Wiadomości - Artykuły

Bezpłatne testy na COVID-19 we Wrocławiu jeszcze do 30 września

2022-09-14 13:36:09 | Wrocław

Do 30 września 2022 roku w punktach drive-thru Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu można bezpłatnie wykonać test RT-PCR wykrywający infekcję koronawirusem. Jedynym warunkiem jest zgoda na pobranie dodatkowego wymazu z nosa i gardła na potrzeby projektu naukowego realizowanego przez zespół naukowców z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki z Warszawy. Projekt realizowany jest we współpracy z Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii z Wrocławia. Finansuje go Agencja Badań Medycznych.

Laboratorium diagnostyczne COVID LAB

Wymaz do badań w zamian za test

Od każdego uczestnika badania pobrane zostaną cztery wymazy. Dwa z nich posłużą do wykonania standardowego testu molekularnego RT-PCR w medycznym laboratorium diagnostycznym Łukasiewicz – PORT. Ochotnicy uczestniczący w projekcie otrzymają wiarygodny wynik badania autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego.

- Dwa pozostałe wymazy posłużą do celów naukowych – zostaną wykorzystane do potwierdzenia działania naszego testu opracowywanego w ramach projektu CoVSens „Czujniki do szybkiego i bezinwazyjnego wykrywania wirusa SARS-CoV-2 na wczesnym etapie zakażenia”  – wyjaśnia kierownik projektu CoVSens dr inż. Joanna Jankowska-Śliwińska z Łukasiewicz Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki.

Weryfikacja działania czujnika przy użyciu wymazów pobranych od ochotników to końcowy etap projektu CoVSens. Jego efektem ma być opracowanie wysokoczułych testów przesiewowych, które pozwolą na wczesne, bezinwazyjne i stosunkowo niedrogie rozpoznawanie infekcji wirusem SARS-CoV-2, a tym samym ograniczenie jego rozprzestrzeniania się i przenoszenia choroby w społeczeństwie.

­- Cieszymy się, że naszym doświadczeniem i infrastrukturą możemy wesprzeć Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki w realizacji projektu zmierzającego do opracowania nowych, szybkich testów przesiewowych pozwalających wykryć wirusa SARS-CoV-2 – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. – Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w badaniu. Ochotnicy otrzymają bezpłatnie wynik testu RT-PCR w kierunku COVID-19, co jest bardzo istotne w okresie, w którym liczba zakażeń rośnie i potrzeba diagnostyki jest coraz większa – dodaje dr Andrzej Dybczyński.

Przewagą testu w stosunku do istniejących na rynku rozwiązań jest relatywnie niski koszt jego wykonania przy jednoczesnym skróceniu czasu oczekiwania na wynik (nawet do 30 minut) oraz zachowaniu wysokiej czułości i wiarygodności badania.

- Naszym celem  jest opracowanie relatywnie taniego, wysokoczułego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, szczególnie potrzebnego w czasie narastającej liczby zachorowań na COVID-19. Opracowany test będzie wykrywał obecność białek strukturalnych w otoczce wirusa w stosunkowo krótkim czasie – tłumaczy dr inż. Joanna Jankowska-Śliwińska, kierownik projektu z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki.

- Nasz test będzie mógł znaleźć szerokie zastosowanie w diagnozowaniu infekcji wirusem SARS-CoV-2, m.in. na przejściach granicznych czy lotniskach. Szybki test przesiewowy pozwoli na wiarygodną identyfikację osób zakażonych na podstawie analizy próbek wymazów z gardła i nosa – dodaje dr hab. Kamil Kosiel, główny badacz w projekcie CoVSens realizowanym przez Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki.

Jak wziąć udział w projekcie?  

Wystarczy zgłosić się do jednego z dwóch punktów wymazowych Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu w godzinach ich pracy i przed pobraniem wymazu zadeklarować chęć uczestniczenia w projekcie naukowym. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. W badaniu mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Wynik badania zostanie wydany w ciągu 36 godzin, w języku polskim i angielskim. Darmowe testy będą wykonywane do 30 września 2022 r. lub do uzyskania wymaganej w ramach projektu liczby prób.  

Gdzie znajdują się punkty wymazowe Łukasiewicz – PORT?   

Darmowe testy w ramach projektu CoVSens wykonywane są w obu punktach drive-thru Łukasiewicz – PORT: na Kampusie Pracze (ul. Stabłowicka 147, wjazd zamknięty szlabanem, prosimy dzwonić domofonem), od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00, oraz w Porcie Lotniczym Wrocław (ul. Graniczna 190, parking B przed terminalem), od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00 i w soboty w godz. 8.00-10.00.

ip

zdjęcie: Laboratorium diagnostyczne COVID LAB, fot. Łukasiewicz

Słowa kluczowe: koronawirus, badanie, SARS-CoV-2
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
poznań game arena
Poznań Game Arena 2022 startuje już 7 października!

Kogo będzie można spotkać podczas wydarzenia?

Asteroida
Pierwszy test obrony planetarnej został przeprowadzony przez NASA

Jak przebiegała misja DART i co oznacza dla ludzkości?

putin
Masowe protesty w Rosji w związku z poborem do wojska

Jak obywatele Rosji zareagowali na decyzje Putina?

Polecamy
Unia Europejska zmienia budżet. Chodzi o walkę z koronawirusem

Na zwalczanie pandemii COVID-19 zostaną przeznaczone kolejne miliardy euro.

Inicjatywa artystów do walki z koronawirusem

Zobacz, jak chcą poprawić nam humor!

Polecamy
Ostatnio dodane
poznań game arena
Poznań Game Arena 2022 startuje już 7 października!

Kogo będzie można spotkać podczas wydarzenia?

Asteroida
Pierwszy test obrony planetarnej został przeprowadzony przez NASA

Jak przebiegała misja DART i co oznacza dla ludzkości?

Popularne
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych
Internetowa wyszukiwarka... zmarłych Wrocław

Urząd Miejski Wrocławia, aby pomóc wielu mieszkańcom miasta, a także osobom spoza Wrocławia, w odnalezieniu miejsc pochówku krewnych i znajomych przygotował specjalny serwis.

Brak zdjęcia
Nie zgadzasz się na zbyt drogie stancje? Podpisz się! Wrocław

My, niżej podpisani studenci uczelni wyższych, protestujemy wobec nieuzasadnionych podwyżek opłat za wynajem pokoi i mieszkań w największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.