Spektakle, przedstawienia
Plakat79674f40b3f2bb8dba8ae0d1655391b3.jpg

Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna

Ocena: 5

Opis spektaklu

Zapraszamy Państwa na Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego. Tym razem jest to premierowa wersja w reżyserii i choreografii Youriego Vámosa, uznanego artysty, pierwszy raz realizującego swoje dzieło w Polsce.

Dziadek do orzechów to jedna z ikon klasycznego repertuaru baletowego, która doczekała się wielu wersji, w tym tak słynnych jak te George’a Balanchine’a (New York City Ballet, 1954), Rudolfa Nurejewa (Royal Swedish Ballet, 1967), Jurjiego Grigorowicza (Teatr Bolszoj, 1966), Michała Barysznikowa (American Ballet Theatre, 1976) czy Matthew Bourne’a (Adventures in Motion Pictures, 1992). Oparte o kanwę bajki E.T.A. Hoffmana libretto baletu Mariusa Petipy i Piotra Czajkowskiego w niewinnej ramie poetyki snu przemyca poważne treści o dojrzewaniu i sublimacji lęków pochodzących z dorosłego świata. Youri Vámos wzbogaca je o dodatkową warstwę fabularną – Opowieści wigilijnej Charles’a Dickensa, z całym właściwym jej bogactwem intryg i postaci.

Familijny wymiar tego spektaklu wynika z towarzyszącej nam całe życie potrzeby metafor – narracja baśni ma w sobie bowiem nie tylko potencjał zabawy i rozrywki, ale i podświadomej identyfikacji, pozwalającej na przeżywanie radości i koszmarów poprzez symboliczne treści. Spójrzmy na ten spektakl nie tylko jak na pięknie opakowany prezent pod choinką. Pomyślmy o tym, kim dziś jest Scrooge, dokąd prowadzi chciwość w czasach globalizacji, czy Dziadek do orzechów przetrwałby w dobie PlayStation, czy potrafimy jeszcze wybaczać?

Zdjęcia ze spektaklu

Najciekawsze zdjęcia ze spektaklu Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna (Opera Wrocławska, Wrocław).

Dziadek do orzechów (1)

Dziadek do orzechów  - Zdjęcie nr 1

Recenzje, wiadomości

Przeczytaj recenzje, wiadomości i ciekawostki związane ze spektaklem Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna (Opera Wrocławska, Wrocław).
Dziadek do orzechÃłw Opera Wrocławska
"Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna" w nowej wersji w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

Balet Youriego Vamosa na podstawie E.T.A. Hoffmana i Ch. Dickensa na deskach Opery Wrocławskiej. Zobaczcie zdjęcia!

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna (Opera Wrocławska, Wrocław).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna (Opera Wrocławska, Wrocław).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Dziadek do orzechów. Opowieść Wigilijna (Opera Wrocławska, Wrocław).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Blaszany bębenek - spektakl Capitol
"Blaszany bębenek" - premiera spektaklu zaczyna sezon w Capitolu [FOTO, WIDEO] Wrocław

Teatr Muzyczny Capitol prezentuje spektakl z aktorami w rolach lalek. Zobacz zdjęcia i fragment!

Opera na Zamku
Spektakl Opery na Zamku w Szczecinie do zobaczenia online

Balet "Na kwaterunku" można oglądać na kanale YouTube Opery na Zamku.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.