Dzieje się - Teatr

Za nami Brave Festival 2018 [WIDEO + ZDJĘCIA]

2018-07-26 13:30:37 | Wrocław

13. edycja Brave Festival przeszła już do historii. W dniach 13-22 lipca 2018 we Wrocławiu odbył się szereg wyjątkowych wydarzeń kulturalnych. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Widzialni / Niewidzialni". Dochód z festiwalu, czyli 150 tys. zł, ma zostać przekazany organizacji charytatywnej ROKPA. Zobacz podsumowanie Brave Festival 2018!

Festiwal rozpoczął się 13 lipca koncertem Syrian Expat Philharmonic Orchestra z towarzyszeniem NFM Orkiestry Leopoldinum. Doszło do wyjątkowego połączenia kultur na gruncie muzyki. Syryjscy filharmonicy razem z wrocławską orkiestrą zmierzyli się z twórczością wybitnych polskich kompozytorów. Oprócz utworów z repertuaru Kilara, czy Góreckiego byliśmy także świadkami połączenia tradycyjnej muzyki syryjskiej z symfonicznym brzmieniem.

Wielkie wrażenie na widowni zrobiła międzynarodowa grupa b-boyów, ILL-Abilities, w której skład weszli tancerze z różnymi schorzeniami lub niepełnosprawnością. Artyści stoczyli także "breakdance battle" z polskimi b-boyami.

Kolejnym tancerzem, zmagającym się z fizycznymi ograniczeniami, był Alessandro Schiattarella. Włosko-szwajcarski artysta, który walczy z neurologiczno-mięśniową chorobą Hirayamy, zaprezentował spektakl "Altrove". Tancerz stara się zwrócić uwagę ludzi na rzadkie schorzenie, z którym musi się zmagać.

15 i 16 lipca na Scenie na Świebodzkim można było zobaczyć spektakl "Requiem for an Alcaraván", przygotowany przez Lukasa Avendańo. Meksykański performer nawiązuje do kultury "muxe", czyli trzeciej płci. Podczas spektaklu artysta prezentuje tradycyjne stroje i rytualne tańce.

Jednym z najbarwniejszych momentów festiwalu były dwa występy Albino Revolution Cultural Troupe. Tanzańska grupa przedstawiła show, będący połączeniem tańca, śpiewu i komedii. Artyści starają się zwrócić uwagę na sytuacje albinosów w subsaharyjskiej Afryce.

Spore poruszenie wywołał występ Los Paveros por la tierra. Kolumbijscy farmerzy poprzez swoją twórczość nagłaśniają sytuację rolników, którzy są w bezduszny sposób traktowani przez wielkie koncerny i posiadaczy ziemskich. Dzięki muzyce próbują pokazać, z czym muszą zmaga się zwykli ludzie w Kolumbii.

Podczas 13. edycji Brave Festival wystąpili także: Ghetto Classics, Meninas de Sinhá, Mélanie Lomoff, Rama Vaidyanathan, Menes la Plume i Mashirika.

Całość zakończył występ kenijskiej grupy Ghetto Classics z towarzyszeniem Jimka i filharmoników wrocławskich. Mogliśmy usłyszeć na żywo m.in. słynną "Historię hip-hopu".

Zobacz także filmowe podsumowanie 13. edycji Brave Festival!

KJ

fot. Mateusz Bral/materiały prasowe

naturativ wyprzedaż

Słowa kluczowe: festiwal, festiwale 2018, teatr, sztuka

Podsumowanie Brave Festival 2018 (19)

Syrian Expat Philharmonic Orchestra, fot. Mateusz Bral
Alessandro Schiattarella, fot. Mateusz Bral
ILL-Abilities, fot. Mateusz Bral
Los Paveros por la tierra, fot. Mateusz Bral
Lukas Avendaño, fot. Mateusz Bral
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Grotowski. Elementarz
Trwają zapisy do grupy roboczej Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań Wrocław

W styczniu startuje nowy kurs wiodący: "Grotowski. Elementarz".

Tomasz Szczepanek
Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Konkurs zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.

Polecamy
Krystyna Janda prosi widzów o pomoc [WIDEO]
Krystyna Janda prosi widzów o pomoc [WIDEO]

Sympatycy teatru Krystyny Jandy mogą dołożyć się do zakupu nowych foteli na widowni.

Rafał Blechacz w Hamburgu
Rafał Blechacz w Hamburgu

Podczas wizyty w fabryce Steinwaya w Hamburgu, Rafał Blechacz wybrał nowy fortepian, który pozwoli mu dalej rozwijać swoje umiejętności. Zakup instrumentu na miarę jego talentu, sfinansował PKN ORLEN.

Ostatnio dodane
Grotowski. Elementarz
Trwają zapisy do grupy roboczej Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań Wrocław

W styczniu startuje nowy kurs wiodący: "Grotowski. Elementarz".

Tomasz Szczepanek
Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Konkurs zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.