Recenzje - Teatr

Xięgi Schulza - recenzja spektaklu

2018-06-11 15:41:40 | Wrocław

8 czerwca 2018 na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu odbyła się długo wyczekiwana premiera spektaklu pod tytułem "Xięgi Schulza" w reżyserii Jana Szurmieja. Jest to przedsięwzięcie zrealizowane z dużym rozmachem, pełne muzyki, śpiewu oraz tańca, na podstawie twórczości wybitnego prozaika i autora grafik Bruno Schulza. Czy warto zobaczyć to przedstawienie? Przeczytaj recenzję!

Xięgi Schulza

Inspiracją do stworzenia tego spektaklu były "Sklepy cynamonowe", "Sanatorium pod Klepsydrą" oraz zbiór grafik znanych jako "Xięgi bałwochwalcze". Przed wybraniem się do teatru warto sięgnąć po te dzieła, by pełniej zrozumieć przedstawianą na scenie treść.

Imponującą część przedstawienia stanowi niewątpliwie choreografia, którą przygotował reżyser. W znakomitej większości scen występuje jednocześnie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu aktorów jednocześnie, co z pewnością było dużym wyzwaniem i co pozwoliło stworzyć klimat zatłoczonego i tętniącego życiem Drohobycza.

Mocną stroną jest scenografia autorstwa Wojciecha Jankowiaka. W niewielkim stopniu użyto też projekcji multimedialnych. Elementy scenografii są ruchome, a mobilność ta pozwoliła na szybką zmianę dekoracji podczas kolejnych scen, bez zaburzania ciągłości przedstawienia. Dodatkowo, wiele elementów scenografii podczas poszczególnych scen unoszonych w powietrzu (na przykład łóżko). Jednak głównym "efektem" najczęściej używanym w "Xięgach" jest dym, ale też światło, które pojawiały się zarówno pomiędzy scenami jako swego rodzaju przejście od jednej do drugiej, jak i w czasie ich trwania. Efekty te dodały całości pewnego rodzaju onirycznego charakteru.

Muzykę, w tym 10 songów do fragmentów twórczości Schulza oraz muzykę ilustracyjną skomponował Marcin Partyka. Za przygotowanie wokalne aktorów odpowiada Małgorzata Jaworska-Kaczmarek. Pięknie brzmią zarówno partie solowe jak i chóry. Obsada liczy w sumie blisko 40 osób. Warto zwrócić też uwagę na kostiumy Marty Hubki. Różnorodne, kolorowe, a przy tym wierne ilustrowanej epoce. Premiera była okazją do uhonorowania wybitnego aktora, który wcielił się w główną rolę. Dariusz Bereski, bo o nim mowa, obchodził 30 lecie pracy artystycznej, a "Xięgi Schulza" były jego 90. premierą.

"Xięgi Shulza" w Teatrze Polskim we Wrocławiu to zrealizowana na wysokim poziomie pod względem technicznym oraz artystycznym wysokobudżetowa produkcja. Nie jest najłatwiejsza w odbiorze, przed seansem na pewno warto zapoznać się z twórczością Shulza, gdyż pozwoli to na pełniejszy odbiór tej sztuki. Natomiast emocje płynące ze sceny udzielają się widowni i wielokrotnie wprawiają w zachwyt.

Anna Janaszak

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Teatr Polski, Wrocław, ocena, przedstawienie, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • co to jest za tekst [0]
    co to jest
    2018-08-12 19:44:05
    Interpunkcja, styl, zdania bez celu np.: "Dodatkowo, wiele elementów scenografii podczas poszczególnych scen unoszonych w powietrzu.". Warto sprawdzać przed wypuszczeniem jakichkolwiek tekstów, jak to w ogóle wygląda. Pseudorecenzje na portalu, który przeglądają studenci...
Zobacz także
Xięgi Schulza
Xięgi Schulza - recenzja spektaklu Wrocław

Wielkie widowisko na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Czy warto się wybrać?

Pani Furia spektakl
Pani Furia - recenzja spektaklu Wrocław

Oceniamy nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Bracia Karamazow
Bracia Karamazow - recenzja spektaklu Wrocław

Oto 600. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu - adaptacja słynnej powieści Dostojewskiego. Czy warto wybrać się na spektakl?

Polecamy
Wciąż ją słyszę… [Poławiacze pereł - recenzja]
Wciąż ją słyszę… [Poławiacze pereł - recenzja] Wrocław

W okazałej przestrzeni Hali Stulecia powstała produkcja łącząca w sobie elementy chóru i baletu z oryginalną warstwą muzyczną.

Trzej muszkieterowie - pięknie, głośno i nierówno [RECENZJA]
Trzej muszkieterowie - pięknie, głośno i nierówno [RECENZJA] Wrocław

Wyczekiwany spektakl "Trzej muszkieterowie" we wrocławskim Teatrze Muzycznym CAPITOL spełnia oczekiwania. Jest ekscytująco, efektownie i pięknie. Niestety jest też zdecydowanie za długo. Przeczytaj recenzję!

Ostatnio dodane
Xięgi Schulza
Xięgi Schulza - recenzja spektaklu Wrocław

Wielkie widowisko na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Czy warto się wybrać?

Pani Furia spektakl
Pani Furia - recenzja spektaklu Wrocław

Oceniamy nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Kupony i kody rabatowe