Teatr
Nikt (nie) spotyka Nikogo - premiera w Instytucie Grotowskiego

Nikt (nie) spotyka Nikogo - premiera w Instytucie Grotowskiego

  • 2019-02-08, do 2019-02-09
  • 20zł
  • w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, Wrocław

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 25.

fot. Agnieszka Bąk

Opis

Najnowszy spektakl Aleksandry Kugacz-Semerci i Mertcana Semerci powstał na podstawie dramatu „Nikt nie spotyka nikogo” Petera Asmussena. Premierowe spektakle będzie można zobaczyć w dniach 8–9 lutego o godz. 19:00 w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

Dramat Petera Asmussena, zaliczanego do grona autorów odpowiedzialnych za odrodzenie się duńskiej dramaturgii i współpracownika Larsa von Triera, jest tylko punktem wyjścia i inspiracją do stworzenia spektaklu będącego studium trudnego związku Kobiety i Mężczyzny. „Tekst pojawił się w gąszczu lektur i sprawił, że w jego kontekście zaczęliśmy wyobrażać sobie swój własny materiał. Odeszliśmy od mówienia na rzecz ruchu, który dramaturgicznie ma związek z tekstem, ale wyrażony jest w poetyce, która ani nie zmusza nas do konsekwentnego realizowania słowa, ani nie będzie rozumiana w jednoznaczny sposób” – mówi Aleksandra Kugacz-Semerci, współautorka spektaklu, aktorka i performerka, na co dzień pracująca w Studiu Matejka. „To rodzaj dramatu, w którym wiele rzeczy jest niewiadomych i tylko ode mnie zależy, co się tam wydarzy. Daje przestrzeń, żeby nie opowiadać tekstem, ale ciałem, muzyką lub innym obrazem” – mówi dalej Kugacz-Semerci o pracy z mężem Mertcanem Semerci, aktorem Studia Matejka oraz od 2018 roku Teatru ZAR.

W spektaklu padają metaforyczne, ograniczone do minimum kwestie z dramatu Asmussena w językach polskim i angielskim. „Emocje, namiętności, uczucia grają u niego z pełną siłą. Wszystko na wierzchu, choć ukryte pod płaszczem stosownych zdań i gestów. Przejrzystość poszczególnych sekwencji robi wrażenie – to teatr, który niczego nie udaje” (z Posłowia „Nikt nie spotyka nikogo” – Justyna Schabowska).

Przedstawienie realizowane jest przy współpracy inscenizacyjnej Jarosława Freta, reżysera, aktora, lidera Teatru ZAR oraz Joanny Jaworskiej-Maciaszek, tancerki współpracującej z Pracownią Fizyczną Jacka Owczarka w Łodzi, która pracowała nad ruchem scenicznym wzbogacającym i wypełniającym cały spektakl. Pierwszy pokaz pracy nad spektaklem według autorskiej koncepcji i w reżyserii Kamili Klamut odbył się w październiku 2018 roku.

 

fot. Magdalena Mądra

Ostatnio dodane
Ghost Dance - spektakl
The Best OFF - przegląd spektakli offowych w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Spektakle zobaczymy w dniach 7–10 marca 2019 we Wrocławiu.

Red Sky Performance
Teatralne widowisko Red Sky Performance zelektryzowało NFM [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z występu w w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.