Premiery - Teatr

"Szewcy" - najważniejszy dramat Witkacego na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu [FOTO]

2022-10-20 13:39:10 | Wrocław

Stanisław Melski powraca do dramatu „Szewcy” po 40 latach! Jak mówi: - To była moja pierwsza duża rola. Tutaj graliśmy ten spektakl przez 6 lat, 158 razy! To był ogromny sukces. Teraz jego wersja jest 621. premierą Teatru Polskiego we Wrocławiu, a zaobaczymy ją już od 28 października 2022 roku. Sprawdźcie, co o swoich rolach myślą członkowie obsady i zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Szewcy Teatr Polski WrocławKomentarze obsady

- Ja zaczynałem studia w 1984 roku, ale już 2 lata wcześniej byłem stałym widzem tego teatru i pamiętam doskonale te afisze z premierą spektaklu „Szewcy”. W życiu by mi nie przyszło do głowy, że po 40 latach ja sam zagram w nowej wersji tej sztuki i to rolę Sajetana Tempe - mówi Dariusz Bereski.

- Muszę powiedzieć o pracy aktorskiej, bo już w czasie prywatnych urlopów poświęcaliśmy czas na naukę tekstu, by później, zaraz po premierze „Snu nocy letniej”, przystąpić do prób „Szewców”. W czasie wakacji uczyliśmy się tekstu, który jest gigantyczny, a sztuka trawa 2 godziny i 40 minut z przerwą. My niemal przez ten cały czas mówimy bez przerwy. Teraz właśnie pracujemy nad emocjami, by wszystko było trafione w punkt. Uczymy się jeszcze specyficznego języka Witkacego, groteski i kontaktu z widzem. Przed nami jeszcze wiele prób, a ciągle się coś zmienia, poprawia. Pracujemy nad tą niezwykłą formą, a tematów tu jest bez liku - wątek polityczny, dramat społeczny, walka płci i wiele więcej! - wyjaśnia Bereski.

- Moja rola jest niesamowita, bo pogłębiona o typowo ludzkie sprawy, szalenie aktualne, genderowe, transseksualne. Prokurator Robert Scurvy, jak mu się wydaje, jest zakochany w księżnej, ale za chwilę mówi: „Jaka szkoda, że nie posłuchałem rad tych homoseksualistycznych snobo-kretynów i nie wyzwoliłem się od kobiecości”. Zatem konflikt wewnętrzny postaci jest na każdym poziomie. Społecznym, bo jak mówi, wiesza bez przekonania. Osobistym, bo kiedyś był „obdarowany” złym dotykiem matki. On bije się ze swoim jestestwem, ale to będzie z dużym smakiem pokazane na scenie. To będzie między słowami, jak zwykle u Witkacego, czyli najtrudniej. Przy okazji tego tekstu jest ogromne pole manewru dla aktorów. Można wejść w role i pobawić się czystą, radosną i twórczą kreacją - mówi Marcin Piejaś.

- Każda z tych postaci ma swoje odzwierciedlenie we współczesnym świecie. Mamy np. prokuratora, który został ministrem sprawiedliwości przez telefon. Mamy przedstawicieli różnych klas społecznych - arystokrację i tych dążących do lepszego statusu. Mamy ludzi na stanowiskach bez przyczyny, a jedynie z powodu tego, jak są źli czy zmieszani z błotem. Nie wskazujemy palcem na żadną postać ze współczesnej polityki, ale to jest po prostu kondycja społeczeństwa. Ten dramat jest taki uniwersalny i przetrwał, bo opowiada o czymś, co zdarzyło się kiedyś, a trwa od zawsze. To mit o społeczeństwie - tłumaczy Piejaś.

- W tekście jest zabawa formą, a u nas na scenie będzie zabawa różnymi gatunkami. Pojawiają się sceny à la musicalowe, tańczymy, śpiewamy, uprawiamy pantomimę i inne gatunki, aby jak najlepiej oddać ten szaleńczy i jednocześnie genialny umysł Witkacego - zapowiada aktor.

Szewcy Teatr Polski Wrocław

- Od tego roku jestem na stałe w zespole Teatru Polskiego we Wrocławiu, a do tego jeszcze kończę moją edukację aktorską, więc to jest dla mnie wspaniałe wyróżnienie i wielkie przeżycie - uczyć się od profesjonalistów i zdobywać doświadczenie. To spełnienie marzeń! - mówi Marika Klarman-Gisman.

- Zdecydowanie bardziej na spokojnie podchodzę do ponownej pracy ze Stanisławem Melskim niż miało to miejsce za pierwszym razem. „Filadelfijska opowieść” to była moja pierwsza duża rola i większy stres, a teraz już dłużej się znamy, podobnie jak z całym zespołem teatru. Teraz jest już sama przyjemność i czerpanie doświadczeń - dodaje.  

- Razem z Olą Chapko mamy za zadanie być bardzo kobiece i drapieżne, a w spektaklu śpiewamy i tańczymy, ale nie mamy tym razem kwestii dialogowych, a raczej jesteśmy cichymi obserwatorkami wydarzeń. Nie zdradzę więcej, ale będzie fajnie! - zachęca aktorka.

O spektaklu "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Naukowa sztuka ze "śpiewkami" w trzech aktach, najważniejszy dramat Witkacego, ukończony w 1934 roku. Autor nosił "Szewców" w sobie przez siedem lat, bo tyle z przerwami ich pisał; na inne swoje teksty dramatyczne potrzebował dwa-trzy tygodnie. Ze względu na problematykę polityczno-społeczną oraz wizjonerstwo i pasję demaskatorską dzieło porównuje się do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.

Znalazły się w "Szewcach" w syntetycznym skrócie główne wątki twórczości literackiej Witkacego: zanik indywidualności, zmierzch cywilizacji i sztuki, walka płci, tajemnica istnienia, nuda metafizyczno-egzystencjalna, a wszystko podlano groteskowym sosem. Nowatorstwo formalne i zacięcie profetyczne czynią z "Szewców" tekst uniwersalny - aktualny w każdym momencie historii, również dzisiaj.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: spektakl, przedstawienie, premiera, zdjęcia, obsada, 2022
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Udając ofiarę
"Udając ofiarę" - zabójczy spektakl dyplomowy studentów AST we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie powstało w oparciu o dramat Olega i Wladimira Presniakow. Reżyseruje Krzysztof Dracz.

Chłopi - spektakl AST Wrocław
"Chłopi" w reżyserii Seba Majewskiego na scenie Teatru AST [FOTO] Wrocław

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego zobaczymy od 16 listopada.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.