Dzieje się - Teatr

Teatr na faktach wraca w lutym do Instytutu Grotowskiego

2021-02-16 10:43:17 | Wrocław

Dzięki złagodzeniu obostrzeń publiczność Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu będzie mogła obejrzeć długo wyczekiwane premiery spektakli dokumentalnych. W dniach 20–21 lutego 2021 w Sali Teatru Laboratorium odbędą się pokazy przedstawień „Alternatywne życie, czyli traktat o snach” Mateusza Brodowskiego, a 24–26 lutego 2021 „Historji” Doroty Bator.

Teatr na faktach luty 2021

Pierwsza edycja „Teatru na faktach” rozpoczęła się w Instytucie Grotowskiego w październiku 2018. - Po dwóch latach doświadczeń z teatrem dokumentalnym możemy stwierdzić z całym przekonaniem: prawdziwe życie jest bardziej zaskakujące i szalone od naszych najdzikszych fantazji na jego temat […] - mówi pomysłodawca i opiekun projektu Krzysztof Kopka. W sztukach teatru dokumentalnego nie ma ani jednego zmyślonego słowa, wszystkie postacie są prawdziwe. Stosowana w nim technika verbatim polega na pogłębionym researchu i wywiadach z Bohaterami codzienności. Prowadzi to do bardzo wyjątkowego spotkania – historii opowiedzianej przez życie z rzeczywistością sceniczną.

Premiery spektakli dokumentalnych

Pierwszy z zaplanowanych spektakli dokumentalnych to „Alternatywne życie, czyli traktat o snach” w reżyserii Mateusza Brodowskiego – absolwenta Lart Studio i Wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie Filii we Wrocławiu, obecnie Prezesa Stowarzyszenia Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych. Scenariusz powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z osobami praktykującymi świadome śnienie, podróże astralne, OBE oraz lubiących spać i zajmujących się badaniami psychologicznymi na temat snu. Na scenie wystąpią: Patrycja Bukowczan, Hubert Fiebig, Daniel Namiotko, Aleksandra Nowakowska, Piotr Mateusz Wach. Spektakl dla widzów od lat 16.

Drugi z premierowych spektakli dokumentalnych to „Historja” wyreżyserowana przez Dorotę Bator – absolwentkę reżyserii na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu i rocznego kursu filmowego w Wajda School & Studio w Warszawie. Scenariusz spektaklu oparty jest na spisanych rozmowach z bajarzami, opowiadaczami i ludźmi zajmującymi się w Polsce baśniami. Bazuje na opowieści o utracie, która koresponduje z prawdziwymi wydarzeniami z życia jednej z bohaterek przedstawienia. Spektakl łączy teatr dokumentalny z teatrem formy. Występują: Teresa Kowalik, Anna Wieczorek, Piotr Starczak.

W marcu rozpoczyna się także trzeci kurs teatru dokumentalnego „Teatr na faktach 2021”, który potrwa do grudnia. Adresowany jest do młodych twórców teatralnych, badaczy i aktywistów społecznych, a poświęcony będzie nie tylko Bohaterom codzienności, ale także trudnej sytuacji Białorusinów. Uczestnicy na podstawie przygotowanych wywiadów przygotują scenariusz, a następnie słuchowisko z udziałem profesjonalnych aktorów. W ramach kursu „Teatr na faktach” powstaną także spektakle na zaproponowane przez uczestników tematy, a przedstawienia zostaną zaprezentowane w Instytucie Grotowskiego. W programie m.in.: teoria i praktyka teatru dokumentalnego, wywiady jako źródło, tworzenie scenariuszy dokumentalnych czy wykorzystanie nowych mediów w teatrze dokumentalnym (teatr online, podkasty, teatr radiowy). Zgłoszenia można przesyłać do 26 lutego 2021.

Teatr na faktach - program na luty 2021

„Alternatywne życie, czyli traktat o snach” (spektakl): sob. 20/02/2021, 19:00, niedz. 21/02/2021, 16:00 i 19:00, Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław

„Historja” (spektakl): śr.–pt. 24–26/02/2021, 19:00, Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław

„Teatr na faktach 2021” (trzeci kurs teatru dokumentalnego): marzec–grudzień 2021. Zgłoszenia do 26/02/2021

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spektakle dokumentalne, Wrocław, premiery, repertuar
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Stand-up
Kto rządzi w polskim standupie?

Czyje występy są najbardziej oblegane? Oto dziesiątka topowych polskich komików.

Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.