Recenzje - Teatr

Xięgi Schulza - recenzja spektaklu

2018-06-11 15:41:40 | Wrocław

8 czerwca 2018 na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu odbyła się długo wyczekiwana premiera spektaklu pod tytułem "Xięgi Schulza" w reżyserii Jana Szurmieja. Jest to przedsięwzięcie zrealizowane z dużym rozmachem, pełne muzyki, śpiewu oraz tańca, na podstawie twórczości wybitnego prozaika i autora grafik Bruno Schulza. Czy warto zobaczyć to przedstawienie? Przeczytaj recenzję!

Xięgi Schulza

Inspiracją do stworzenia tego spektaklu były "Sklepy cynamonowe", "Sanatorium pod Klepsydrą" oraz zbiór grafik znanych jako "Xięgi bałwochwalcze". Przed wybraniem się do teatru warto sięgnąć po te dzieła, by pełniej zrozumieć przedstawianą na scenie treść.

Imponującą część przedstawienia stanowi niewątpliwie choreografia, którą przygotował reżyser. W znakomitej większości scen występuje jednocześnie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu aktorów jednocześnie, co z pewnością było dużym wyzwaniem i co pozwoliło stworzyć klimat zatłoczonego i tętniącego życiem Drohobycza.

Mocną stroną jest scenografia autorstwa Wojciecha Jankowiaka. W niewielkim stopniu użyto też projekcji multimedialnych. Elementy scenografii są ruchome, a mobilność ta pozwoliła na szybką zmianę dekoracji podczas kolejnych scen, bez zaburzania ciągłości przedstawienia. Dodatkowo, wiele elementów scenografii podczas poszczególnych scen unoszonych w powietrzu (na przykład łóżko). Jednak głównym "efektem" najczęściej używanym w "Xięgach" jest dym, ale też światło, które pojawiały się zarówno pomiędzy scenami jako swego rodzaju przejście od jednej do drugiej, jak i w czasie ich trwania. Efekty te dodały całości pewnego rodzaju onirycznego charakteru.

Muzykę, w tym 10 songów do fragmentów twórczości Schulza oraz muzykę ilustracyjną skomponował Marcin Partyka. Za przygotowanie wokalne aktorów odpowiada Małgorzata Jaworska-Kaczmarek. Pięknie brzmią zarówno partie solowe jak i chóry. Obsada liczy w sumie blisko 40 osób. Warto zwrócić też uwagę na kostiumy Marty Hubki. Różnorodne, kolorowe, a przy tym wierne ilustrowanej epoce. Premiera była okazją do uhonorowania wybitnego aktora, który wcielił się w główną rolę. Dariusz Bereski, bo o nim mowa, obchodził 30 lecie pracy artystycznej, a "Xięgi Schulza" były jego 90. premierą.

"Xięgi Shulza" w Teatrze Polskim we Wrocławiu to zrealizowana na wysokim poziomie pod względem technicznym oraz artystycznym wysokobudżetowa produkcja. Nie jest najłatwiejsza w odbiorze, przed seansem na pewno warto zapoznać się z twórczością Shulza, gdyż pozwoli to na pełniejszy odbiór tej sztuki. Natomiast emocje płynące ze sceny udzielają się widowni i wielokrotnie wprawiają w zachwyt.

Anna Janaszak

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Teatr Polski, Wrocław, ocena, przedstawienie, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Słabizna [0]
    mj
    2019-11-03 19:59:54
    Baardzo bardzo słaba ta recenzja. Ta pseudo-autorka powinna wrócić do szkoły i nauczyć się zasad pisania recenzji.
  • co to jest za tekst [0]
    co to jest
    2018-08-12 19:44:05
    Interpunkcja, styl, zdania bez celu np.: "Dodatkowo, wiele elementów scenografii podczas poszczególnych scen unoszonych w powietrzu.". Warto sprawdzać przed wypuszczeniem jakichkolwiek tekstów, jak to w ogóle wygląda. Pseudorecenzje na portalu, który przeglądają studenci...
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Sen nocy letniej Teatr Polski
Sen nocy letniej - recenzja spektaklu [Teatr Polski Wrocław] Wrocław

Magdalena Piekorz adaptuje sztukę Williama Shakespeare'a. Czy warto zobaczyć to przedstawienie?

Moskwin
Moskwin - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprezentował nowy spektakl dla dorosłych. Czy warto zobaczyć?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.