Dzieje się - Teatr

W Instytucie Grotowskiego trwa jesienna edycja "Actor's Hub"

2018-11-06 13:26:26 | Wrocław

Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza do udziału w jesiennej edycji „Actor’s Hub”. Listopadowy program zawiera pokazy metody pracy Tomoe Butō, metody pracy Theodorosa Terzopoulosa oraz biomechaniki teatralnej Wsiewołoda Meyerholda. Dla uczestników to wyjątkowa okazja do zgłębienia wiedzy o współczesnych technikach aktorskich i możliwość podpatrzenia uczniów czołowych światowych reżyserów oraz pedagogów teatralnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Actor’s HubPokaz pracy działającego od 1987 roku zespołu Tomoe Shizune & Hakutobo odbędzie się w sobotę 10 listopada 2018 roku o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium. Zespół prowadzi mistrz Tomoe Shizune, który jest jedynym uczniem twórcy butō, Hijikaty Tatsumiego. Shizune wiernie kontynuował, a następnie rozwinął tę formę sztuki, tworząc Tomoe butō, pierwszą we współczesnej Japonii wszechstronną metodę sztuki scenicznej. Zespół Tomoe Shizune & Hakutobo przygotowuje m.in. spektakle z wykorzystaniem multimediów, łącząc takie narzędzia jak: ekrany telewizyjne, systemy telefoniczne, Internet i technikę „motion capture”. Pokaz poprowadzą Kagaya Sanae i Irisawa Satahiko. Pokaz odbędzie się w języku japońskim z tłumaczeniem na angielski i polski.

Natomiast we wtorek 13 listopada 2018 roku o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniu poświęconym książce  „Powrót Dionizosa” Theodorosa Terzopoulosa (światowej sławy grecki reżyser i założyciel Teatru Attis, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej). Wydarzenie zostanie połączone z pokazem pracy Savvasa Stroumposa – aktora Teatru Attis – dotyczyć będzie metod pracy Terzopoulosa. Te znalazły się w programach nauczania szkół teatralnych i wydziałów filologii klasycznej na całym świecie. Spotkanie poprowadzą Monika Blige i Jarosław Fret. Pokaz odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na polski.

Ostatnim z planowanych w ramach „Actor’s Hub” pokazów pracy jest prezentacja biomechaniki teatralnej Wsiewołoda Meyerholda, która odbędzie się w piątek 16 listopada 2018 roku o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium w wykonaniu Aleksieja Lewińskiego. Biomechanika została stworzona przez Meyerholda i jego aktorów w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Jej bazą jest synteza tradycji teatru europejskiego i teatrów Wschodu. Aleksiej Lewiński uczył się biomechaniki pod kierunkiem Nikołaja Griegoriewicza Kustowa – współpracownika Meyerholda. Obecnie pracuje jako aktor i reżyser oraz regularnie prowadzi warsztaty z biomechaniki za granicą. Pokaz odbędzie się w języku rosyjskim z tłumaczeniem na polski i angielski.

JK/ip

fot. Karol Jarek/materiały prasowe

Słowa kluczowe: teatr, pokazy, Wrocław, warsztaty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
FeTA 2020
12. Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich: można zgłaszać monodramy

Wyślij nagranie swojego monodramu do 27 marca 2020!

Dariusz Gnatowski
Teatr STU żegna Dariusza Gnatowskiego

Aktor, który zmarł 20 października, z krakowskim Teatrem STU był związany od 35 lat.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.