Teatr
Saving Hope: Theatrical Artivism in Spaces of Conflict

Saving Hope: Theatrical Artivism in Spaces of Conflict

  • 2023-06-17, do 2023-06-18
  • Instytut Grotowskiego, studio Na Grobli, Wrocław

Opis

Instytut Grotowskiego we współpracy z siecią „Teatr w strefach konfliktu” Międzynarodowego Instytutu Teatralnego UNESCO zaprasza, 17 i 18 czerwca, do Studia Na Grobli na sympozjum, spektakle i pokazy.

Dwudniowe sympozjum złożone z bloków tematycznych i prezentacji hybrydowych, to unikalna możliwość wymiany myśli i poznania perspektywy artystów z różnych części świata, którzy używając narzędzi teatralnych i performatywnych, pracują z osobami z doświadczeniem uchodźczym, z grupami etnicznymi, których prawa są łamane, z kobietami doświadczającymi patriarchalnej przemocy oraz z najbardziej bezbronnymi ofiarami zbrodni przeciwko ludzkości – dziećmi, społecznościami dotkniętymi wojną i mniejszościami.

Ich praktyki artystyczne oscylują często na styku sztuki i aktywizmu, są wyrazem troski o wspólnotę, w której żyją, a jednocześnie gestem oporu wobec radykalnej przemocy politycznej, symbolicznej i kulturowej, a także wojen i terroru. Z jednej strony ich twórczość jest naznaczona doświadczeniem traumy, z drugiej – ratuje godność i niesie nadzieję na bardziej sprawiedliwe światy.

Sesje 
Nie dzielimy wystąpień zaproszonych gości tematycznie, ponieważ nie chcemy tworzyć sztucznych granic między poszczególnymi pomysłami. Podobne wątki i idee będą rezonować we wszystkich prezentowanych praktykach. Wśród tematów, które zostaną poruszone, znajdą się m.in.: ocalająca moc teatru, oddanie głosu i poszerzenie pola widoczności osób i grup, które zostały pozbawione prawa do bezpiecznego życia, etyka pracy, w tym procesy twórcze i budowanie relacji.

Rozważymy różne metodologie, tryby pracy teatralnej i artystycznej, a także różne strategie sprawczości politycznej i etycznej. Wybierając prelegentów staraliśmy się skupić na osobach i grupach, które pracują w swoim naturalnym środowisku, a także na projektach, które przekraczają i przesuwają granice, zarówno te formalne, jak i mentalne.

Spektakle, pokazy pracy
W ramach sympozjum pokażemy także projekty artystyczne zaproszonych gości – praktyków działających w strefach zagrożonych konfliktem z Europy, Azji i Afryki.

Performanse i spektakle to próba przeciwdziałania izolacji i opuszczeniu, pomimo politycznych i geograficznych przeszkód. Różnorodność pokazów czerpie z szerokiego spektrum form, od pełnometrażowego dokumentu i performansu, po twórczą interwencję ukazującą otoczenie artystów i przyjęte przez nich strategie działania.

Forma transmisji online to dla osób aktywistycznych z Afganistanu, kurdyjskiej Rożawy czy Sri Lanki, jedyna możliwość komunikacji ze względu na sytuację polityczną w ich krajach. Nie mogą opuścić miejsc, w których żyją, a my w niektórych przypadkach, w trosce o ich bezpieczeństwo, nie będziemy ujawniać ich wizerunków, biogramów czy nazwisk. Oddanie głosu a także przestrzeni do artystycznej ekspresji to dla nich moment powrotu do normalności, narzędzie walki o zmianę trudnej rzeczywistości.

Sympozjum odbywa się w ramach „Antigone’s Pride – Performing Society” – projektu realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego (Polska), Astràgali Teatro Eufonia (Włochy), Fundacion de la Danza „Alicia Alonso” z „Rey Juan Carlos University of Madrid (Hiszpania), Theatro Tsi Zakythos (Grecja), University of Salento, Department of Engineering – Augmented and Virtual Reality Lab (Włochy) ze środków programu Kreatywna Europa. Partnerem współpracującym jest Fundacja Art Junction.

Harmonogram

sob. 17.06.2023 (strefa czasowa utc+2)
Sesja I: 11.00–14.00
Praktyki. Wyzwania. Ku teatrowi

11.00–11.30 „Teatr zmiany społecznej. Narzędzie do łączenia różnych społeczności i ponownego humanizowania ludzi i miejsc”, Sophie Bertrand Besse, PSYCHEdelight Theatre Company (Wielka Brytania/świat)
11.30–12.00 „Teatr i sprzeciw”, Einat Weizman, Niezależna reżyserka (Izrael/Palestyna)
12.30–13.00 „Sztuka pod okupacją”, Rawand Arqawi, Fragments Theatre (Palestyna)
13.00–13.30 „Teatr w Rożawie (między rzeczywistoscią i ambicją)”, Abdulrahman Ibrahim Ali, Theatrical Rehabilitation Centre, Koma ªano (Rożawa, Syria)
13.30–14.00 „Teatr namiotowy”, Muhyiddin Arslan, Komîna ªano Afrin (Rożawa, Syria)

Sesja II: 15.30–18.30
Przekraczanie granic. Poza teatrem

15.30–16.00 „Romski teatr feministyczny i queer między marginalnością a walką ze stereotypami”, Mihaela Drãgan, Giuvlipen (Rumunia/Europa)
16.00–16.30 „Autoetnograficzna relacja z komunikacji i dokumentacji tragedii wojennych Sri Lanki poprzez teatr”, Thevannath Thevanayagam, MUTTAM/Active Theatre Movement (Sri Lanka)
16.30–17.00 „Sindżar – siła kobiet”, Anina Jendreyko, Volksbühne Basel (Szwjacaria /Irak/Syria)
17.00–17.30 „Tworzenie teatru w czasie wojny”, Artem Vusyk, NAFTA/VARTA (Ukraina)
17.30–18.00 „Charkowski Teatr Lalek w czasie wojny: Reboot”, Oksana Dmitrieva & Olga Dorofieieva, Charkowski Akademicki Teatr Lalek (Ukraina)

Spektakle/pokazy pracy:
19.30 „Syndrom Hamleta”, projekcja filmu dokumentalnego (Polska/Ukraina)
21.30 „Granica” performans/instalacja Moniki Wachowicz, Antoniny Romanovej, Oleny Matoshniuk (Polska/Ukraina)

niedz. 18.06.2023 (strefa czasowa utc+2)
Panel dyskusyjny: 11.00–13.30, nie transmitowany na żywo
Idee. Rozwiązania – dyskusje panelowe praktyków

Spektakle/pokazy pracy:
16.00 „Umbrella of Hope” Theatrical Rehabilitation Centre – Koma ªano, Rożawa (Syria)
16.40 „Shadows”, Komîna ªano Afrin, Rożawa (Syria)
17.20 „Theatre of Pain in Northern Sri Lanka”, Active Theatre Movement (Sri Lanka)
18.00 „Ay Kash/ای کاش/Jeśli tylko”, kolektyw Under the Starry Afgan Sky przy współpracy Cosmino Productions (Afghanistan/Wielka Brytania/Niemcy)

­

Saving Hope: Theatrical Artivism in Spaces of Conflict (17–18.06.2023)
Koncepcja merytoryczna: Jarosław Siejkowski
Współpraca merytoryczna: Roberta Quarta, Rezan Saleh, Agata Siwiak, Fabio Tolledi
Miejsce: Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli/online – forma hybrydowa
Język: angielski
Obowiązuje bezpłatna rejestracja

Więcej informacji i rejestracja: grotowski-institute.pl/wydarzenia/stracic-nadziei-teatralny-artywizm-przestrzeniach-konfliktu/

Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.