Dzieje się - Teatr

Wrocławski Teatr Lalek ogłasza nowości sezonu 2017/2018

2017-09-27 09:01:31 | Wrocław

Informacja prasowa Wrocławskiego Teatru Lalek

Miniony sezon był dla Wrocławskiego Teatru Lalek bardzo ważny, bo jubileuszowy – 70. w historii teatru – a zarazem kończący pierwszą kadencję dyrektorskiego duetu Janusz Jasiński – Jakub Krofta. Wciąż rosnące w ostatnich pięciu latach zainteresowanie spektaklami i działalnością edukacyjną WTL-u dowodzi, że jego misja i założenia programowe pod polsko-czeską dyrekcją dobrze się wpisują w potrzeby publiczności. Coraz większa otwartość na nasze – często odważne i niekonwencjonalne – pomysły świadczy zaś o tym, że udaje się nam nie tylko odpowiadać na te oczekiwania, ale także je kształtować.

Burza

W minionym sezonie przedstawienia WTL-u zobaczyło łącznie ponad 54000 widzów w różnym wieku. W naszych przedsięwzięciach edukacyjnych wzięło udział 5530 dzieci i dorosłych. Frekwencja to jednak nie wszystko. Szczególnie cieszy nas to, że Wrocławskiemu Teatrowi Lalek udało się w ostatnim sezonie wyjść poza granice środowiska lalkarskiego i dostać do teatralnego mainstreamu. W tej chwili konkurujemy o nagrody i miejsce na festiwalach już nie tylko z innymi teatrami lalek i formy, ale z najlepszymi polskimi scenami dramatycznymi.

W maju 2017 jedno z najważniejszych branżowych pism, „Teatr”, poświęciło WTL-owi okładkę i znaczną część swojego numeru, uznając, że jest on obecnie „na fali”. W najnowszym rankingu NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI 2017 – ankiecie krytyków przeprowadzanej przez miesięcznik "Teatr" – zostaliśmy wymienieni aż 24-krotnie, w tym 4 razy jako NAJLEPSZY TEATR (przez Szymona Kazimierczaka, Jacka Sieradzkiego, Jacka Kopcińskiego i Kalinę Zalewską). "Rok pełen świetnych premier, pokazujący dojrzałość i nowatorstwo w komunikacji z widzem młodzieżowym, nie ignorując przy tym dorosłej publiczności" – uzasadnił swój wybór Szymon Kazimierczak.

We wrześniowym numerze miesięcznika „Dialog” o WTL-u, który „rozwija skrzydła” napisała Jolanta Kowalska.

To nie koniec wyróżnień. We wrześniu teatr rozbił bank nagród III Festiwalu małych Prapremier, organizowanego przez Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Spektakl PIEKŁO-NIEBO w reżyserii Jakuba Krofty zdobył GRAND PRIX za najlepsze przedstawienie, nagroda za najlepszy tekst powędrowała w ręce Marii Wojtyszko, a nagroda za najlepszą rolę męską trafiła do Tomasza Maśląkowskiego.

Sezon 2017/2018 otwiera drugą kadencję dyrektorów Janusza Jasińskiego i Jakuba Krofty. W trakcie pierwszych pięciu lat teatr zwracał się we wszystkich przedsięwzięciach głównie ku nowej dramaturgii. Do pracy nad nowymi sztukami – najczęściej pisanymi specjalnie na nasze zamówienie – staraliśmy się zapraszać artystów, którzy uznanie zdobyli dzięki spektaklom dla dorosłych, a twórczość przeznaczoną dla młodszych widzów traktowali jako wyzwanie i przygodę. W bieżącej kadencji zdecydowaliśmy się nieco zmodyfikować linię repertuarową, kierując się w stronę klasyki. Większość spektakli, które widzowie zobaczą w tym sezonie, to adaptacje literatury dziecięcej ("Babcia na jabłoni”, „O chłopcu, którego głowa była jajkiem”) lub odważne reinterpretacje klasyki dramatu („Burza”). Chcemy również poszerzyć ofertę spektakli dla naszej największej grupy odbiorców – dzieci w wieku przedszkolnym.

Do współpracy w tym sezonie postanowiliśmy zaprosić twórców związanych z Wrocławiem lub z samym WTL-em. Wśród premier znajdzie się przedstawienie stworzone przez członków naszego zespołu aktorskiego, profesorów Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej PWST – Annę Kramarczyk i Krzysztofa Grębskiego. Jeden ze spektakli wyreżyseruje absolwent tego wydziału, Przemysław Jaszczak. Trzy pozostałe zaś – artyści, których spektakle już są w naszym repertuarze: Marek Zákostelecký, Alicja Morawska-Rubczak i Jarosław Kilian.

W nowej kadencji WTL skupi się także na intensyfikacji działalności edukacyjnej. Obecnie przy teatrze działa stała młodzieżowa grupa teatralna ROBIMY i realizowane są trzy cykle integracyjnych warsztatów dla trzech różnych grup wiekowych w ramach PRACOWNI DZIAŁAŃ WŁĄCZAJĄCYCH „TEATR OTWARTY”. Do każdej z premier powstają warsztaty, których głównym celem jest pogłębienie odbioru przedstawienia i wzbogacenie go o nowe konteksty, a także przygotowanie do bardziej świadomej recepcji teatru w przyszłości. W latach 2017-2022 planujemy kontynuację dotychczasowych działań oraz poszerzenie ich o zajęcia dla nowych grup odbiorczych, m.in. osób z niepełnosprawnością motoryczną i intelektualną oraz seniorów.

Premiery sezonu 2017/2018 Wrocławskiego Teatru Lalek

BURZA | wiek 6+ | reż. Marek Zákostelecký
premiera 30 września 2017

Polsko-czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec – Marek Zákostelecký powrócił na deski Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy doskonale odebranego przez dziecięcą publiczność „Czarodziejskiego fletu” postanowili ponownie zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Shakespeare'a. Chcąc zaadaptować sztukę na scenę dziecięcą, wybrali z niej kilka wątków, wokół których osnuli przygodową, pełną humoru i zwrotów akcji historię nieudanej wyprawy w kosmos. Teatr w teatrze, chwyt chętnie stosowany przez geniusza ze Stratfordu, wykorzystali oni w „Burzy” nie tylko jako pretekst dla zabawy teatralnymi konwencjami, ale także sposób na wzięcie w nawias oryginalnej, miejscami zbyt okrutnej dla dzieci opowieści i odebranie jej pierwotnego ciężaru.

ZOSTAŃ MOIM PRZYJACIELEM | wiek 4+ | reż. Tomasz Man
premiera 2 grudnia 2017

Sztuka opowiada o przygodach głównych bohaterów – Pini, która jest nieco zbuntowanym i niezbyt przyjacielskim pingwinem, i zarozumiałego, rozpieszczonego żółwia Franciszka. Ta pierwsza ucieka z ZOO,
bo tęskni za wolnością i swoją rodziną, którą postanawia odwiedzić na Antarktydzie. Ten drugi został porzucony w lesie przez swoją właścicielkę, której obecność zwierzęcia przeszkadzałaby podczas wakacji. Franciszek postanawia jednak wyruszyć za swoją panią i podobnie jak Pinia podąża w kierunku morza. Ich losy skrzyżują się, a spotykane po drodze postaci na zawsze zmienia ich stosunek do świata, siebie i innych. Ta pełna przygód historia, czasem śmieszna, czasem groźna, a czasem wzruszająca, kończy się szczęśliwie.

O CHŁOPCU, KTÓREGO GŁOWA BYŁA JAJKIEM [tytuł roboczy] | wiek 4+
reż. Przemysław Jaszczak | premiera 24 lutego 2018  

Adaptacja przepięknych i obsypanych nagrodami picture books norweskiej autorki Lisy Aisato, której książki nie były do tej pory tłumaczone na język polski. Tematami wiodącymi w ODD ER ET EGG! i EN FISK TIL LUNA są inność i poszukiwanie przyjaźni oraz własnego miejsca w świecie.

Odd, główny bohater ODD ER ET EGG!, w miejscu głowy ma… jajko. Bardzo boi się, że może je stłuc, dlatego zamiast czapki nosi pokrowiec na imbryk. Pewnego dnia spotyka w lesie Dziewczynkę przebraną
za pszczółkę. Od tej chwili jego życie zupełnie się zmieni.

Spektakl dla najnajmłodszych [tytuł w przygotowaniu] | wiek 0,5 - 3 l.

Spektakl Alicji Morawskiej-Rubczak to już kolejna propozycja WTL-u dla najnajów, czyli dzieci w wieku
od 6. miesiąca do 3. roku życia. Morawska-Rubczak, najpierw czołowa polska badaczka, a z czasem praktyczka teatru dla tej grupy wiekowej, reżyserka m.in. granego od 5 lat w WTL-u „brzUCHA”, tym razem postanowiła zaprosić dzieci do… dżungli.

Spektakl ma być podróżą do świata natury – dzikich dźwięków, barw i opowieści snutych bez słów, otwierającego się na doświadczanie wszystkimi zmysłami.

Wejść na czworakach do dżungli. Zanurzyć się w jej soczystej, wielobarwnej zieloności. Wsłuchać się
w brzmienia, puls i bicie serca roślin. Poczuć, jak krąży w nich rytmiczna energia.

BABCIA NA JABŁONI [tytuł roboczy] | wiek 4+ | reż. Jarosław Kilian
premiera 1 czerwca 2018 na otwarcie 5. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci

Spektakl na motywach książki Miry Lobe „Babcia na jabłoni”. Jarosław Kilian, reżyser znakomicie odebranego przez publiczność i krytykę przedstawienia „Co krokodyl jada na obiad?” powraca na Dużą Scenę WTL-u z wielkim widowiskiem dla całej rodziny - z szeroką obsadą, bogatą scenografią i porywającą muzyką Krzesimira Dębskiego.

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci | 1-8 czerwca 2018

Cztery edycje zainicjowanego w 2013 r. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci cieszyły się wielkim zainteresowaniem publiczności – nie tylko z regionu, ale i całej Polski. Zostały również docenione przez krytyków: w recenzjach i relacjach medialnych powtarzały się opinie, że takiego wydarzenia brakowało wcześniej na kulturalnej mapie miasta. Trudno się dziwić – dzięki naszemu Przeglądowi wrocławskie dzieci mogą obecnie zobaczyć najlepsze przedstawienia ostatnich sezonów, nie wyjeżdżając z miasta. Możliwość zapoznania się z różnymi estetykami i rozmaitymi sposobami rozumienia teatru to dla młodych widzów wartość nie do przecenienia. Przegląd pełni więc, co zasługuje na szczególne podkreślenie, nie tylko funkcję rozrywkową, ale także edukacyjną – kształtuje wrażliwość estetyczną najmłodszego pokolenia i przygotowuje je do świadomego odbioru teatru w dorosłym życiu.

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci w ciągu zaledwie czterech lat zdążył zyskać znaczącą rangę. Na każdą edycję festiwalu przyjeżdżają tłumnie przedstawiciele środowiska teatralnego z całego kraju: reżyserzy, dramatopisarze i dyrektorzy teatrów. W wydarzeniach dodatkowych – wykładach, wystawach i panelach dyskusyjnych krążących tematycznie wokół sztuki dla dzieci – co roku biorą udział wybitni znawcy tej problematyki.

Znaczenie Przeglądu Nowego teatru dla Dzieci wynika jednak nie tylko z jego rangi środowiskowej. Przegląd jest przede wszystkim propozycją dla dzieci i ich rodziców. Od początku chcieliśmy, by nie stał się on wyłącznie imprezą branżową - stąd rezygnacja z tradycyjnej konkursowej konwencji i  otwarcie na szeroką publiczność: bezpłatne warsztaty artystyczne z wszystkich dziedzin sztuki, które odbywają się każdego dnia Przeglądu w Ogrodzie Staromiejskim.

Organizowany do 2016 r. corocznie Przegląd zmienił formułę na biennale. Kolejna, 5. edycja odbędzie się
w terminie 1-8 czerwca 2018.

DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA

Warsztaty cykliczne:

W sezonie 2017/2018 teatr kontynuuje projekt SZKOŁA W MIEŚCIE, zainicjowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Wrocław. Już od pięciu lat we Wrocławskim Teatrze Lalek w ramach projektu odbywa się szereg zajęć, podczas których pracownicy teatru wraz z nauczycielami poruszają zagadnienia związane
ze specyfiką teatru lalek, prowadzą działania plastyczno-scenograficzne oraz warsztaty. W ich trakcie dzieci
i młodzież zyskują możliwość stworzenia samodzielnej wypowiedzi artystycznej na temat obejrzanego spektaklu i poszerzenia kontekstów jego odbioru.

WARSZTATY DO SPEKTAKLI odbywają się we Wrocławskim Teatrze Lalek już od kilku lat w ramach „Szkoły
w mieście”, a od sezonu 2016/2017 są tworzone na bieżąco do kolejnych premier. Pomysł stworzenia warsztatów narodził się, kiedy zauważyliśmy, że na zajęcia tego rodzaju istnieje ogromne zapotrzebowanie – przede wszystkim wśród nauczycieli, ale także rodziców i opiekunów.

Warsztat do spektaklu to trwające na ogół godzinę zajęcia teatralne dla chętnych osób i grup. Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni dla działań teatralnych związanych z tematem i problematyką spektaklu oraz umożliwienie uczestnikom dzielenia się doświadczeniami związanymi z jego odbiorem – np. rozmowy o tym, co było ważne, co ich dotknęło, co zapamiętają na dłużej. Podczas warsztatu nie tylko mówimy; uruchamiamy także nasze ciała i wchodzimy w konkretne działania teatralne.
 
W trakcie warsztatów nie ingerujemy natomiast w spektakl, który jest autonomicznym i osobnym dziełem. Nie objaśniamy go. Nie tłumaczymy, o czym było przedstawienie, raczej zadajemy to pytanie młodym widzom i wskazujemy możliwe konteksty interpretacyjne. Prowokujemy do myślenia, umożliwiamy bardziej świadomy odbiór przedstawienia i otwieramy na indywidualne, nieoczywiste interpretacje. Beneficjentami warsztatów do spektakli są nie tylko ich uczestnicy, ale także teatr, dla którego bezpośredni kontakt z widzem i możliwość usłyszenia jego głosu są ogromną wartością.

Warsztaty odbywają się po wybranych spektaklach i są przeznaczone wyłącznie dla osób, które widziały przedstawienie. Liczba miejsc jest ograniczona. Osoby i grupy chętne do wzięcia udziału w zajęciach proszone są o kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu rezerwacji biletów.

W 2017 r. we Wrocławskim Teatrze Lalek została uruchomiona stała młodzieżowa grupa teatralna pod nazwą ROBIMY.

ROBIMY to grupa dla młodzieży w wieku 13-18 lat. W roku 2017 grupa pracuje z reżyserką Martyną Majewską, a także scenografką Anną Haudek, VJ Emiko i muzykiem Dawidem Majewskim. W ramach spotkań odbywają się m.in. warsztaty dramatopisarskie, aktorskie, scenograficzne, muzyczne i video art. Pod koniec roku planowany jest pokaz finałowy – prezentacja efektów pracy warsztatowej: spektaklu, performansu, instalacji artystycznej lub... to zależy od uczestników!

Koordynator projektu: Katarzyna Krajewska
Projekt finansowany ze  środków MKiDN w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

TEATR BEZ BARIER

Wrocławski Teatr Lalek stale stara się stale poszerzać swoją ofertę dla innych niż podstawowe grupy odbiorców i znosić bariery utrudniające dostęp do kultury osobom z niepełnosprawnościami. W ubiegłym sezonie zagraliśmy spektakl „Czarodziejski flet” z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem migowym. W bieżącym sezonie przygotowujemy audiodeskrypcję i tłumaczenie migowe do spektaklu „Piekło-Niebo”.

Kolejnym projektem otwierającym teatr dla osób z niepełnosprawnościami jest stworzona na początku 2017 r. PRACOWNIA DZIAŁAŃ WŁĄCZAJĄCYCH - TEATR OTWARTY!

PRACOWNIA DZIAŁAŃ WŁĄCZAJĄCYCH - TEATR OTWARTY! - to nowa przestrzeń badań i eksperymentów
we Wrocławskim Teatrze Lalek, a w niej bogata oferta warsztatów, spektakli, działań społecznych. Otwieramy drzwi teatru szeroko, dla wszystkich, którzy chcą go tworzyć, doświadczać i poznawać. Przełamujemy bariery i ograniczenia, aby we wspólnym działaniu ujawnić całą różnorodność, złożoność i bogactwo świata sztuki.

W ramach PRACOWNI realizowane są następujące projekty:
TUP TUP Pierwsze kroki w teatrze – warsztaty adresowane dla najmłodszych w wieku od 9 do 24 miesięcy
i ich bliskich, dostosowane do potrzeb dzieci zagrożonych niepełnosprawnością.
Koncepcja merytoryczna i prowadzenie warsztatów: Joanna Pietras, Bartosz Kurowski

CYK-CY-RYK Otwieramy teatr! – rodzinne warsztaty dla przedszkolaków (3-5 lat) i młodszych uczniów
(6-8 lat), dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością słuchu lub wzroku.
Koncepcja merytoryczna i prowadzenie warsztatów: Marta Kurowska, Robert Maniak

ACH! Warsztaty o pięknym teatrze – realizowane we współpracy z Zakładem Poprawczym Ministerstwa Sprawiedliwości w Sadowicach, adresowane do młodzieży w wieku 13-21 lat: podopiecznych Zakładu oraz uczniów szkół w Jaszkotlu i Kątach Wrocławskich.

Projekt finansowany ze środków MKiDN w ramach programu „Kutura dostępna”.

Programy ogólnopolskie:

LATO W TEATRZE

LATO W TEATRZE jest projektem realizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wspaniała oferta teatralna dla uczniów, którzy spędzają wakacje w swojej miejscowości.

Wrocławski Teatr Lalek brał udział w pięciu ostatnich edycjach LATA W TEATRZE, organizując jedyne
w swoim rodzaju integracyjne warsztaty we współpracy z Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania. Podczas dwóch wakacyjnych tygodni młodzi uczestnicy projektu pracowali nad stworzeniem spektaklu teatralnego. Warsztaty miały na celu umożliwienie beneficjentom projektu zdobycia konkretnych umiejętności, uwolnienia drzemiącego w nich potencjału, ale przede wszystkim - nawiązania nowych relacji oraz zabrania głosu w sprawach, które są dla nich ważne. W ostatniej edycji, w lipcu 2017, warsztatowicze przygotowali spektakl FIGLE MIGLE (warsztaty były skierowane również do dzieci z niepełnosprawnością słuchu).  

TEATR POLSKA

„Prosta historia” w reż. Radosława Kasiukiewicza i Tomasza Maśląkowskiego (koprodukcja WTL i LALE.Teatru) wyruszyła we wrześniu w objazd po Polsce w ramach programu TEATR POLSKA. „Prostą historię” obejrzą widzowie w czterech województwach, w ośmiu miejscowościach, w których nie ma teatrów repertuarowych. Pokazom przedstawienia towarzyszą rodzinne warsztaty i spotkania z publicznością. Udział w projekcie to dla wielu osób – młodszych i starszych – często nie tylko pierwszy kontakt z profesjonalnym teatrem,
ale również pretekst do spotkania rodziców i dzieci we wspólnym teatralnym doświadczeniu.

TEATR  POLSKA  jest  ogólnopolskim  programem  promocji  teatru  wśród  mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp
do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Festiwal Kultury Bez Barier

W tym roku – 14 października 2017 – Wrocławski Teatr Lalek po raz pierwszy włączy się w 5. Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier. Ideą Festiwalu jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury. Tegoroczne hasło Festiwalu, NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ, odzwierciedla jego założenia i cele – by ci, którzy kulturę tworzą, chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać. Instytucje kultury – kina, teatry, galerie, muzea oraz wszystkie inne miejsca festiwalowych wydarzeń przygotowały wartościową i bogatą ofertę artystyczną – odpowiednio dostosowanych pokazów filmowych, spektakli, wystaw, warsztatów.

ip

fot. A.Cerelczak

Słowa kluczowe: premiery, program, spektakle, opis
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: Albino Revolution Cultural Troupe [ZDJĘCIA] Wrocław

Grupa z Tanzanii wystąpiła 16 i 17 lipca na Scenie na Świebodzkim.

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: Lucas Avendaño [ZDJĘCIA] Wrocław

Artysta wystąpił z programem "Requiem for an Alcaraván".

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: ILL-Abilities [ZDJĘCIA] Wrocław

Tancerze wystąpili 14 i 15 lipca 2018 w Centrum Technologii Audiowizualnych.

Polecamy
Jerzy Kamas nie żyje
Jerzy Kamas nie żyje

Jerzy Kamas nie żyje. Odtwórca słynnej roli roli Stanisława Wokulskiego w serialu "Lalka" zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 77 lat.

Ostatnio dodane
fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: Albino Revolution Cultural Troupe [ZDJĘCIA] Wrocław

Grupa z Tanzanii wystąpiła 16 i 17 lipca na Scenie na Świebodzkim.

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: Lucas Avendaño [ZDJĘCIA] Wrocław

Artysta wystąpił z programem "Requiem for an Alcaraván".

Kupony i kody rabatowe