Dzieje się - Teatr

Znamy tytuły spektakli szkół teatralnych z tegorocznego PPA

2016-04-12 11:23:28 | Wrocław

Znamy tytuły spektakli szkół teatralnych, które zostaną pokazane na tegorocznym Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Po obejrzeniu zgłoszonych przez szkoły teatralne spektakli, dyrektor artystyczny wybrał dwa przedstawienia: "Czyż nie dobija się koni?" z gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej i "Jestem VIPem" z krakowskiej PWST. Widzowie obejrzą te spektakle na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w dniach 17 i 19 maja. Zostały jeszcze ostatnie bilety w cenie 15 zł.

O spektaklach opowiada Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA. - Ta prezentacji nie ma formy konkursu, stanowi dopełnienie tegorocznego programu artystycznego PPA. Chcieliśmy pokazać publiczności spektakle polskich publicznych szkół teatralnych, przedstawienia dyplomowe lub ciekawe egzaminy, których charakter bliski jest Przeglądowi Piosenki Aktorskiej - mówi Cezary Studniak. - Po obejrzeniu ośmiu zaproponowanych przez szkoły teatralne spektakli te właśnie wydały mi się najbardziej interesujące. "Czyż nie dobija się koni?" to pełnokrwisty, stricte teatralny spektakl, profesjonalnie wykonany, ze świetną choreografią i muzyką. "Jestem VIPem" - również, tu szczególnie ciekawe jest podejście do interpretacji piosenki - hip-hopowych utworów, w spektaklu wykonywanych w stylistyce jazzowej. Jestem pewien, że dla widzów PPA spektakle w wykonaniu aktorów będących u progu zawodowej drogi będą zajmującą propozycją - ocenia Studniak.

"Czyż nie dobija się koni?" w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Talarczyk
17 maja 2016, godz. 19:30, Wrocławski Teatr Współczesny, bilety 15 zł

Akcja "Czyż nie dobija się koni?", legendarnego filmu Sydneya Pollacka opartego na książce Horace’a  McCoya, dzieje się w Ameryce w czasach wielkiego kryzysu lat trzydziestych. Dziś nie żyjemy w kryzysie, ale w świecie, gdzie zdobycie środków na godne życie ma cenę mierzoną w upokorzeniu, wstydliwym konformizmie i zgodzie na poniżenia. 

Nasze czasy sprawiają, że coraz częściej ludzie stają się bezwzględni, cwani i okrutni.  Pomału wszyscy stajemy się uczestnikami szalonego maratonu w pogoni za pieniądzem i wątpliwej wartości nagrodami.  Wciąż będziemy podziwiać tych, którzy zmagając się z przeciwnościami pokonują swoje słabości i okazywać współczucie tym, którym zabrakło sił.  Natomiast dla młodych adeptów sztuki to przedstawienie jest początkiem zawodowego maratonu.

"Jestem VIPem" wg scenariusza i w reżyserii Konrada Imieli
19 maja 2016, godz. 19:30, Wrocławski Teatr Współczesny, bilety 15 zł

Teksty polskiego hiphopu w ustach ludzi, którzy mają wszystko. Kaliber 44, Paktofonika, Grammatik, Pezet, Fisz – ich utwory stają się materią monologów aktorskich z towarzyszeniem ekskluzywnej muzyki wykonywanej przez jazzowe trio.

Hiphop przełomu wieków to muzyka, na której wychowało się pokolenie wykonawców tego spektaklu. To język ich rówieśników. Okazuje się intrygującą materią literacko-muzyczną, która może posłużyć do próby diagnozy dzisiejszego świata utkanego z konwencjonalnych uśmiechów, firmowych eventów i skrywania osobistych traum pod maską dobrego samopoczucia.

MD/ip

fot. Scena zbiorowa: Czyż nie dobija się koni/autor: Marek Richter/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Przegląd Piosenki Aktorskiej, ppa 2016, teart capitol wrocław, szkoły teatralne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
nominacje do Teatralnych Nagrodach Muzycznych
Ogłoszono nominacje do Teatralnych Nagród Muzycznych 2022

Które teatry i artyści mają szanse na nagrody w 16 kategoriach?

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.