Teatr
Karla - pokazy spektaklu

Karla - pokazy spektaklu

  • 2018-10-12, do 2018-10-13
  • Integracyjny Teatr Arka, ul. Mennicza 1, wejście od ul. Świdnickiej 28, Wrocław

Opis

Premiera „Karli” - 12 i 13 październik 2018 roku w Integracyjnym Teatrze Arka we Wrocławiu ul. Mennicza 3 (wejście od ul. Świdnickiej 28) o godz.19.00

Zapraszamy Szanownych Państwa, na premierę do Integracyjnego Teatru Arka . Będzie to Karla. Przedstawienie o polskiej arystokratce, symbolizującej epokę końca 19 wieku i początków 21 wieku-Karolinie Lanckorońskiej.

Przypadająca w bieżącym roku 100 –rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłoniła zespół osób kształtujących artystyczny i ideowy profil Teatru Arka do realizacji spektaklu „Karla”. Sztuka przybliżyć ma gronu odbiorców osobę - choć nie znaną szerszemu ogółowi społeczeństwa – jednak wyjątkowo zasłużoną dla Polski . Niezłomna Karolina Lanckorońska (1898 – 2002) – naukowiec, żołnierz ZWZ/AK, świadek  zagłady narodu i elit polskich w okresie II wojny światowej, po jej zakończeniu i zniewoleniu Polski przez komunistyczne władze wybrała życie na emigracji, stając się  wzorem służby na rzecz wolnej nauki i kultury polskiej.

Poprzez przedstawienie „Karla”  chcemy powiedzieć o współczesnym świecie. Wojna, przemoc, nienawiść, niezgoda, brak współpracy nadal funkcjonują na świecie a obóz koncentracyjny Ravensbruck może być w Syrii, Aleppo, Chorwacji, Bośni, Rwandzie, Kambodży…. Polsce, Rosji, Niemczech itd.
A przecież dla przetrwania ludzkości najważniejszy jest Pokój, Wolność, Miłość. To nic nie kosztuje ale jednak kosztuje.  Bardzo uniwersalne przesłanie Karoliny Lanckorońskiej ubogaca spektakl. Wyłania się z niego portret kobiety o niezwykle bogatej osobowości, silnej i mężnej oraz zdolnej do odważnych działań w sytuacjach ekstremalnych.

W spektaklu wykorzystano teksty Jarosławy Makus, „Wspomnień wojennych” Karoliny Lanckorońskiej, poezję Krystyny Miłobędzkiej, fragmenty „Boskiej Komedii” - „Piekło” Dantego Alighieri oraz „Iliady” Homera.

 Autorami sztuki teatralnej są  Jarosława Makus i Renata Jasińska.

Postać Profesor  Karoliny Lanckorońskiej kreowana jest przez znakomitą wrocławską aktorkę Agatę Obłąkowską. Przedstawienie powstało z inspiracji dr. Stanisława A. Bogaczewicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Przedstawienie poświęcone jest niedawno tragicznie zmarłej Jarosławie Makus z którą teatr współpracował od lat i która jest znakomitą  autorką scenariuszy, do wielu przedstawień Arki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.