Dzieje się - Teatr

Trwają zapisy do grupy roboczej Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań

2019-01-02 11:36:01 | Wrocław

14 stycznia 2019 roku mija 20. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego. Dlatego tegoroczny kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań poświęcony jest refleksji nad najważniejszymi pojęciami, zjawiskami i dokonaniami, tworzącymi podstawę wiedzy o Grotowskim i jego Teatrze Laboratorium. Zatytułowany jest „Grotowski. Elementarz”.

Grotowski. Elementarz

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów, seminariów i warsztatów, odbywający się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu od 2010 roku. Tworzy platformę swobodnej wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli różnych szkół, sposobów myślenia i metodologii. Swą nazwą nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.

Podobnie jak w poprzednich latach, kurs wiodący OUP tworzyć będą comiesięczne spotkania odbywające się od stycznia do czerwca 2019 w Instytucie Grotowskiego, składające się z piątkowych wykładów otwartych (Czytelnia im. Ludwika Flaszena, godz. 17:00) i sobotnich warsztatów przeznaczonych dla grupy roboczej, której uczestnicy zadeklarują wcześniej swój udział w całym projekcie. Do udziału w grupie zapraszamy przede wszystkim studentów i doktorantów, którzy w porozumieniu z macierzystymi uczelniami mogą zaliczyć zajęcia Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań jako opcjonalne w ramach swoich kierunków. Liczba osób jest ograniczona do 25.

Kurs wiodący OUP, realizowany w pierwszej połowie 2019 roku, rozpoczyna jednocześnie projekt „Grotowski. Elementarz”, który na stałe zostanie wpisany do programu Instytutu Grotowskiego. A skoro to początek elementarza, to oczywiście zacząć trzeba od litery „a” – tłumaczy prof. Dariusz Kosiński, opiekun naukowy kursu. Dlatego w tym roku każde spotkanie poświęcone będzie hasłom rozpoczynającym się na tę właśnie literę. Wykładowcami będą zarówno osoby zajmujące się od dawna twórczością Grotowskiego, jak i te, które zbliżają się do niej, wychodząc z innych perspektyw i zainteresowań. Kurs zainicjują wykład prof. Dariusza Kosińskiego pod tytułem „Aaaby z Grotowskim się zmierzyć” (11.01 godz. 17:00, Czytelnia im. Ludwika Flaszena) oraz panel dyskusyjny „Grotowski. I co jest do zrobienia” (12.01 godz. 18:00, Sala Teatru Laboratorium) z udziałem dr Agaty Adamieckiej-Sitek, Jarosława Freta, prof. Leszka Kolankiewicza, prof. Dariusza Kosińskiego i prof. Tomasza Kubikowskiego.

 

PROGRAM:

11/01/2019 Aaaby z Grotowskim się zmierzyć

Wykład prof. Dariusza Kosińskiego w ramach OUP

 

12/01/2019 Grotowski. I co jest do zrobienia

Panel dyskusyjny z udziałem dr Agaty Adamieckiej-Sitek, prof. Leszka Kolankiewicza, prof. Dariusza Kosińskiego, prof. Tomasza Kubikowskiego, prowadzący: Jarosław Fret

 

08/02/2019 Akt całkowity

Wykład Jarosława Freta w ramach OUP

 

09/02/2019 Akt całkowity

Seminarium Jarosława Freta dla grupy roboczej w ramach OUP

 

22/03/2019 Apocalypsis cum figuris

Wykład dr Agaty Adamieckiej-Sitek w ramach OUP

 

23/03/2019 Apocalypsis cum figuris

Seminarium dr Agaty Adamieckiej-Sitek dla grupy roboczej w ramach OUP

 

12/04/2019 Antropologia teatralna

Wykład prof. Leszka Kolankiewicza w ramach OUP

 

13/04/2019 Antropologia teatralna

Seminarium prof. Leszka Kolankiewicza dla grupy roboczej w ramach OUP

 

10/05/2019 Aktorstwo

Wykład prof. Beaty Guczalskiej w ramach OUP

 

11/05/2019 Aktorstwo

Seminarium prof. Beaty Guczalskiej dla grupy roboczej w ramach OUP

 

07–08/06/2019 Czytanie Grotowskiego

Konferencja podsumowująca OUP z udziałem członków grupy roboczej i zaproszonych gości

 

Szczegółowe informacje: http://grotowski-institute.art.pl/projekty/grotowski-elementarz/

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Wrocław, Grotowski Elementarz, instytut grotowskiego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr Powszechny im. Zygmunta HÃźbnera
Podsumowanie sezonu 2021/2022 i plany Teatru Powszechnego w Warszawie

Za nami 7 premier oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.