korzysta z tej formy nauki. Studenci wybierali także wyjazdy typu Nauka i praca np. Wielkiej Brytanii  

Jednym słowem mówiąc uczmy się wszyscy języków, bo ta inwestycja na pewno nam się zwróci.

Informacje na temat międzynarodowych certyfikatów kursów językowych i wyjazdów
do Anglii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec , Austrii i na Maltę można uzyskać telefonicznie , osobiści lub mailowo w LEKTORZE pod adresem:

Szkoła Języków Obcych LEKTOR
ul. Oławska 25
50-123 Wrocław
biuro@lektor.com.p
www.lektor.com.pl
tel (071) 3725292

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Polecamy
putin
Masowe protesty w Rosji w związku z poborem do wojska

Jak obywatele Rosji zareagowali na decyzje Putina?

Poznaj firmę, ktÃłra działa w rÃłÅźnych gałęziach wspÃłłczesnego przemysłu!
ASPA – największy w Polsce producent zgrzewarek do metalu

Poznaj firmę, która działa w różnych gałęziach współczesnego przemysłu!

Ostatnio dodane
Breakfast Week
Śniadaniowe trendy: odkryj nowe smaki na Breakfast Weeku!

Popisowe śniadania, kawa na roślinnym i towarzystwo bliskich - czy można lepiej rozpocząć dzień?

Erik Exposito ambasadorem klockoMANII
Erik Exposito z LEGO. To na szczytny cel! [FOTO]

Kapitan Śląska Wrocław został ambasadorem klockoMANII.

Popularne
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?
15 marca - Światowy Dzień Snu. Jak spać dobrze?

Sen bardzo wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.