Dzieje się - Teatr

TERRORDROM w mieście BRESLAU

2006-11-10 10:47:32 | Wrocław

 Teatr Polski. 9 listopada 2006 roku. Godzina 13:00. Konferencja prasowa. Do foyer przy ulicy Zapolskiej wkracza dwóch antyterrorystów. W ich asyście pojawia się „brygada" TERRORDROMU BRESLAU, najnowszego spektaklu w reżyserii Wiktora Rubina podejmującego problem przemocy.

Przedstawienie ma być pierwszą premierą sezonu artystycznego 2006/2007. Dyrektor naczelny i artystyczny Krzysztof Mieszkowski, który był obecny podczas konferencji, powiedział, że tym spektaklem chce uruchomić nowy profil swojego teatru - komentującego rzeczywistość, komunikującego się z widzem i aktywującego jego potencjał intelektualny. W ramach tej idei przedsięwzięciu scenicznemu towarzyszą dodatkowe działania artystyczne, które nie tylko mają za zadanie promować spektakl, ale także prowokować...

Efektowna strona internetowa, na której można wysadzać charakterystyczne obiekty wrocławskiej architektury, blog pełen kontrowersyjnych manifestów, akcja plastyczna Lecha Twardowskiego pod hasłem zalewania rynku czerwoną farbą, akcja streetartowa grup TWOŻYWO i NICZERO zapewne zwróciły już uwagę niejednej osoby i być może skłoniły ją do zastanowienia. Takie właśnie są intencje twórców TERRORDROMU BRESLAU, którzy chcą w ten sposób zaktywizować przyszłego widza. Artyści zamierzają bowiem grać „do widowni" i „przez widownię", chcą, aby widz stał się współtwórcą dzieła teatralnego, aby dopełniał spektakl znaczeniowo, by dobrze się bawił, ale także... poczuł się zagrożony.

Spektakl został oparty na powieści niemieckiego dramaturga i powieściopisarza Toma Staffela Terrordrom, której akcja rozgrywa się w Berlinie, reżyser jednak zaadaptował tekst do realiów wrocławskich i uczynił lokalną przestrzeń miejską centrum wydarzeń i zainteresowania. Pojawią się zatem konkretne, znane wszystkim miejsca, takie jak Galeria Dominikańska, Poltegor, ulica Piłsudskiego, puby Niebo Cafe i Metropolis. Twórcy podkreślali również, że przedstawienie (podobnie jak powieść Staffela) jest nasycone cytatami z filmów "Urodzeni mordercy" Olivera Stone'a i "Nienawiść" Mathieu Kassovitza. Ten ostatni, jako mniej znany, będzie można obejrzeć w poniedziałek 13 listopada o 19:00 w Kinie ATOM.

Zapowiada się intrygujący projekt teatralno-artystyczny, który ma być komentarzem do naszej rzeczywistości. Agresja, nakręcające spiralę przemocy media, brak komunikacji międzyludzkiej i polityka, która, czy tego chcemy czy nie, ingeruje w nasze życie - wszystko to niebawem eksploduje. Pod koniec konferencji dyrektor podnosi z podłogi pistolet i oddaje strzał. Jeszcze nie wiadomo czy twórcy osiągną zamierzony przez siebie efekt, ale jest pewne - należy zacząć się bać.

Marzena Gabryk
(marzena.gabryk@dlastudenta.pl)

Więcej informacji na:
http://terrordrom.teatrpolski.wroc.pl/
www.teatrpolski.home.pl/terrordrom/


Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
recital Mariusza Kiljana
Kwietniowy repertuar Teatru Polskiego we Wrocławiu [wydarzenia online] Wrocław

Do zobaczenia recital Mariusza Kiljana oraz streaming spektakli "Białe małżeństwo" oraz "Kaligula".

nominacje do Teatralnych Nagrodach Muzycznych
Ogłoszono nominacje do Teatralnych Nagród Muzycznych 2022

Które teatry i artyści mają szanse na nagrody w 16 kategoriach?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.