Dzieje się - Teatr

Teatralna wędrówka, czyli "Błaźnice" po raz drugi w Muzeum Teatru we Wrocławiu

2019-11-20 12:34:15 | Wrocław

W niedzielę, 24 listopada 2019 we wrocławskim Muzeum Teatru rusza projekt “Błaźnice”. Tegoroczna edycja będzie odbywać się pod hasłem “Wędrowanie”  W programie czeka na uczestników wiele ciekawych spotkań. Reportaż na żywo prowadzony przez nagradzaną dziennikarkę i pisarkę Monikę Bułaj, warsztat Moniki Klonowskiej dotyczący przedziwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, debata o teatralnej wędrówce oraz koncert połączony z Wielką Improwizacją.

Błaźnice. Wędrowanie

O projekcie

„Błaźnice” to około-artystyczna inicjatywa Anny Zubrzycki i Fundacji Voices mająca na celu aktywizację kobiet. Nazwa wydarzenia została zainspirowana publikacją Katarzyny Kułakowskiej pt. „Błaźnice. Kobiety kontrkultury teatralnej w Polsce.”, ukazującej m.in. „fascynującą kobiecą twarz polskiego teatru poszukującego”. Ideą projektu jest inicjowanie interdyscyplinarnego i międzypokoleniowego dialogu pomiędzy kobietami z różnych środowisk artystycznych.

Reportaż na żywo Moniki Bułaj

Wydarzeniem otwierającym całe przedsiewzięcie będzie reportaż na żywo Moniki Bułaj objęty wsparciem Pulitzer Center on Crisis Reporting. „Święte rozdroża” to opowieść o wędrujących ludach zagrożonych szaleństwem człowieka, o związku z naturą, o tożsamości i wygnaniu. Narracji prowadzonej przez  Monikę̨ Bułaj będą̨ towarzyszyć́ improwizowane pieśni w wykonaniu aktorki Anny Zubrzycki oraz pieśniarki i skrzypaczki Katarzyny Kapeli. Po spektaklu odbędzie się̨ rozmowa artystek z widzami moderowana przez dziennikarza Jana Pelczara.

Warsztaty z Moniką Klonowską

Drugie spotkanie będzie poświęcone samorozwojowi. Hasłem przewodnim jest asertywność. Narcystyczne osobowości, rywalizacja  czy brak wsparcia to zjawiska często obecne w instytucjach kultury. Warsztaty będą więc pomocne w rozwiązywaniu konfliktów i radzeniu sobie ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji.

Debata: "O wędrowaniu"

Debata będzie dotyczyć różnych wariantów i przykładów teatralnego wędrowania. . Poruszona zostanie kwestia wędrowania jako pokonywania dystansu komunikacyjnego między człowiekiem, a człowiekiem, między aktorem i widzem oraz wędrowania w poszukiwaniu archaicznych pieśni, teatralnych korzeni, ponadczasowych przekazów, zawsze żywych tekstów. W debacie wezmą̨ udział: reżyserka i teatrolożka Jadwiga Rodowicz-Czechowska, kulturoznawczyni Katarzyna Kułakowska oraz aktorki Ditte Berkeley, Kamila Klamut i Anna Zubrzycki. Debatę̨ poprowadzi Ewa Molenda-Pilecka - kulturoznawczyni, teatrolożka i specjalistka komunikacji społecznej.

Koncert finałowy i Wielka Improwizacja

Na zakończenie projektu "Błaźnice" został zaplanowany koncert "Ester". Jest to autorski projekt Anny Zubrzycki, w którym aktorka płynnie łączy głos mówiony ze śpiewanym.Realizowany jest na podstawie inspirowanego biblijną Księgą̨ Estery autorskiego tekstu napisanego przez poetkę̨ Rachel McCrum oraz tradycyjnych pieśni sefardyjskich. Wystąpią Anna Zubrzycki, Ewa Głowacka- Fierek i Jan Skopowski.

Program

24.11 (niedziela), godz. 17:00 – otwarcie rezydencji: „Święte rozdroża” - reportaż na żywo Moniki Bułaj
30.11-1.12 (sobota-niedziela), godz. 10:00-17:00 – warsztat: „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji.  Rozwiązywanie konfliktów”
1.12 (niedziela), godz. 19:00 – debata: „O wędrowaniu”
7.12 (sobota), godz. 19:00 – „Ester”. Koncert w wykonaniu Anny Zubrzycki, Jana Skopowskiego oraz Ewy Głowackiej - Fierek zakończony Wielką Improwizacją

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Muzeum Teatru im.  Henryka Tomaszewskiego przy pl. Wolności 7a we Wrocławiu. Wstęp wolny, jednak liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje miejsc: blaznice.rezerwacje@gmail.com.

JB/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: 2019, program, spotkania, warsztaty, reportaż
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
koronawirus epidemia
Powstanie spektakl dokumentalny o pandemii koronawirusa

Wszystko w ramach projektu "Teatr na faktach".

Trociny - spektakl
Czerwiec w Instytucie Grotowskiego z Teatrem ZAR Wrocław

W Sali Teatru Laboratorium zobaczymy aż 4 spektakle.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.