Premiery - Teatr

Wojna w oczach kobiet - spektakl "Wojownik" w Teatrze Pieśń Kozła

2019-10-15 09:49:24 | Wrocław

Zbliża się premiera nowego spektaklu Teatru Pieśń Kozła. „Wojownika” będzie można zobaczyć już w dniach 16 i 17 listopada 2019. Spektakl powstał na podstawie dramaturgii będącej kompilacją oryginalnego dramatu Eurypidesa "Trojanki", adaptacji tego tekstu dokonanej przez Jean Paul Sartre'a oraz współczesnych szkiców i odniesień dokonanych przez Alicję Bral. Twórcy skupiają się wokół losów czterech kobiet z królewskiego rodu zwyciężonej Troi: Hekabe, Kasandrze, Andromache i Helenie.

Wojownik - spektakl

O spektaklu

Mężczyźni wywołują i toczą wojny, ale to kobiety muszą udźwignąć największe brzemię. To kobiety zostają wdowami, matkami tracącymi dzieci, są ofiarami gwałtów, głodu, całego cierpienia, które niesie ze sobą wojna. Losy tych czterech kobiet, niezależnie od kontekstu kulturowego, świetnie to obrazują – mówi Alicja Bral.

Dlaczego tematem jest wojna?

„Wojownik” to druga część trylogii, zapoczątkowanej przez spektakl „Anty-Gone Tryptyk”. W obu przedstawieniach kobiety mierzą się z brutalnością, okrucieństwem,  bezwzględnością i żądzą władzy. 

Żyjemy w czasach ogromnego napięcia, z mroczniejącym horyzontem i powszechnym przeczuciem zbliżającej się zapaści historycznej. W „Wojowniku” przekornie doszukujemy się więc głębokiej wiary we wrażliwość człowieka, choć nasz punkt widzenia może okazać się zaskakujący – zaznacza Alicja Bral.

Dodaje, że „Wojownik” nie jest teatrem reportażowym ani komentarzem do bieżących wydarzeń.

Zawsze zależy nam na uniwersalnej refleksji nad człowiekiem i uzyskaniu pewnej ogólnej wizji. Dlatego w naszym teatrze tak chętnie sięgamy do dramatów antycznych i mitologii. Pozwalają na oddalenie i dystans, które są potrzebne, by móc potem jak w soczewce przyjrzeć się współczesności. Tragedia wojny od starożytności po dzień dzisiejszy pozostaje bez zmian: przegrywają wszyscy – wyjaśnia Alicja Bral.

„Wojownik” bardzo muzyczny

Polifonie, charakterystyczne dla Teatru Pieśń Kozła, komponuje Maciej Rychły, od dawna związany z teatrem. Autorzy przedstawienia zapowiadają jednak, że tym razem warstwa muzyczna będzie jeszcze bardziej rozbudowana, wykorzystane zostaną instrumenty smyczkowe, rogi oraz bębny. Obsada jest międzynarodowa: śpiewacy pochodzą z Polski, Włoch, Słowacji, Ukrainy i Anglii.

Eksplorujemy muzyczność słowa i w tym spektaklu zaprezentujemy zupełnie nowy sposób mówienia znaleziony przez Grzegorza Brala, który nazwać można „śpiewomową” – opowiada Alicja Bral.

Kostiumy stworzone przez Alicję Grucę oraz scenografia autorstwa Roberta Florczaka będą minimalistyczne, co jest charakterystycznym elementem dla spektakli Teatru Pieśń Kozła. Koń trojański, który pojawi się na scenie, będzie miał zaskakującą formę.

Premierowe przedstawienia odbędą się na nowej scenie, w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA przy ul. Księcia Witolda 62–70 we Wrocławiu.

Bilety znajdziesz tutaj >>

Teatr Pieśń Kozła ma za sobą rok bardzo udanych tournée. Wystąpił na scenie słynnego londyńskiego The Globe, czyli na najbardziej prestiżowej szekspirowskiej scenie na świecie. Wywodzący się z Wrocławia teatr zaprezentował się również m.in. w ramach Shakespeare Festival na Zamku Kronborg w Helsingor oraz 
w CalPerformances w Berkeley.

Twórcy

Spektakle premierowe  16.11, 17.11      
Miejsce: Piekarnia I Centrum Sztuk Performatywnych   
ul. Księcia Witolda 62–70  Wrocław 

Reżyser: Grzegorz Bral      
Dramaturgia: Alicja Bral    
Muzyka: Maciej Rychły      
Scenografia: Robert Florczak       
Kostiumy: Alicja Gruca 

Obsada:
Alessandra Donati, Anna Grycan,  Urszula Milewska, Hanna Sosnowska, Magdalena Wojnarowska, Volodymyr Andrushchak, Marek Bełko, Mikołaj Bońkowski, Paweł Frasz, Łukasz Wójcik

Muzycy:

Joanna Paluch, Anna Maria Wałek

ip

fot. Mateusz Bral

Słowa kluczowe: Wrocław, premiera, opis, twórcy, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KsiąÅźę i krÃłl - spektakl AST Wrocław
"Książę i król" - zobacz studencki spektakl o budowaniu świata i wolności [FOTO]

Przed nami spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego w AST Wrocław.

Truskawki - spektakl WTW
Spektakl "Truskawki" z premierą online na żywo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Wrocław

Spektakl będzie emitowany w sześciu odcinkach na Facebooku teatru WTW.

Dziennik czasÃłw zarazy
Instytut Grotowskiego zaprasza na "Dziennik czasów zarazy" Wrocław

To nowy odcinek Teatru na faktach.

Polecamy
Studenci o źródłach zła i przemocy. Podglądamy próby [ZDJĘCIA]
Studenci o źródłach zła i przemocy. Podglądamy próby [ZDJĘCIA] Wrocław

A przecież nie ma złych dzieci, wszystkie dzieci są dobre, tylko rodzice nie zawsze.

Brak zdjęcia
Każdy jest idiotą Wrocław

Prawdziwy idiota nigdy się nie przyzna do tego, że jest idiotą. Jeśli masz na tyle odwagi czytaj dalej...

Polecamy
Ostatnio dodane
KsiąÅźę i krÃłl - spektakl AST Wrocław
"Książę i król" - zobacz studencki spektakl o budowaniu świata i wolności [FOTO]

Przed nami spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego w AST Wrocław.

Truskawki - spektakl WTW
Spektakl "Truskawki" z premierą online na żywo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Wrocław

Spektakl będzie emitowany w sześciu odcinkach na Facebooku teatru WTW.