Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Za nami Wieczór Polsko-Ukraiński w Operze Wrocławskiej [Relacja]

2022-03-20 20:18:17 | Wrocław

Jaki jest dzisiejszy świat? Z perspektywy obecnych wydarzeń trudno znaleźć pozytywy, a jednak dla własnego spokoju ducha dobrze je mieć. Choć na terytorium naszego sąsiada dzieją się rzeczy tragiczne, to w nadwiślańskim kraju można dostrzec promyk nadziei na chwilę spokoju, oddechu i refleksji. Jak ważne jest niesienie pomocy potrzebującym wiadomo nie od dziś. A wsparcie może być różne – materialne, fizyczne i psychiczne. Opera Wrocławska postanowiła dołożyć swoją cegiełkę w budowaniu więzi między Polakami i Ukraińcami. 18 marca 2022r. o godz. 19:00 gmach instytucji wypełnili goście, by razem wysłuchać fantastycznych utworów ludowych oraz patriotycznych podczas Wieczoru Polsko-Ukraińskiego.

Wieczór Polsko-UkraińskiSolidarność 

Ile tak naprawdę znaczy to słowo? O jego wartości przekonujemy się z dnia na dzień, coraz mocniej zauważając jego rolę. Solidarność to rodzaj pewnego zobowiązania względem uznanych przez siebie priorytetów. To współdziałanie i wsparcie, niezbędne to trwałego niesienia pomocy. Artyści Opery Wrocławskiej, jak i organizatorzy koncertu, wykazali się ogromnym przejawem empatii oraz stanowczym sprzeciwem wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Takie zachowania są szczególne potrzebne w tak dramatycznych warunkach, a chęć ich rozpowszechniania raduje zapewne niejedno serce.

Na scenie wystąpił niezastąpiony chór Opery Wrocławskiej pod batutą Anny Grabowskiej-Borys. Już na wstępie należy oddać im zasłużony ukłon, bo swoją obecnością dopełnili nie jeden wykon. Nie zabrakło oczywiście wspaniałych solistów, a wśród nich: Eliza Kruszczyńska, Anna Lichorowicz-Erdei, Tomasz Rudnicki, Aleksander Zuchowicz, Zoia Rolinska, Sergii Borzov oraz Mykhailo Hnatiuk. Gościnnie pojawiły się także ukraińskie artystki – Olga Tsymbaluk oraz Iryna Zhytynska. Przy fortepianie zasiadł Szymon Atys. Opera rozświetliła się barwami flagi Polskiej i Ukraińskiej.

Jedność

Ten koncert nie był zwykłym muzycznym wydarzeniem, na którym podziwiano tylko piękne wykony solistów i chóru. Było to znacznie większe przedsięwzięcie, angażujące wszystkich przybyłych gości. Należy zacząć od repertuaru. Pojawiły się w nim znane już z czasów szkolnych polskie utwory patriotyczne, a więc kiedy zabrzmiała „My, Pierwsza Brygada” w wykonaniu Tomasza Rudnickiego i chóru, nie sposób było nie nucić pod nosem. I wcale nie trzeba było, bowiem dyrygentka zaprosiła do wspólnego śpiewania publiczność, a czuwający nad sprawnym przebiegiem koncertu organizatorzy, wręczyli wszystkim papierowy rozkład, w którym znalazły się teksty czterech popularnych pieśni. Nieczęsto się zdarza, by śpiewacy i śpiewaczki, schodzili ze sceny i razem z widownią odśpiewali „Przybyli ułani pod okienko” czy „Sonce niżeńko”. Cudowne poczucie jedności zostało zachowane a z pewnością zapamiętane na długi czas.

Nie zabrakło również momentów dumy, wzruszeń i współczucia. Oprócz polskich utworów, zaprezentowano także ukraińskie pieśni, wstrzymujące oddech niejednego słuchacza. Po swoim występie głos zabrała ukraińska śpiewaczka, Iryna Zhytynska, która szczerze dziękowała Polakom za ich życzliwość i troskę, a na końcu życzyła najważniejszego – nieustannego poczucia bezpieczeństwa. Jej przemówienie spotkało się z ogromnym uznaniem wśród zgromadzonych, co zostało odzwierciedlone długim aplauzem. Wszyscy muzycy wykazali się, jak zwykle, fantastycznym talentem, co tylko podkreśla ich profesjonalizm. Cudownie było usłyszeć Chór Opery Wrocławskiej, szczególnie w refrenie „Hej, hej, ułani!”, w którym głośny śpiew niósł się poza ściany budynku.  

Wsparcie można okazywać w różny sposób. Nie trzeba od razu przenosić gór, a wystarczy jeden mały gest, by zrobić dobry uczynek. W tych szczególnie trudnych czasach warto mieć na uwadze drugą osobę i jej problemy. Opera Wrocławska wykazała się dużym zrozumieniem, a jej otwarty sprzeciw wobec wojny i solidarność z Ukrainą, zasługują na uznanie. Ukłony należy skierować również w stronę występujących – ich niezawodny profesjonalizm rozświetlił ten wieczór, dodając do niego poczucie przynależności do społeczności.

Klaudia Kowalik

fot. Tomasz Gola


Słowa kluczowe: zdjęcia, Wieczór polsko-ukraiński, relacja, 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Zdenka Pszczołowska
Zdenka Pszczołowska: Praca w teatrze nigdy się nie kończy. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Reżyserka części "Świteź" opowiada o spektaklu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Skibowisko 2022
Wszyscy wygrali w 2. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Skibowisko" [Relacja]

Wydarzenie odbyło się w Policealnym Studium Animatorów Kultury "SKiBA" we Wrocławiu.

Polecamy
Dziwaczki - spektakl
Natasza Sołtanowicz o polskich "Dziwaczkach" w Awinionie [WYWIAD]

Jak stworzyć niezależną grupę teatralną i wyjechać z autorskim spektaklem na największy festiwal teatralny na świecie? One tego dokonały!

Katarzyna Łęcka
Katarzyna Łęcka o "Smutkach Tropików": Powstaje spektakl przejmująco prawdziwy

Nie wyobrażam sobie robienia spektaklu o milenialsach bez młodych ludzi - mówi reżyserka.

Polecamy
Ostatnio dodane
Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Zdenka Pszczołowska
Zdenka Pszczołowska: Praca w teatrze nigdy się nie kończy. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Reżyserka części "Świteź" opowiada o spektaklu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.