Dzieje się - Teatr

Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

2018-12-14 12:18:25 | Wrocław

Znamy wyniki Konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, organizowanego z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego. Wygrał go Tomasz Szczepanek.

Tomasz SzczepanekKomisja Konkursu na debiut reżyserski w pantomimie w składzie: Zbigniew Szymczyk – dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Agnieszka Charkot – sekretarz literacka i adept WTP, Artur Borkowski – aktor WTP, po przeprowadzeniu czterech rozmów z realizatorami zaproszonymi do II etapu: Łukaszem Zaleskim, Tomaszem Szczepankiem, Grzegorzem Simborowskim i Przemysławem Jaszczakiem postanowiła zaprosić do współpracy i powierzyć realizację premiery Tomaszowi Szczepankowi, który przedstawił propozycję realizacji „Medei” Eurypidesa. Premiera przedstawienia odbędzie się 22. marca na Scenie na Świebodzkim.

Konkurs na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy adresowany był do młodych twórców teatralnych, reżyserów, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. Celem konkursu jest wspieranie i zachęcanie młodych reżyserów do poszukiwań oryginalnych i autorskich sposobów wypowiedzi artystycznej w konwencji pantomimy zespołowej.

Sylwetka reżysera

Tomasz Szczepanek - reżyser teatralny, absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej; laureat nagrody głównej na 39. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w Kategorii Off za spektakl Can I Be Whitney?; laureat konkursów na projekty teatralne: Warszawa.Doc - Teatr Boto (2015) - Warsaw Calling na podstawie tekstu własnego, Modelatornia - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2016) - Sztuka Porażki na podstawie tekstu własnego, Wieczory dziadowskie - Polski Teatr Tańca w Poznaniu (2017) - Niech żywi grzebią umarłych na podstawie choreografii Aleksandry Dziurosz i zespołu PTT; ponadto wyreżyserował Anarchistkę D. Mameta (Teatr Studio w Warszawie 2013), Wielką wygraną M. Guśniowskiej (Teatr Żydowski w Warszawie 2017) oraz słuchowisko radiowe Ustawienia rodzinne na podstawie własnego tekstu (Teatr Polskiego Radia 2017); pracował jako Konsultant Literacki w Teatrze Studio (2012-2015), gdzie zajmował się m.in. opracowywaniem i realizacją programów edukacji teatralnej, współpracą z zagranicą, prawami autorskimi; jako asystent reżysera.

Współpracował z Agnieszką Glińską (Mewa A. Czechowa Teatr Narodowy 2010, Moralność pani Dulskiej G. Zapolskiej – Teatr Współczesny w Warszawie 2011, Trzy siostry A Czechow – Teatr Telewizji Polskiej 2012, Pożegnania St. Dygat – Teatr Narodowy 2012) i Jerzym Jarockim (Sprawa na podstawie tekstów J. Słowackiego - Teatr Narodowy 2011); jako performer miał okazję wystąpić w Warsaw Calling i Nagronatkach Wiktora Bagińskiego w Instytucie Teatralnym (2017); doktorant Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii UW, zajmuje się interferencją zjawisk estetycznych z innymi fenomenami życia społecznego w czasach późnej nowoczesności, wyniki badań prezentował m.in. na konferencjach w Danii, Kanadzie, Korei Południowej, Szwecji; współtwórca warszawskiej sceny queer (drag, vogue), z którą przygotował spektakl Queer Explosion: Post-Apocalypse Paradise, będący w zamierzeniu pierwszym odcinkiem serialu teatralnego, komentującego bieżące wydarzenia w kraju.

Premiera przedstawienia powstanie w ramach obchodów 100. rocznicy  urodzin Henryka Tomaszewskiego dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MD/ip

fot. Tomasz Szczepanek, autor zdjęcia: Natan Berkowicz

Słowa kluczowe: reżyser, Wrocław, zwycięzca, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Grotowski. Elementarz
Trwają zapisy do grupy roboczej Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań Wrocław

W styczniu startuje nowy kurs wiodący: "Grotowski. Elementarz".

Tomasz Szczepanek
Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Konkurs zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.

Polecamy
Projekt "Strefy kontaktu 2016" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
Projekt "Strefy kontaktu 2016" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Wrocław

Strefy kontaktu 2016 to projekt artystyczny Wrocławskiego Teatru Współczesnego wpisany w program Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016. Patronują mu trzej wybitni artyści teatru: Helmut Kajzar, Tymoteusz Karpowicz i Tadeusz Różewicz.

Brak zdjęcia
Wspomnienie Krzysztofa Kołbasiuka

Krzysztof Kołbasiuk, aktor Teatru Polskiego zmarł nagle wczoraj w Warszawie. Miał 54 lata. Jeszcze poprzedniego wieczoru występował na deskach teatru w spektaklu „Zielona Gęś”. Śmierć aktora jest szokiem dla wszystkich jego kolegów z Teatru Polskiego.

Ostatnio dodane
Grotowski. Elementarz
Trwają zapisy do grupy roboczej Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań Wrocław

W styczniu startuje nowy kurs wiodący: "Grotowski. Elementarz".

Tomasz Szczepanek
Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Konkurs zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.