Dzieje się - Teatr

Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

2018-12-14 12:18:25 | Wrocław

Znamy wyniki Konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, organizowanego z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego. Wygrał go Tomasz Szczepanek.

Tomasz SzczepanekKomisja Konkursu na debiut reżyserski w pantomimie w składzie: Zbigniew Szymczyk – dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Agnieszka Charkot – sekretarz literacka i adept WTP, Artur Borkowski – aktor WTP, po przeprowadzeniu czterech rozmów z realizatorami zaproszonymi do II etapu: Łukaszem Zaleskim, Tomaszem Szczepankiem, Grzegorzem Simborowskim i Przemysławem Jaszczakiem postanowiła zaprosić do współpracy i powierzyć realizację premiery Tomaszowi Szczepankowi, który przedstawił propozycję realizacji „Medei” Eurypidesa. Premiera przedstawienia odbędzie się 22. marca na Scenie na Świebodzkim.

Konkurs na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy adresowany był do młodych twórców teatralnych, reżyserów, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. Celem konkursu jest wspieranie i zachęcanie młodych reżyserów do poszukiwań oryginalnych i autorskich sposobów wypowiedzi artystycznej w konwencji pantomimy zespołowej.

Sylwetka reżysera

Tomasz Szczepanek - reżyser teatralny, absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej; laureat nagrody głównej na 39. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w Kategorii Off za spektakl Can I Be Whitney?; laureat konkursów na projekty teatralne: Warszawa.Doc - Teatr Boto (2015) - Warsaw Calling na podstawie tekstu własnego, Modelatornia - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2016) - Sztuka Porażki na podstawie tekstu własnego, Wieczory dziadowskie - Polski Teatr Tańca w Poznaniu (2017) - Niech żywi grzebią umarłych na podstawie choreografii Aleksandry Dziurosz i zespołu PTT; ponadto wyreżyserował Anarchistkę D. Mameta (Teatr Studio w Warszawie 2013), Wielką wygraną M. Guśniowskiej (Teatr Żydowski w Warszawie 2017) oraz słuchowisko radiowe Ustawienia rodzinne na podstawie własnego tekstu (Teatr Polskiego Radia 2017); pracował jako Konsultant Literacki w Teatrze Studio (2012-2015), gdzie zajmował się m.in. opracowywaniem i realizacją programów edukacji teatralnej, współpracą z zagranicą, prawami autorskimi; jako asystent reżysera.

Współpracował z Agnieszką Glińską (Mewa A. Czechowa Teatr Narodowy 2010, Moralność pani Dulskiej G. Zapolskiej – Teatr Współczesny w Warszawie 2011, Trzy siostry A Czechow – Teatr Telewizji Polskiej 2012, Pożegnania St. Dygat – Teatr Narodowy 2012) i Jerzym Jarockim (Sprawa na podstawie tekstów J. Słowackiego - Teatr Narodowy 2011); jako performer miał okazję wystąpić w Warsaw Calling i Nagronatkach Wiktora Bagińskiego w Instytucie Teatralnym (2017); doktorant Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii UW, zajmuje się interferencją zjawisk estetycznych z innymi fenomenami życia społecznego w czasach późnej nowoczesności, wyniki badań prezentował m.in. na konferencjach w Danii, Kanadzie, Korei Południowej, Szwecji; współtwórca warszawskiej sceny queer (drag, vogue), z którą przygotował spektakl Queer Explosion: Post-Apocalypse Paradise, będący w zamierzeniu pierwszym odcinkiem serialu teatralnego, komentującego bieżące wydarzenia w kraju.

Premiera przedstawienia powstanie w ramach obchodów 100. rocznicy  urodzin Henryka Tomaszewskiego dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MD/ip

fot. Tomasz Szczepanek, autor zdjęcia: Natan Berkowicz

Słowa kluczowe: reżyser, Wrocław, zwycięzca, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

recital Mariusza Kiljana
Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online] Wrocław

Do zobaczenia recital Mariusza Kiljana oraz streaming spektakli "Białe małżeństwo" oraz "Kaligula".

Helena Modrzejewska jako Ofelia
Zbliża się 4. edycja konkursu na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej

Konkurs "Modjeska Calling" zorganizowany jest dla upamiętnienia światowej sławy aktorki.

Polecamy
Spokojnie, jestem szalona
Konrad Imiela i Barbara Gołębiowska o PMS w spektaklu "Spokojnie, jestem szalona" [FOTO] Wrocław

Zobacz także zdjęcia z próby przed premierą!

Spektakl OÅźenek
Spektakl "Ożenek" do zobaczenia online w Wielkanoc [WIDEO]

To spektakl, który od momentu premiery, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród widzów!

Ostatnio dodane
Nowe spektakle w streamingu Wrocławskiego Teatru Lalek

Sprawdź, jakie spektakle możesz obejrzeć z dzieckiem na VOD.

recital Mariusza Kiljana
Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online] Wrocław

Do zobaczenia recital Mariusza Kiljana oraz streaming spektakli "Białe małżeństwo" oraz "Kaligula".

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.