Dzieje się - Teatr

Wirówka Artystyczna z "Golgotą Wrocławską"

2010-05-13 12:43:49 | Wrocław

W ramach czwartej Wirówki Artystycznej odbędzie się projekcja głośnego spektaklu „Golgota Wrocławska” i spotkanie z jednym z autorów jego scenariusza – Krzysztofem Szwagrzykiem. Kolejny obrót Wirówki zaplanowany jest na 18 maja, o godzinie 19:00 w Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze.

Tym razem pokazany zostanie spektakl „Golgota Wrocławska”, a po nim odbędzie się rozmowa z jednym z jego twórców – Krzysztofem Szwagrzykiem z wrocławskiego IPN-u. Rozmowę z gościem poprowadzi Jolanta Kowalska, krytyk teatralny i wieloletnia dziennikarka wrocławskiego oddziału TVP, współtwórczyni programu „Rewolwer Kulturalny”.

“Golgota Wrocławska”

Poruszający spektakl w reżyserii Jana Komasy, który powstał na potrzeby Telewizyjnego Teatru Faktu. Twórcami scenariusza są Krzysztof Szwagrzyk i scenarzysta Piotr Kokociński. Inspiracją do niego były przeżycia samego Szwagrzyka, który w miejskich archiwach natrafił na historę tajemniczego procesu politycznego.

Młody doktorant historii znajduje nigdy nie wysłane listy więźniów skazanych na wyrok śmierci w latach czterdzistych, a w nich historię ukartowanego przez UB procesu. W rolę Henryka Szwejcera – zasłużonego dla Polski powstańca śląskiego, dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu, który oskarżony jest przez Ubeków – wcielił się Adam Ferency. Jego żonę, która podobnie jak on walczyła w AK, zagrała Kinga Preiss. „Golgota Wrocławska” pod powiększeniem pokazuje mechanizm, z jakim polska władza ludowa rozprawiała się ze swoimi wrogami. Zdjęcia do spektaklu powstawały w miejscach autentycznych wydarzeń pokazanych w spektaklu, między innymi w więzieniu przy Kleczkowskiej oraz na cmentarzu Osobowickim. Sztuka niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny, również przez fakt wykorzystania autentycznych rekwizów i materiałów archiwalnych.

Krzysztof Szwagrzyk

Historyk, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Badacz struktur aparatu represji w Polsce i podziemia niepodległościowego na Dolnym Śląsku. Autor wielu książek poświęconych tej tematyce, między innymi: Winni? - Niewinni, Zbrodnie w majestacie prawa oraz współautor Twarzy wrocławskiej bezpieki.
 
Wirówka Artystyczna – spotkania kulturalne na Nadodrzu

Wirówka Artystyczna to cykl pięciu spotkań z kulturą przygotowanych dla mieszkańców Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności osiedla Nadodrze. Projekt ten powstał z myślą o włączeniu tego posiadającego wciąż nieodkryty potencjał Nadodrza w obszar działań kulturalnych na terenie Wrocławia.

Do tej pory odbyły się trzy Wirówki. Na pierwszej z nich zaprezentowany został dokument „Monari”, któremu towarzyszyło spotkanie z jego twórcami – Kasparem Piaseckim i Łukaszem Augustyniakiem. W trakcie drugiej Wirówki widzownie obejrzeli spektakl „H”, w reżyserii Jana Klaty, który powstał w Teatrze Wybrzeże. Półmetkowe spotkanie, poświęcone było teatrowi niezależnemu. Na pytanie „Czy jest on możliwy?” odpowiedzi poszukiwali Jarosław Fret [Instytut Grotowskiego], Maciej Masztalski [Ad Spectatores], Jolanta Kolwalska [TVP3] i Tomasz Cymerman [Centrala 71]. Dyskusję moderowała Marta Kuźmiak [Wszechnica Teatralna Teatru Polskiego].

Wirówka Artystyczna: Pokaz spektaklu „Golgota Wrocławska” i spotkanie z Krzysztofem Szwagrzykiem
Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze
18 maja 2010, godzina 19:00
Wstęp wolny

ip

Słowa kluczowe: golgota wrocławska nadodrze krzysztof szwagrzyk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dzień dziecka w Ogrodzie Staromiejskim
Specjalne atrakcje na Dzień Dziecka w Ogrodzie Staromiejskim we Wrocławiu Wrocław

W niedzielę 2 czerwca od 12.00 do 18.00 Ogród Staromiejski przy Wrocławskim Teatrze Lalek zamieni się w prawdziwe królestwo dzieci i sztuki.

spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Polecamy
W wakacje Capitol zamknięty, ale otwarty
W wakacje Capitol zamknięty, ale otwarty Wrocław

Codziennie na Podwórku będzie można skorzystać z darmowego wi-fi, pograć w gry planszowe, poczytać (i wymienić!) książki z punktu bookcrossingu i napić się darmowej kawy.

Nowości teatralne dla dzieci ale też dorosłych we Wrocławskim Teatrze Lalek
Nowości teatralne dla dzieci ale też dorosłych we Wrocławskim Teatrze Lalek Wrocław

WTL przedstawił repertuar na sezon teatralny 2016/2017

Ostatnio dodane
Dzień dziecka w Ogrodzie Staromiejskim
Specjalne atrakcje na Dzień Dziecka w Ogrodzie Staromiejskim we Wrocławiu Wrocław

W niedzielę 2 czerwca od 12.00 do 18.00 Ogród Staromiejski przy Wrocławskim Teatrze Lalek zamieni się w prawdziwe królestwo dzieci i sztuki.

spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.