Dzieje się - Teatr

Znamy program Mandala Performance Festival 2022 we Wrocławiu

2022-05-02 09:13:38 | Wrocław

Ogłoszono program Mandala Performance Festival 2022, który odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 6-15 maja. Wydarzenia opierają się na popularyzacji sztuki tańca współczesnego, a jednym z priorytetów projektu jest świadoma strategia odwoływania się do pamięci, systemu wartości, kategorii wspólnotowości, zbiorowości.

Mandala Festival 2022

Festiwal jest opisywany przez organizatorów jako próba opisania nowej jakości, która powstaje na styku tradycji i nowoczesności. Taniec uważany jest za dziedzinę sztuki, która przekracza granice i stanowi pole badawcze na użytek współczesności i przyszłości. Bez znajomości nowych choreografii, trudno ogarnąć zmiany w coraz bardziej interdyscyplinarnej sztuce współczesnej.

Jednym z założeń festiwalowych propozycji jest to aby, publiczność skierowała uwagę na dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe. Zaprosimy spektakle, których twórcy sięgają po wielorakie inspiracje chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy: atutysztuki@gmail.com

Mandala Performance Festival 2022 - program spektakli

Centrum na Przedmieściu /pokazy spektakli / godz.19.00
06.05.2022
Teatr tańca Enza
Płonąca Żyrafa
07.05.2022
Kasija Vrbanac – Strelkin, Ivan Strelkin
Perfect Sense
Joanna Miś Fudali, Marta Pańka
Pestka
Volodymyr Ryga
ENEЇDA początek

Adrian Radwański
"WO/&MAN"

08.05.2022
Niemiecka Scena Tańca 2022 : Antonia Steffens  „An Attende”
Michał Przybyła
This thing inside me is a rickety bridge of impossible crossing

Eliza Hołubowska   - Umbra
Iga Szczepańska – Gieracha
Connected objects

11.05.2022 / godz.20.30
 Niemiecka Scena Tańca 2022:  JULIA PLAWGO   -  NON-PLAYABLE CHARACTER
Spotkanie z kuratorem Mateuszem Szymanówką

Instytut im. Jerzego Grotowskiego /  Studio na Grobli / godz.19.00
10.V.2022
Dominik Więcek
 Café Müller

11.V.2022
Łukasz Wójcicki
S Z T U C Z N E  C I A Ł O  solo post taneczne
Spektakl dla widzów dorosłych
 Spotkanie z artystą po spektaklu / prowadzenie: dr Wojciech Mackiewicz

12.V.2022
Teatr Nowszy
Spektakl ,,Blisko”
Choreografia w ścisłej współpracy z tancerzami: Tomasz Ciesielski
Taniec: Natalia Kladziwa, Paweł Urbanowicz, Katarzyna Leszek, Radosław Lis

13 V 2022
Yotam Peled/Izrael, Niemcy
migrena2x2

14.V.2022
Teatr Rozbark
„GEMINI tryptyk”
koncepcja, choreografia: Anna Piotrowska,
kreacja i wykonanie:
Kamil Bończyk
Joanna Brodniak
Anna Piotrowska
Alexey Torgunakov
Katarzyna Zioło

15.V.2022
Transition
struktura: Iwona Olszowska, Paweł Konior
improwizacja: Iwona Olszowska Paweł Konior.
Muzyka samplowana na żywo: Marcin Janus
    
Physical ArtHouse   Stille Nature
Spektakl taneczny wraz z instalacją Prof. Alicji Lewickiej - Szczegóły

Wydarzenia towarzyszące:
Wystawa Agnieszki Kozyry ,, Generał na wakacjach w towarzystwie papugi"
Data 06.05.2022
godz.18.00
miejsce Galeria w Centrum na Przedmieściu
ul Prądzyńskiego 39 A

Warsztaty Practice-as-research
Prowadzenie: Tomasz Ciesielski
Miejsce: Centrum na Przedmieściu
Data: 14.05.2022
Godz: 15.00 – 18.00
Wstęp wolny
Zapisy: atutysztuki@gmail.com

Spektakl Odyseja
Reżyseria: Tomasz Ciesielski
Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami

Taniec: Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz
Data: 15.05.2022
Godz. 12.00, 17.00
Miejsce: Dworzec Główny Wrocław
MANDALA PERFORMANCE FESTIVAL we Wrocławiu jest partnerem artystycznym projektu "Nauka sztuki – sztuka nauki" realizowanego przez Uniwersytet Łódzki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Dofinansowano z budżetu  Miasta Wrocławia, z Fundacji Polsko – Niemieckiej  oraz dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca .
Organizator festiwalu: stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK
Partner festiwalu:   Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu
Kuratorzy festiwalu: Adam Kamiński, Maciej Sado

Wydarzenia towarzyszące Mandala Performance Festival 2022

16 edycja już od 6 maja 2022
Wystawa Agnieszki Kozyry ,, Generał na wakacjach w towarzystwie papugi"
Data 06.05.2022
Miejsce Galeria w Centrum na Przedmieściu
ul Prądzyńskiego 39 A
Godz.18.00

Agnieszka Kozyra jest artystką z Wrocławia, wykładowcą akademickim, psychoterapeutą, pedagogiem specjalnym. To przedstawicielka Nowej Sztuki. Tworzy w nurcie realizmu magicznego na pograniczu surrealizmu. Jako psychoterapeutka pracuje w podejściu integratywnym. Bliska jest jej psychoterapia psychodynamiczna , oraz podejście humanistyczno- egzystencjalne. Pracuje z osobami dorosłymi, cierpiącymi z powodu stresu, zaburzeń nastroju, borykającymi się z wypaleniem zawodowym, trudnościami emocjonalnymi, związanymi z rozpadem rodziny, rozwodami, napadami paniki, nerwicami, zaburzeniami lękowymi, przeprowadzką i dużymi zmianami w życiu. Doświadczenie zdobywała pracując jako nauczyciel plastyki, terapeuta w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 10 we Wrocławiu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Jej prace artystyczne, obrazy, grafiki prowokują, nie bardzo przystają do uporządkowanego świata. W centrum zainteresowań artystki są możliwości umysłu ludzkiego, nieuchwytne myśli, groteska, wyobrażenia o istnieniu innych wymiarów. Mnóstwo w twórczości Agnieszki baśniowych wątków, dziwności, zaskoczenia, a nieraz nonsensu i nieprzywidywalności. Świadomie burzy logiczny porządek rzeczywistości, aby łatwiej odbiorcy wczuć się w atmosferę krainy cudowności, niespotykanych stworów, kolorystycznego rozedrgania.

Warsztaty  Practice-as-research
Warsztaty dotyczyć będą strategii badawczych istniejących na przecięciu nauki i sztuk performatywnych. Są skierowane przede wszystkim do tych, którzy wychodzą od praktyki i chcą dowiedzieć się jak można ją uporządkować, pogłębić jej rozumienie korzystając z narzędzi akademickich. Natomiast osoby posiadające szerokie podstawy teoretyczne
będą miały możliwość poznać sposoby przenoszenia ich na konkretne, bezpośrednie doświadczenie artystyczne. Będzie ono traktowane nie jako materiał badawczy, ale właśnie czasoprzestrzeń generowania wiedzy. Program warsztatów to bryk metodologiczny i narzędziowy. Pomoże w realizacji projektów dokumentacyjnych, eksperymentalnych, edukacyjnych i przede wszystkim badawczych.
Prowadzenie - Tomek Ciesielski
TOMASZ CIESIELSKI: choreograf, performer i badacz tańca. Pracuje na przecięciu sztuki i nauki, łączy strategie choreograficzne z dyskursami i metodami naukowymi. Twórca prezentowanych międzynarodowo performansów, m. in.: Sense-action, Koszty kwalifikowane/Taniec, moja miłość, Idylluzja, Karaoke, Odyseja, Blisko. W latach 2011-2016 tancerz w nagradzanym zespole Granhøj Dans. Współpracował także m in. z Robem
Haydenem, Tomaszem Rodowiczem, Natalią Korczakowską, Mikołajem Mikołajczykiem, Wojtkiem Mochniejem, Anną Piotrowską. Doktorant na Uniwersytecie Łódzkim, autor książki „Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej”. Prezes Fundacji Nowszego Teatru.

Zajęcia są bezpłatne
Miejsce: Centrum na Przedmieściu
Data: 14.05.2022
Godz: 15.00 – 18.00
Zapisy: atutysztuki@gmail.com

Teatr Nowszy
Odyseja
Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami
Taniec: Natalia 'Sarna' Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz
Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys
Kostiumy: Damian Kretschmer
Produkcja: Joanna Stasina
Data: 15.05.2022
Godz. 12.00, 17.00
Miejsce: Dworzec Główny Wrocław
Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.
Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który "wyszedł z formy" rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.

Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym - pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów - będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed "wyjazdu", w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania - rytualnej "śmierci do nowego życia". Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator - człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

"(...) Tomek Ciesielski wraz z tancerzami zabiera nas w podróż w głąb siebie. Prowadzi naszą uwagę, podsuwając muzykę, którą każdy słyszy oddzielnie, ale ona współgra z ruchem bądź z nim kontrastuje, narzuca niejako nastroje i emocje na poszczególnych tancerzy, dopasowując do nich muzykę, lub do muzyki wybierając charakterystyczny dla każdego ruch. Dowcipne zestawienia, autoironia, inteligentne poczucie humoru wywołują uśmiech, a przecież osamotnienie, niepewność w sterylnej przestrzeni zabarwiają je melancholią. Mijane setki razy przestrzenie nabierają nowego znaczenia, niezauważalne staje się wyjątkowe, przypadkowi przechodnie zmieniają się w bohaterów Odysei."
Jadwiga Majewska


ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spektakl, teatr tańca, wydarzenia, przedstawienia, teatr offowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Klub, spektakl
Znamy laureatów Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2022

Sprawdźcie, które spektakle nagrodzono podczas 56. edycji festiwalu w Szczecinie.

Mandala Festival 2022
Znamy program Mandala Performance Festival 2022 we Wrocławiu Wrocław

Spektakle zobaczymy za darmo w dniach od 6 do 15 maja.

Kazio Sponge Show
Znamy program 6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na pokazy najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach.

Polecamy
Zuchwała historia z zakurzonej pÃłłki
Nadchodzi Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta - Stacja Miasto 2020

Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia 2020 w Gdyni.

Iluzjoniści: Prosto z Broadwayu
Iluzjoniści: Prosto z Broadwayu - spektakl rusza w trasę po Polsce

Najlepiej sprzedający się spektakl magiczny w historii Broadway'u ruszył w trasę po Polsce.

Ostatnio dodane
Klub, spektakl
Znamy laureatów Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2022

Sprawdźcie, które spektakle nagrodzono podczas 56. edycji festiwalu w Szczecinie.

Mandala Festival 2022
Znamy program Mandala Performance Festival 2022 we Wrocławiu Wrocław

Spektakle zobaczymy za darmo w dniach od 6 do 15 maja.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.