Recenzje - Teatr

Teraz? - recenzja spektaklu [Studium Musicalowe Capitol]

2023-04-17 10:50:46 | Wrocław

15 kwietnia 2023 roku mieliśmy okazję zobaczyć spektakl dyplomowy pod tytułem „Teraz?” w wykonaniu studentów i studentek trzeciego roku Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu. Przedstawienie pierwszy raz pokazywano w ramach Nurtu Off podczas 43. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Czy jest to udane dzieło? Czy młodzi artyści z podniesioną głową mogą wkroczyć w świat profesjonalnego teatru? Przeczytajcie recenzję!

Zobaczcie zdjęcia z tego przedstawienia >>

Teraz? Spektakl dyplomowyTeraz? Poczekajmy jeszcze chwilę. Nie jesteśmy jeszcze gotowi. A kiedy będziemy? Czy rozpoznamy ten moment? Takie pytania stawiają sobie bohaterowie już na samym początku, by później szukać odpowiedzi, gubić się, błądzić, kłócić, zgadzać, zmieniać lidera, ufać sobie i innym. Odbywa się to poprzez szereg występów, kiedy to 9 aktorów i aktorek (Aleksandra Andrzejewska, Barbara Białkowska, Bartłomiej Jasiak, Adrianna Kwiatkowska, Martyna Majcher, Małgorzata Majda, Mateusz Misztal, Aleksandra Radzioch i Aleksandra Wojtas) kolejno przejmuje palmę pierwszeństwa i dominuje scenę, aby pokazać nam pełnię nabytych umiejętności scenicznych, ruchowych i przede wszystkim wokalnych.  

Młodzi artyści wcielają się w role nie tyle postaci co stanów emocjonalnych, decydujących o podejmowaniu decyzji czy robić coś… teraz? Poznajemy Rozum, Chaos, Lęk, Ekscytację, Odwagę, Wygodę, Ciekawość, Zagubienie, Wizję. Czy któreś z nich da radę zdecydować się na krok za okrąg jaki ich otacza i kto tego dokona?

Teraz? Spektakl dyplomowyChoć symbolika zamknięcia w okręgu, podobnie jak historia, problematyka i przesłanie są wyjątkowo proste w odbiorze i nie proponują niczego odkrywczego, to jednak grupa realizatorów (Natasza Sołtanowicz, Joanna Kowalska, Damian Banasz i Grzegorz Bieńko) dali radę pogodzić wymogi formalne spektaklu dyplomowego studentów z własną wizją na projekt, który nie tylko zaprezentuje kompetencje aktorskie członków obsady, ale będzie też spełniony artystycznie.

Tak oto dostaliśmy 9 występów, które wyraźnie różniły się od siebie (m. in. ze względu na osobowość danej postaci), ale zgrabnie łączyły w jedną opowieść. Można się tu przyczepić, że postacie gubią swoje cechy szczególne, gdy nie są akurat na piedestale, ale tłumaczymy to sobie wprowadzeniem elementu tłumu, który musi podporządkować się jednemu liderowi. Każdy stając się nim na kilka chwil wygłasza krótki monolog i śpiewa piosenkę.

Tak się złożyło, że 6 pierwszych występów robi zdecydowanie większe wrażenie niż 3 ostatnie, ale są one tak od siebie różne, że subiektywne wrażenie każdego widza z pewnością będzie inne. Biorąc pod uwagę, że jest to spektakl dyplomowy, trzeba i tak pochwalić wysoki poziom młodych artystów, licząc że choć połowa z nich poradzi sobie z coraz poważniejszymi wyzwaniami branży. Obecnie poziom grupy, którą podziwialiśmy w „Teraz?” nie jest wyrównany, ale za wybrane jednostki z pewnością będziemy trzymać kciuki, czekając na występy w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i nie tylko.  

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: spektakl dyplomowy, realizatorzy, obsada, ocena, 2023, Capitol Wrocław, zdjęcia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czego nie widać
Czego nie widać - recenzja spektaklu Wrocław

Teatr Polski we Wrocławiu ma w ofercie zwariowaną komedię o kulisach aktorstwa!

Trąbka do słuchania spektakl
Trąbka do słuchania - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na komedię o domu spokojnej starości i szukaniu zaginionego Graala.

Teraz? Spektakl dyplomowy
Teraz? - recenzja spektaklu [Studium Musicalowe Capitol] Wrocław

Oceniamy spektakl dyplomowy, który pokazano pierwszy raz w ramach Nurtu Off 43. PPA.

Polecamy
Błękitny Pies - spektakl Teatr Polski
Błękitny Pies - recenzja spektaklu Wrocław

Familijny spektakl w Teatrze Polskim we Wrocławiu to pozycja obowiązkowa, jeśli macie małe dzieci.

Leśni. Apokryf - recenzja spektaklu Wrocław

Różewicz grany na nowo w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Czego nie widać
Czego nie widać - recenzja spektaklu Wrocław

Teatr Polski we Wrocławiu ma w ofercie zwariowaną komedię o kulisach aktorstwa!

Trąbka do słuchania spektakl
Trąbka do słuchania - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na komedię o domu spokojnej starości i szukaniu zaginionego Graala.