Premiery - Teatr

"Syrena. Anatomia miłości" - opowieść o tęsknocie za bezwarunkową miłością w Teatrze WTW [FOTO, WIDEO]

2022-09-02 10:28:36 | Wrocław

Już 10 września 2022 roku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbedzie się prapremiera spektaklu "Syrena. Anatomia miłości" Zuzanny Bojdy, na motywach opowiadania Amandy Lee Koe, w reżyserii Darii Kopiec. Jest to opowieść o tęsknocie za bezwarunkową miłością i pragnieniu bycia kochanym/kochaną, czerpiąca z realizmu magicznego i świata roślin. Przedstawiamy zwiastun przedstawienia oraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Syrena. Anatomia miłości

Interesowała nas nienormatywność. Magiczno-psychologiczna tkanka narracji opowiadania Amandy Lee Koe przysłużyła się początkowemu założeniu skonfrontowania ludzkiej seksualności ze światem roślin. W ten sposób powstała wielowątkowa opowieść o głębokiej potrzebie bliskości w świecie nastawionym na skrajną indywidualność, wzmacniającym poczucie osamotnienia oraz izolacji – mówi Daria Kopiec, reżyserka. I zapowiada, że świat sceniczny spektaklu – podobnie jak w opowiadaniu Syrena – będzie korzystał z realizmu magicznego.

W spektaklu podążamy tropem poszukiwania odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy, czym jest nasza płeć, jak ograniczają nas płeć kulturowa i system, w którym żyjemy oraz co się stanie, jeśli trochę porzucimy to antropocentryczne myślenie i zaczniemy po prostu czuć; damy sobie wolność i pobędziemy ze swoimi ciałami, spróbujemy być trochę jak syreny i rośliny – niczym fantastyczne stworzenia, a niekoniecznie ludzie – podkreśla Zuzanna Bojda, autorka sztuki.

Dodaje, że w spektaklu spotkają się ze sobą hybrydyczne postacie wzięte z mitologii. – Powstało, jak to nazywam, czułe monstruarium postaci z różnych tekstów kultury, dla których odbicia szukałyśmy we współczesnych problemach związanych z byciem niedopasowanym do społecznych schematów. Namnożenie postaci niesamowitych, spotkanie ich ze sobą i oddanie im głosu pozwala poprzyglądać się sobie samym, porozmawiać o tym, co ogranicza nas w dzisiejszym świecie – mówi Zuzanna Bojda.

Bardzo ważną rolę w spektaklu odegra muzyka na żywo. – Nie ma nic mocniej działającego na zmysły niż dźwięk żywych instrumentów na scenie. Muzyka realizowana przez Aleksandrę Gronowską i Michała Litwińca, poza aspektem budowania atmosfery, porządkuje świat retrospekcji, wewnętrznej projekcji bohaterów, ale też wchodzi w dialog z ich emocjami, budując mistyczny świat – wyjaśnia Daria Kopiec.

Choreografka Magda Fejdasz zwraca uwagę na to, że w czasie prób Michał Litwiniec i Aleksandra Gronowska proponowali motywy muzyczne dla scen i postaci. – W oparciu o cielesność bohaterów tworzyliśmy dla nich strategie ruchowe. Improwizując ruchowo, inspirowaliśmy muzyków do rozwijania ich motywów muzycznych, które z kolei inspirowały nas do tworzenia postaci i towarzyszących im nastrojów – relacjonuje Magda Fejdasz. – Oprócz Syreny bohaterami są inne hybrydy, które nie manifestują się zewnętrznie tak mocno jak ona, ale ich hybrydyczność podkreślają rytmy, napięcia i tempa ich działalności w obrębie sceny. W pracy z ciałami aktorów skupialiśmy się na poszukiwaniu zwierzęcych aspektów tych postaci – wyjaśnia autorka choreografii.

Bardzo ważne jest, żeby kostiumy były dla widzów punktami odniesienia do tego, kim może być dana postać i jakie są jej cechy. Najtrudniejszy w zaprojektowaniu był dla mnie kostium Syreny, czyli pół-kobiety, pół-ryby. Przełożenie tego na język teatralny jest trudniejsze niż na język filmowy, gdzie pomocne są chociażby efekty specjalne. Musieliśmy poprzez kostium pokazać tę postać jak najbardziej realistycznie, a jednocześnie teatralnie – wyjaśnia Pati Fitzet, autorka kostiumów. I dodaje, że lubi pracować na pograniczach dobrego smaku. Przykładem tego jest lateksowy kostium dla granej przez mężczyznę Paniki – abstrakcyjnej postaci będącej zmaterializowaną emocją.

Prapremiera spektaklu już 10 września o godz. 19:00 na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Kolejne spektakle: 11, 13 i 14 września. Szczegóły i bilety: www.wteatrw.pl.

MD/ip

fot. Filip Wierzbicki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, spektakl, premiera, przedstawienie, obsada, zdjęcia, 2022

Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW (12)

Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 1
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 2
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 3
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 4
Syrena. Anatomia miłości - spektakl WTW  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
JAPETY-kto to widział? - set wiosenny
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na set wiosenny spektaklu "JAPETY - kto to widział?"

Pokazy już w dniach 13-15 marca, zawsze o godzinie 19:00.

Jaki ten świat jest wielki
"Jaki ten świat jest wielki!" - nowy spektakl duetu SKUTR we Wrocławskim Teatrze Lalek Wrocław

Jest to przedstawienie oparte na motywach 7 baśni Hansa Christiana Andersena.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.