Dzieje się - Teatr

Sukces wrocławskiego spektaklu w Edynburgu

2012-08-20 10:38:44 | Wrocław

Spektakl „Cesarskie cięcie” wrocławskiego Teatru ZAR zdobył Herald Angel – prestiżową nagrodę przyznawaną dla najlepszego, zdaniem krytyków „The Herald”, spektaklu na festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Przedstawienie nominowane jest także do nagrody Total Award.

Spektakl „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” wrocławskiego Teatru ZAR od początku trwania międzynarodowego festiwalu teatralnego Fringe w Edynburgu zbiera znakomite recenzje krytyków oraz ogromne uznanie publiczności. W sobotę 18 sierpnia twórcy odebrali skrzydlatą statuetkę Herald Angel przyznawaną przez krytyków gazety „The Herald” z Glasgow. Jest to jedyny polski zespół, który do tej pory otrzymał tę nagrodę w tym roku. Poza Teatrem ZAR uhonorowane zostały m.in. zespoły muzyki dawnej oraz teatru tańca, a także Tadashi Suzuki, występujący w programie International Festival. Złota statuetka została ufundowana przez Bank of Scotland. – Obecnie pracujemy nad spektaklem poświęconym historii i kulturze ormiańskiej a w szczególności ludobójstwu Ormian z roku 1915. Wierzymy, że ta nagroda i „The Herald” pomogą nam przełamać tabu, jakim wciąż są objęte w Europie te bolesne wydarzenia – powiedział lider Teatru ZAR, Jarosław Fret, odbierając nagrodę. Być może nie będzie to ostatnia nagroda dla wrocławskiego przedstawienia, ponieważ „Cesarskie cięcie” nominowane jest także do Total Award – prestiżowej nagrody dla najbardziej innowacyjnych przedstawień prezentowanych na festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Tego dowiemy się już 23 sierpnia.

„Cesarskie cięcie”, będące drugą częścią tryptyku „Ewangelie dzieciństwa”, to próba dotknięcia tematu samobójstwa. Podstawowa linia struktury muzycznej spektaklu zbudowana została w oparciu o wielogłosowe pieśni korsykańskie, w które wpleciono wątki bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie. Tradycyjny materiał muzyczny przetworzono jednak w formę współczesną i dopełniono intensywną partyturą ruchową. Praca inspirowana jest również twórczością Aglaji Veteranyi. Przedstawienie prezentowane będzie do 20 sierpnia w New Town Theatre w centrum Edynburga. W Polsce „Cesarskie cięcie” będzie można obejrzeć 15 i 16 września podczas 2. Festiwalu Teatru Nie-Złego, organizowanego przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy oraz Fundację Teatr Nie-Taki, a także w dniach 4–6 października we Wrocławiu, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego.

ip

Słowa kluczowe: wrocław teatr zar cesarskie cięcie nagroda w edynburgu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wrocławski Teatr Lalek
SŁUCHAJ! Rusza nowy cykl czytań sztuk dla dzieci w WTL

Wrocławski Teatr Lalek prezentuje dokonania studentów reżyserii.

Wrocław. Escape Room
Alternatywne miasto i ludzie w spektaklu studentów AST "Wrocław. Escape Room" [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z dyplomu studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.