Dzieje się - Teatr

Wrocławski Teatr Lalek wraca do grania i prezentuje plany na sezon 2020/2021

2020-09-07 14:10:21 | Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wrócił do grania w siedzibie, ale nie zrezygnowano z pokazów online. O planach i przemyśleniach na temat najbliższych miesięcy mówiono 7 września na konferencji prasowej w siedzibie WTL. Prezentujemy wypowiedzi dyrekcji oraz zapowiedziane nowości repertuarowe na sezon 2020/2021!

Polskie rymowanki albo ceremonie

Wrocławski Teatr Lalek wraca do gry

W trakcie lockdownu zespół pracował nad tym, by jak najlepiej przygotować się do ponownego otwarcia i żeby zapewnić – i publiczności, i sobie – bezpieczeństwo podczas spektakli i warsztatów. Na podstawie wciąż zmieniającej się sytuacji epidemicznej opracowano optymalne zasady bezpiecznego przebywania w przestrzeni WTL. Regulamin jest stale dostępny na stronie internetowej teatru, a widzowie są zobowiązani do zapoznania się z nim przed przyjściem na spektakl czy warsztat. Jego filarami są: noszenie maseczek i zachowywanie odległości, przestrzeganie higieny, ograniczenie liczby miejsc na widowni.

Epidemia, poza ogromem negatywnych skutków, potwierdziła, że WTL ma wspaniałą i wierną publiczność. Teatr dostał od niej ogromne wsparcie: widzowie dobrowolnie rezygnowali ze zwrotu za zakupione bilety i na wiele innych sposobów okazywali zainteresowanie sytuacją teatru oraz wyrażali swoją solidarność w tym niełatwym czasie.

- Dla aktorów naszego teatru nie jest tak wielkim problemem fakt, że nie widać ich twarzy, bo często na tym polegają spektakle u nas, natomiast naprawdę brakuje im kontaktu z publicznością na żywo. Brakowało tego przez niemal pół roku, wiec ten powrót na scenę teraz był dla nas wszystkich wzruszający. Dlaczego się gra w teatrze? Właśnie dla tego kontaktu z widzem! Jeśli to jest uniemożliwione, to jest to dla aktorów katastrofa. Teraz wracamy do gry, oczywiście wprowadzając w życie wszelkie wytyczne sanitarne i zasady bezpieczeństwa odnośnie pandemii koronawirusa - mówi Janusz Jasiński - Dyrektor Naczelny Wrocławskiego Teatru Lalek. - Sezon, który zaczynamy będzie z oczywistych względów przejściowy. Będą przedstawienia na żywo, ale też nie kończymy pokazów online. W nowym sezonie planujemy cztery premiery, a w czerwcu 2021 chcemy zrobić kolejny Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci - zapowiada Jasiński.

Teatr na żywo i teatr online

Wielu widzów, niezależnie od wieku, angażowało się w działania teatru w sieci: Rodzinne niedziele z WTL-em online, Teatr na wynos, Spółdzielnię Bajek TĘCZA. Okazało się, że biorą w nich udział także osoby, które ze względu na miejsce zamieszkania czy inne bariery nie korzystały dotąd z oferty WTL. W związku z tym teatr podjął decyzję, by nie rezygnować z działalności online po powrocie do grania. Wszystkie materiały są wciąż dostępne na stronie internetowej teatru w zakładce TEATR ONLINE, a Spółdzielnia Bajek Tęcza po wakacjach wznowiła swoją aktywność. Co więcej, nowy sezon 2020/2021 teatr otworzy dwiema internetowymi premierami.

- Jeśli mamy odszukać jakiś plus tej całej pandemicznej sytuacji, to będzie to z pewnością ta strefa online. Okazuje się, że dzięki pokazywaniu naszej pracy w sieci wzrasta znacząco dostępność teatru dlka widzów, którzy normalnie by nas nie odwiedzili. To jest bardzo ważne i bardzo fajne - komentuje Jakub Krofta - Dyrektor Artystyczny WTL. - To jest niezwykle trudny okres dla teatrów, także dla naszego. Walczymy o dalsze działanie i o widza. Chcemy grać dla publiczności, ale też pokazujemy, że tu u nas jest całkowicie bezpiecznie. Przeniesiono nawet niektóre spektakle z mniejszych scen na największą, by reżim sanitarny był utrzymany - dodaje Krofta.

omówienie planów WTL na sezon 2020/2021

Plany repertuarowe

12 września, dzięki dofinansowaniu NCK w ramach programu „Kultura w sieci”, w internecie ukaże się album audiowizualny Polskie rymowanki albo ceremonie na podstawie tekstu Andrzeja Błażewicza w reżyserii Marty Streker. To odważny eksperyment artystyczny na styku dramaturgii, muzyki i wideoartu, skierowany do młodzieży powyżej 16. roku życia.

17 października czeski duet reżyserski SKUTR, czyli Martin Kukucka i Lukas Trpisovsky wraz z aktorami WTL zaproszą Widzów do uczestnictwa w projekcie anderSEN O TEATRZE. Internetowej premierze spektaklu dla dzieci na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena towarzyszył będzie cykl reportaży, ukazujących kulisy pracy nad przedstawieniem w trakcie epidemii. Ten projekt również, dzięki staraniom teatru, uzyskał dofinansowanie z MKiDN.

Trzecią premierą sezonu, w lutym 2021, będzie natomiast nowa sztuka napisana przez kierowniczkę literacką WTL Marię Wojtyszko, wyreżyserowana przez dyrektora artystycznego Jakuba Kroftę. Tandem ten w ciągu siedmiu ostatnich lat przygotował w WTL trzy spektakle: „Pacan, historia o miłości”, „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” i „Piekło-Niebo”. Realizacje były entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność i krytykę, a dwie ostatnie otrzymały wiele nagród na ogólnopolskich festiwalach. Krofta i Wojtyszko wraz z zespołem aktorskim WTL i stałą ekipą współtwórców zdołali wypracować własny język nowoczesnego teatru familijnego i mają nadzieję pogłębiać te poszukiwania w najnowszym spektaklu. Autorka sztuki nie chce jeszcze zdradzać jej tematu, z pewnością jednak będzie to historia dla dzieci i ich dorosłych, grana na Dużej Scenie.

Wiosną 2021 roku czwartą premierę sezonu przygotuje aktor WTL i absolwent reżyserii teatru lalek Radosław Kasiukiewicz. W ostatnich latach artysta z sukcesem zrealizował między innymi „Ferdydurke” w WTL, „Wystarczy być” w Teatrze Maska w Rzeszowie, czy „365 Pingvinar” w Det Vestnorske Teatret w Bergen. Spektakl będzie grany na Dużej Scenie i skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Premiera planowana jest na 28.05.2021 na otwarcie 6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci.


MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: WTL, repertuar, spektakle, premiery, na żywo, online
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wszyscy jesteśmy dziwni
"Wszyscy jesteśmy dziwni" z nagrodą Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Dla Olgi Ciężkowskiej, studentki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, spektakl ten był reżyserskim debiutem.

Tiki i inne zabawy
"Tiki i inne zabawy" - zbliża się nowa premiera we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Spektakl w reżyserii Dominiki Knapik zobaczymy już w maju.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.