Dzieje się - Teatr

Wrocławski Teatr Lalek zaczyna sezon 2019/2020 od "Japetów" dla dorosłych

2019-09-13 11:06:51 | Wrocław

12 września 2019 odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca sezon 2019/2020 we Wrocławskim Teatrze Lalek. Na początek i zupełnie premierowo coś dla widzów dorosłych w ramach sceny WTL CHILD-FREE - nowy cykl komediowych spektakli improwizowanych pt. "Japety - kto to widział?". Później, dla dzieci w różnym wieku, teatr szykuje kilka dobrze zapowiadających się premier. Będzie to czas mieszania gatunków i odkrywania form dotychczas nieobecnych na  scenach Wrocławskiego Teatru Lalek. Do współpracy zaproszono nie tylko twórców dobrze znanych wrocławskiej widowni, ale i tych będących na początku swojej drogi artystycznej. Sprawdźcie, co będzie można zobaczyć!

JAPETY - KTO TO WIDZIAŁ? - Mateusz SkulimowskiNowe spektakle

JAPETY - KTO TO WIDZIAŁ?

16+ 

Koncepcja, scenografia i wykonanie lalek: Mateusz Skulimowski

Koprodukcja WTL z TEATREM IMPROWIZACJI W LALKACH – JAPETY
PREMIERA 4.10.2019 | Scena na Piętrze

Działająca od września 2018 scena dla dorosłych WTL CHILD-FREE przedstawia kolejny lalkowy cykl dla widzów powyżej 16. roku życia: JAPETY – KTO TO WIDZIAŁ? Po doskonale przyjętym przez publiczność serialu KAZIO SPONGE TALK SHOW czas na komedię improwizowaną z lalkami! JAPETY – KTO TO WIDZIAŁ? to efekt koprodukcji Wrocławskiego Teatru Lalek i Teatru Improwizacji w Lalkach JAPETY, którego liderem jest Mateusz Skulimowski, autor koncepcji, twórca scenografii i lalek do całego cyklu. W każdym spektaklu bierze udział dwóch aktorów WTL-u oraz trzech improwizatorów z Teatru Improwizacji IMPROKRACJA i grupy IRGA. Cykl wystartuje w październiku po intensywnych warsztatach impro, prowadzonych dla aktorów WTL-u przez wrocławskich trenerów improwizacji.

Mateusz Skulimowski zaprasza na spektakl improwizowany

- Podczas prób improwizacji z lalkami odkryliśmy, że lalki wyzwalają w nas zupełnie nowe rejony improwizacji, których wcześniej nie znaliśmy. Efekty tych eksperymentów z lalkami jest bardzo ciekawy i cieszę się, że w ten projekt włączyli się zarówno improwizatorzy jak i aktorzy z Teatru Lalek. Ostatecznie trudno będzie widowni rozpoznać, kto jest improwizatorem, a kto aktorem, bo wszyscy będziemy za zasłoną. Może widzowie pobawią się w zgadywanie, kto jest kim. Obecnie odbywamy z aktorami teatralnymi warsztaty improwizacyjne. Oni musza poznać nasz techniki i my też musimy nauczyć się animować muppety, by wszystko zagrało podczas występów. Ten typ lalek wybraliśmy właśnie dlatego, że są dość intuicyjne i proste w animacji dla nas - mówi Mateusz Skulimowski, pomysłodawca i główny koordynator całego projektu

- To, że nas nie widać pozwala pokazać przy pomocy lalek takie rzeczy, których aktor nie byłby w stanie zrobić. Jest to zatem ograniczenie, ale z drugiej strony to zupełnie nowe pole do popisu. Próby pokazały nam, że w lalkach jest jeszcze wiele do odkrycia i one mogą zrobić wiele niezwykłych rzeczy. Czasem to nawet nas zaskakuje, a efekty są spektakularne. Zobaczycie to Państwo na scenie! - zachęca Skulimowski.

- Jeśli chodzi o tematykę, to chcemy by spektakle były interaktywne. Będziemy pytać publiczność o zdanie, sugestie czy jakiś monolog. Potrzebujemy impulsu z zewnątrz. Natomiast jeśli chodzi o scenę, to nie planujemy dodatków w stylu nowych mediów, projekcji i tak dalej. Same lalki są wystarczająco interesujące. Nie wykluczamy jednak, że gościnnie może pojawić się jakiś człowiek przed sceną i wejść w interakcję z lalkami - dodaje Skulimowski.

JAPETY – KTO TO WIDZIAŁ? będzie grany raz w miesiącu od piątku do niedzieli. Każdy odcinek powstaje na żywo, bez scenariusza, z udziałem publiczności.

ILE ŻAB WAŻY KSIĘŻYC?

5+

Tekst: Malina Prześluga

Reżyseria i scenografia: Agata Kucińska

Współpraca plastyczna: Teo Dumski / Cloud Theater
PREMIERA 7.03.2020 | Scena Kameralna

Dramat Maliny Prześlugi, nagrodzony w 29. Konkursie na Sztukę Dla Dzieci i Młodzieży, opowiada o relacji narcystycznego Króla z wrażliwym Chłopcem. Historia o spotkaniu dorosłego z dzieckiem staje się pretekstem do opowiedzenia o władzy, która wypacza relacje międzyludzkie, i o dziecięcej ciekawości
i czułości, która potrafi zmieniać świat.

Agata Kucińska, specjalizująca się w tworzeniu nowoczesnych spektakli lalkowych, postanowiła tym razem połączyć lalki z techniką „malowania światłem”, której autorem jest Teo Dumski z Cloud Theater. Artysta obecny na scenie podczas przedstawienia będzie na bieżąco stwarzał elementy świata przedstawionego, które pojawiać się będą w projekcji.

POLSKIE RYMOWANKI ALBO CEREMONIE

13+

Tekst: Andrzej Błażewicz

Reżyseria: Marta Streker

Scenografia: Kasia Leks                   
PREMIERA 29.05.2010 | Scena Kameralna

Sztuka młodego dramatopisarza i reżysera Andrzeja Błażewicza znalazła się w tegorocznym finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, mimo że słowo „sztuka” nie najlepiej definiuje ten tekst. Ta seria obrazów rozpisanych, jak zaznacza sam autor, „na dowolną ilość osób”, to rapowane show z historią pradziadków w tle, coś pomiędzy koncertem, musicalem a quasi-apelem szkolnym ku czci odzyskania niepodległości. To monolog lub raczej wielogłos, zderzający młodą energię z polską historią i traumami narodowymi. Centralną postacią tego koncertu jest student, który wraca do domu na rodzinną uroczystość, a przy okazji odkrywa w historii swojej rodziny wołyński wątek.

Najważniejszym bohaterem tekstu jest tu sam język, popkulturowa mieszanka obrazów i słów, które nie są w stanie opisać doświadczenia, a zatem nie mogą pomóc w zrozumieniu prawdy.

Spektakl „Polskie ceremonie albo rymowanki” będzie muzycznym wydarzeniem współtworzonym przez ekipę bardzo młodych realizatorów. Ich spojrzenie na historię wydaje nam się cennym, pełnym nieoczywistej czułości głosem w debacie, która w ostatnich latach została sprowadzona niemal wyłącznie do narzędzia walki politycznej.

6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

29.05-3.06.2020

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci został zainaugurowany w 2013 r. Pierwsze cztery edycje odbywały się co rok: w 2013, 2014, 2015 i 2016. W roku 2016 Przegląd zmienił formułę na biennale, dzięki czemu ostatnia edycja, prezentująca wybór spektakli z dwóch lat, nie z jednego roku, była wyjątkowo zróżnicowana artystycznie. Z nadesłanych na Przegląd kilkudziesięciu zgłoszeń zostają wybrane wyłącznie spektakle o najwyższej wartości artystycznej, nowatorskie i odważne, wykorzystujące różnorodne środki ekspresji twórczej, włącznie z nowymi technologiami.

W ciągu zaledwie sześciu lat Przegląd zdążył zyskać znaczącą rangę. Na kolejne edycje festiwalu przyjeżdżali przedstawiciele środowiska teatralnego z całego kraju i zza granicy: reżyserzy, dramatopisarze i dyrektorzy teatrów. W wydarzeniach specjalnych – wykładach i panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. nowemu teatrowi i dramaturgii dla dzieci, teatrowi dla młodzieży, sztuce dzieci i dla dzieci – brali udział wybitni specjaliści z tych dziedzin. Przegląd został zauważony i doceniony także przez krytyków teatralnych: w recenzjach i relacjach medialnych powtarzały się opinie, że takiego wydarzenia brakowało dotąd na kulturalnej mapie miasta.

Edukacja

W misji teatru jest oczywiście edukacja widzów. Działać będzie Pracownia Pedagogiki Teatru, która w sezonie 2019/2020 zrealizuje pięć cykli warsztatowych: MY TU GRAMY!, IMPRO 3D, MACHINA TEATRALNA, czyli jak to wszystko działa, ROBIMY. Młodzieżowa grupa teatralna, NAŁADUJ BATERIE W TEATRZE!, a także warsztaty do poszczególnych spektakli WTL oraz interdyscyplinarne zajęcia dla uczniów w ramach programu Szkoła w Mieście.

Kontynuowane będą Warsztaty do spektakli. Te odbywają się we Wrocławskim Teatrze Lalek już od kilku lat w ramach „Szkoły w mieście”, a od sezonu 2016/2017 są tworzone na bieżąco do kolejnych premier. Pomysł stworzenia warsztatów narodził się, kiedy zauważono, że na zajęcia tego rodzaju istnieje ogromne zapotrzebowanie – przede wszystkim wśród nauczycieli, ale także rodziców i opiekunów.

Wyjazdy

Kalendarium spektakli wyjazdowych:


•    28.08 / 20:00 // Festiwal Sopot Non-Fiction, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie / „Moskwin”, reż. Lena Frankiewicz
•    30.08 / 10:00 i 12:00 / III Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek Pozytywka, scena Teatru Polskiego w Bydgoszczy // Dżungla, reż. Alicja Morawska-Rubczak
•    3.09-7.09.2019 / Baerum Kulturhus, Sandvika (Norwegia) // „Odd i Luna”, reż. Przemysław Jaszczak
•    18.09 / 11:00 / IV Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu, scena Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu // „Motyl”, reż. Marcin Liber
•    Listopad:
Mała Boska Komedia w Krakowie, scena Teatru Łaźnia Nowa // „Odd i Luna”, reż. Przemysław Jaszczak
XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2019 // „Motyl”, reż. Marcin Liber


MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, spektakle, repertuar, premiery, wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
WTW://zawsze_RÃłÅźewicz
WTW zaprasza na 5 wydarzeń performatywnych na bazie tekstów Tadeusza Różewicza Wrocław

Projekt "WTW://zawsze_Różewicz" to czytania oraz warsztaty dla młodzieży.

teatr
DRAMOX wchodzi do Polski - platforma VOD ze spektaklami teatralnymi

Teraz nie musisz wychodzić z domu, by obejrzeć światowe spektakle teatralne.

Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.