Dzieje się - Teatr

Zbliża się festiwal "Paragraf/Artykuł" w ramach "Teatru na faktach"

2021-06-11 12:42:56 | Wrocław

„Paragraf/Artykuł”, czyli festiwal „Teatru na faktach”, odbedzie się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu w dniach 25-27 czerwca 2021 roku. Wydarzenie będzie dostępne dla Głuchych, osób niewidomych i niedowidzących oraz osób z niepełnosprawnością ruchową. Bilety w sprzedaży!

Paragraf/Artykuł 2021

O festiwalu

Festiwal „Paragraf/Artykuł” koncentruje się na wybranych artykułach z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej: art. 32 [Równość i zakaz dyskryminacji], art. 65 [Wolność wykonywania zawodu], art. 75 [Ochrona lokatorów], art. 31 [Wolność i dopuszczalne ograniczenia], art. 40 [Zakaz tortur], art. 30 [Godność osobista], art. 38 [Prawo do ochrony życia], art. 74 [Ochrona środowiska], art. 38 [Prawo do ochrony życia], poruszając tematy społecznie aktualne i ważne. To swoisty teatralny raport o stanie naszego kraju. Inspiracją dla kuratorów festiwalu, Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza, była publikacja „Z urzędu. Nieurzędowy raport ze skarg, rozmów, spotkań z Rzecznikiem Praw Obywatelskich VII Kadencji 2015–2020 Adamem Bodnarem”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich.

Program festiwalu

Program festiwalu zbudowany jest z bloków tematycznych („artykułów”), opisujących obywatelskie prawa i obowiązki. Na każdy „artykuł” składają się połączone tematycznie: dyskusje o prawach obywatelskich i ich łamaniu, w których udział wezmą eksperci, aktywiści, twórcy i bohaterowie spektakli oraz publiczność; czytania performatywne, będące efektami kursów teatru dokumentalnego w ramach „Teatru na faktach” oraz zapowiedziami nowo powstających spektakli; spektakle zrealizowane w ciągu 3-letniej działalności „Teatru na faktach”. W programie na żywo znajdzie się 12 spektakli, w tym 2 premiery, 8 dyskusji wokół przestrzegania i łamania podstawowych praw obywatelskich oraz 15 czytań performatywnych. Na program online składają się transmisje dyskusji i czytań performatywnych.

Staramy się zapewnić dostęp do kultury dla Głuchych, osób niewidomych i niedowidzących oraz osób z niepełnosprawnością ruchową. Z tego względu znaczna część programu będzie zrealizowana przy wykorzystaniu środków, umożliwiających odbiór osobom z niepełnosprawnościami. W ramach dostępności programu festiwalu „Paragraf/Artykuł” zrealizujemy: 6 spektakli (50%) z ułatwieniem dla niewidomych oraz słabowidzących w postaci audiowstępu bądź audiodeskrypcji; 7 spektakli (60%) z ułatwieniem dla osób głuchych, bądź z ograniczeniem słuchu w postaci tłumaczenia na polski język migowy oraz napisów wyświetlanych w czasie trwania spektakli; 7 spektakli (60%) w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, przestrzeni architektonicznie przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami ruchu; 4 dyskusje (50%) tłumaczone na polski język migowy, co stanowi ułatwienie dla widzów na żywo oraz obserwujących transmisje online.

Sprawdź program: https://grotowski-institute.pl/projekty/paragrafartykul/
Bilety w sprzedaży: https://www.bilety.grotowski-institute.pl/

MD/ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Instytut Grotowskiego, Wrocław, czerwiec 2021, wydarzenia, program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
4. konkurs Animatus
Rusza 4. edycja konkursu "Animatus"

Startuje Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej.

Dni Kejosu 2021 Wrocław
Poznaj program DNI KEJOSU! Nadchodzi przegląd działalności cyrkowo teatralnej Kolektywu KEJOS Wrocław

Przed nami cykl warsztatów, pokazów i spektakli teatralno cyrkowych.

Paragraf/Artykuł 2021
Zbliża się festiwal "Paragraf/Artykuł" w ramach "Teatru na faktach" Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 roku we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
4. konkurs Animatus
Rusza 4. edycja konkursu "Animatus"

Startuje Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej.

Dni Kejosu 2021 Wrocław
Poznaj program DNI KEJOSU! Nadchodzi przegląd działalności cyrkowo teatralnej Kolektywu KEJOS Wrocław

Przed nami cykl warsztatów, pokazów i spektakli teatralno cyrkowych.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.