Dzieje się - Teatr

Za nami Brave Festival 2018 [WIDEO + ZDJĘCIA]

2018-07-26 13:30:37 | Wrocław

13. edycja Brave Festival przeszła już do historii. W dniach 13-22 lipca 2018 we Wrocławiu odbył się szereg wyjątkowych wydarzeń kulturalnych. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Widzialni / Niewidzialni". Dochód z festiwalu, czyli 150 tys. zł, ma zostać przekazany organizacji charytatywnej ROKPA. Zobacz podsumowanie Brave Festival 2018!

Festiwal rozpoczął się 13 lipca koncertem Syrian Expat Philharmonic Orchestra z towarzyszeniem NFM Orkiestry Leopoldinum. Doszło do wyjątkowego połączenia kultur na gruncie muzyki. Syryjscy filharmonicy razem z wrocławską orkiestrą zmierzyli się z twórczością wybitnych polskich kompozytorów. Oprócz utworów z repertuaru Kilara, czy Góreckiego byliśmy także świadkami połączenia tradycyjnej muzyki syryjskiej z symfonicznym brzmieniem.

Wielkie wrażenie na widowni zrobiła międzynarodowa grupa b-boyów, ILL-Abilities, w której skład weszli tancerze z różnymi schorzeniami lub niepełnosprawnością. Artyści stoczyli także "breakdance battle" z polskimi b-boyami.

Kolejnym tancerzem, zmagającym się z fizycznymi ograniczeniami, był Alessandro Schiattarella. Włosko-szwajcarski artysta, który walczy z neurologiczno-mięśniową chorobą Hirayamy, zaprezentował spektakl "Altrove". Tancerz stara się zwrócić uwagę ludzi na rzadkie schorzenie, z którym musi się zmagać.

15 i 16 lipca na Scenie na Świebodzkim można było zobaczyć spektakl "Requiem for an Alcaraván", przygotowany przez Lukasa Avendańo. Meksykański performer nawiązuje do kultury "muxe", czyli trzeciej płci. Podczas spektaklu artysta prezentuje tradycyjne stroje i rytualne tańce.

Jednym z najbarwniejszych momentów festiwalu były dwa występy Albino Revolution Cultural Troupe. Tanzańska grupa przedstawiła show, będący połączeniem tańca, śpiewu i komedii. Artyści starają się zwrócić uwagę na sytuacje albinosów w subsaharyjskiej Afryce.

Spore poruszenie wywołał występ Los Paveros por la tierra. Kolumbijscy farmerzy poprzez swoją twórczość nagłaśniają sytuację rolników, którzy są w bezduszny sposób traktowani przez wielkie koncerny i posiadaczy ziemskich. Dzięki muzyce próbują pokazać, z czym muszą zmaga się zwykli ludzie w Kolumbii.

Podczas 13. edycji Brave Festival wystąpili także: Ghetto Classics, Meninas de Sinhá, Mélanie Lomoff, Rama Vaidyanathan, Menes la Plume i Mashirika.

Całość zakończył występ kenijskiej grupy Ghetto Classics z towarzyszeniem Jimka i filharmoników wrocławskich. Mogliśmy usłyszeć na żywo m.in. słynną "Historię hip-hopu".

Zobacz także filmowe podsumowanie 13. edycji Brave Festival!

KJ

fot. Mateusz Bral/materiały prasowe

naturativ wyprzedaż

Słowa kluczowe: festiwal, festiwale 2018, teatr, sztuka

Podsumowanie Brave Festival 2018 (19)

Syrian Expat Philharmonic Orchestra, fot. Mateusz Bral
Alessandro Schiattarella, fot. Mateusz Bral
ILL-Abilities, fot. Mateusz Bral
Los Paveros por la tierra, fot. Mateusz Bral
Lukas Avendaño, fot. Mateusz Bral
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
NiepokÃłj przychodzi o zmierzchu
"Niepokój przychodzi o zmierzchu" - premiera spektaklu coraz bliżej. Zobacz plakat Wrocław

Przedstawienie powstaje na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda.

Katarzyna Pilichowska
Katarzyna Pilichowska wygrywa konkurs Modjeska Calling 2022

Za nami kolejna edycja konkursu aktorskiego na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej.

Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.