Premiery - Teatr

Teatr Układ Formalny spektaklem "Nie karmić potwora" pokazuje depresję z perspektywy dziecka [FOTO]

2021-11-24 14:50:50 | Wrocław

Już 26 listopada 2021 roku odbędzie się premiera spektaklu „Nie karmić potwora”, w którym offowy Teatr Układ Formalny we Wrocławiu porusza trudną tematykę depresji rodzica widzianej z perspektywy dziecka. O podejściu do tematu i znaczeniach przyjętych przez twórców metafor opowiedzieli nam aktorzy z obsady tego przedstawienia. Prezentujemy też zdjęcia z próby przed premierą >>

Nie karmić potworaGłos aktorów

- Temat spektaklu „Nie karmić potwora” interesuje mnie już od dawna, wiec ja tę drogę przemierzam na własną rękę, a przedstawienie jest tu dobrym uzupełnieniem. Ta rola tylko wzmogła moje zainteresowanie problemem depresji, choć nie miałem jakiegoś konkretnego kontaktu z tą chorobą osobiście czy w rodzinie. O depresji mówimy tu poprzez metaforę potwora, a nasi widzowie, którzy w dużym stopniu będą w wieku nastoletnim, dostaną możliwość porozmawiania o wszystkim co zobaczą podczas warsztatów do tego spektaklu. To jest bardzo ważne. Główny bohater jest w wieku nastoletnim i będzie można się z nim utożsamić. Ja mam 33 lata i nie udaję nastolatka, tylko moja postać wraca do tamtych czasów we wspomnieniach. Widzimy wydarzenia z perspektywy młodszej osoby. Wracamy do źródła problemów i widzowie razem z bohaterem przechodzą przez dane sytuacje - mówi Rafał Pietrzak, który gra głównego bohatera spektaklu.

- Gram byłego kolegę z klasy głównego bohatera. Ich przyjaźń z czasem się posypała, przez różne problemy, z jakimi musieli się zmierzyć. Moja postać jest teraz oprawcą, który próbuje wylać swoje frustracje na głównego bohatera - mówi Adam Michał Pietrzak. - Granie na takiej wodnej scenie jest dość specyficzne, ale mam wrażenie, że ta woda jest atutem dla aktorów. Na początku była utrudnieniem, jednak ten basen, duża kałuża czy jezioro, jest metaforą depresji, która wnika w nas jak wilgoć do mieszkania. Wszyscy bohaterowie są nią przesiąknięci, bo ona jest wszechobecna, a różne rzeczy są zatopione w tym smutku - tłumaczy aktor.

- Czas lockdownu mocno nam się dał we znaki. Jako aktorzy przeżyliśmy to bardzo. Mieliśmy stany, kiedy było bardzo trudno i trzeba było sobie z tym poradzić. Chcemy z tym spektaklem być odpowiedzią na zjawisko rosnącej ilości zachorowań na depresję w grupie do 18. roku życia. W naszym kraju przyrost zachorowań jest w tej grupie największy. To atakuje nas po cichu i niestety mało się o tym mówi i mała jest świadomość społeczna na temat tego problemu. Niewiele osób sięga po pomoc, a szczególnie mało mężczyzn - zaznacza Adam Michał Pietrzak.

O spektaklu "Nie karmić potwora"

Rozlewisko. Dom. Chłopiec. Tata. Od pewnej chwili tata nie jest sobą, często zamyka się w swojej szafie i przesiaduje w niej godzinami. Wszystkie próby odkrycia problemu są nieskuteczne, a czas goni, bo do taty coraz trudniej dotrzeć.
Ciężko jest złapać oddech, uczucie niczym niemoc wynurzenia się z wody... i na dodatek odwiedza Cię pewien tajemniczy gość...
Spektakl porusza trudną tematykę depresji, z którą mierzą się młodzi ludzie – zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni.

Realizatorzy:

scenariusz/ reżyseria/ scenografia: Maciej Rabski
formy: Maciej Rabski i Tomasz Frąszczak
kostiumy: Maria Mordarska
muzyka: Tymoteusz Witczak
projekcje: Kacper Scheffler
choreografia form: Paweł Kuźma
konsultacja pedagogiczna: Kamila Kamińska-Sztark
produkcja: Przemysław Furdak

obsada: Alicja Czerniewicz (gościnnie), Wiktoria Czubaszek, Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Rafał Pietrzak

premiera: 26 listopada 2021, Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39A

26 listopada | 18:00 – premiera
27 listopada | 11:00; 17:00
28 listopada | 11:00; 17:00

Spektakl „Nie karmić potwora” powstaje w ramach Programu OFF Polska, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Projekt realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Wrocławia.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, 2021, zdjęcia, Adam Michał Pietrzak, Rafał Pietrzak
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sweet Home spektakl
Różne znaczenia słowa dom w spektaklu "Sweet Home" [FOTO] Wrocław

To pierwsza premiera artystyczna wrocławskiego kolektywu [in between].

Polecamy
Czas patriotÃłw - Karolina Lanckorońska
"Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" - biograficzne przedstawienie w Teatrze Arka Wrocław

Spektakl "Karolina Lanckorońska" to opowieść o legendzie polskiej arystokracji.

Dziwaczki
Poznaj listopadowe spektakle w AST Wrocław Wrocław

Zobaczymy przedstawienia "Jutro zawsze będzie jutro" oraz "Dziwaczki".

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.