Dzieje się - Teatr

Wypędzeni

2006-11-16 12:58:29 | Wrocław

 "Transfer!" - najnowszy spektakl Jana Klaty, który będzie miał premierę 18 listopada we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, to jak przyznał podczas konferencji prasowej sam reżyser, przedsięwzięcie ryzykowne i skomplikowane zarówno logistycznie, jak i ideologicznie. Przedstawienie dotyka bowiem problemu masowych przesiedleń ludności, jakie miały miejsce po II wojnie światowej, problemu wciąż bolesnego i obecnego w stosunkach polsko-niemieckich.

"Transfer!" ma pokazywać indywidualne losy ludzi wypędzonych, a nie wizję historyczną, dlatego scenariusz powstał na podstawie relacji i wspomnień żyjących świadków - uczestników tamtych tragicznych wydarzeń. Reżyser wraz ze wspomagającymi go dramaturgami: Dunją Funke i Sebastianem Majewskim, po wysłuchaniu zwierzeń około siedemdziesięciu osób, wybrał dziesięcioosobową, polsko-niemiecką grupę tych, którzy doświadczyli wypędzenia i będą w stanie o nim opowiedzieć. Zaangażowanie w projekt "amatorów", ludzi często ponad osiemdziesięcioletnich, którzy nigdy w życiu nie mieli nic wspólnego z teatrem, postawiło przed reżyserem także wyzwanie nadania ich opowieściom adekwatnego wyrazu scenicznego. Szczere wyznania tych zwykłych, a może właśnie niezwykłych ludzi i ich poplątane losy zostaną w spektaklu skontrastowane ze światem bezwzględnych rozgrywek politycznych na najwyższym szczeblu. Groteskowe sceny jałtańskie, z udziałem Churchilla, Roosevelta i Stalina, napisał sam Klata, i zagrają w nich zawodowi aktorzy.

Twórcom zależy na tym, żeby przedstawienie nie było gładkie i poprawne politycznie. Ma jednak zachęcać do dialogu i uświadamiać, że problem wypędzeń wciąż nas dotyczy.

19 listopada, dzień po premierze odbędzie się projekcja filmu "Śląski Dziki Zachód" i dyskusja o wypędzonych "Wokół TRANSFERU!" z udziałem m.in.: dr Krzysztofa Ruchniewicza i prof. Marka Zybury z Centrum im. Willy Brandta, Adama Krzemińskiego, publicysty tygodnika "Polityka" oraz realizatorów i wykonawców spektaklu (spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie)

W styczniu 2007 roku spektakl będzie prezentowany w Berlinie i Weimarze.

Marzena Gabryk
(marzena.gabryk@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Pietraszek, Nowakowska
MFT Dialog-Wrocław 2021: organizatorzy o budżecie i idei tej edycji festiwalu

Jerzy Pietraszek i Olga Nowakowska opowiedzieli o ciekawych kulisach organizacji festiwalu.

Capitol Wrocław
Znamy datę 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Wiemy też, kiedy odbędą się odwołane konkursy: Aktorskiej Interpretacji Piosenki i Off.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.