Dzieje się - Teatr

Startuje jubileuszowy - 75. sezon Wrocławskiego Teatru Lalek

2021-09-24 10:28:09 | Wrocław

75. sezon Wrocławski Teatr Lalek rozpoczął już w sierpniu. Jednak obchody jubileuszu dopiero mają się zacząć. Z tej okazji przygotowano wiele wspaniałych atrakcji dla najmłodszych i bliskich im dorosłych. Możemy spodziewać się trzech premier teatralnych, 6. Edycji Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, a także pewnych niespodzianek zaplanowanych specjalnie na tę okazję.

Czytaj także: Inspirująca niedosłowność światów w spektaklu "Lalka Kafki" Wrocławskiego Teatru Lalek

Jesienią 2021 roku Wrocławski Teatr Lalek będzie obchodzić swoje 75-lecie. Za symboliczną datę urodzin obiera się 18 października 1946 roku – dzień premiery „Przygód Gęgorka” w reżyseri Elżbiety Kalinowicz. Jednak obchody jubileuszu zaczną się nieco wcześniej, bo od prapremiery „Lalki Kafki” w reżyserii Marka Zákostelecký’ego, która będzie miała miejsce 25 września 2021 roku na Dużej Scenie.

Zamiast typowych dla tego rodzaju wydarzeń gal i uroczystości, WTL przygotował program jubileuszowy dla widzów. Składają się na niego trzy premiery teatralne, dwie publikacje, dzień otwarty, a także spacer po przestrzeni miejskiej śladami historii Teatru.

Publikacje

1.Hubert Michalak – „ Skąd się wzięliśmy”

Ten elektroniczny esej przeznaczony dla dorosłych ma przybliżyć sytuację teatru po zakończeniu II wojny światowej w zrujnowanym mieście,  a także sylwetki najważniejszych postaci, które przyczyniły się do pojawienia Teatru Lalki i Aktora we Wrocławiu.

W publikacji pojawiają się m.in. założyciele Teatru, czyli Elżbieta i Zenon Kalinowiczowie, a także wybitna aktorka młodopolskie, Irena Solska czy Roman Modrzejewski, przychylny pomysłowi Kalinowiczów urzędnik miejski. Nakreślone zostanie tło historyczne i kontekst społeczny powstawania sceny.

2.Katarzyna Krajewska – „Wrocławski Teatr Lalek. Tu jesteś u siebie”

Interaktywny przewodnik dla dzieci po Wrocławskim Teatrze Lalek – jego budynku, historii, a także tym, czym teatr jest obecnie. W książce, poza ważnymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatru, dzieci znajdą zabawy i zadania do wykonania.

Ilustracje do publikacji stworzyła Kasia Walentynowicz – nagradzana polska ilustratorka, która pracowała przy wielu projektach skierowanych do dzieci.

Dzień otwarty - 3 października 2021

Na dzień otwarty Wrocławski Teatr Lalek przygotował wiele atrakcji. Zaczynając od godziny 10:30 prowadzone będą różnorakie warsztaty dla dzieci. Najmłodsi wraz ze swoimi bliskimi dorosłymi będą mieli okazję wziąć udział w zabawach muzyczno-teatralnych, zapoznać się z pracą z lalkami, a także poznać od podstaw zasady na jakich działa teatr.

Oprócz poszczególnych zajęć, na dzień otwarty zaplanowano także interaktywny spacer po teatrze „Machina teatralna”. Podczas tej wycieczki wszyscy uczestnicy będą mieli okazję zajrzeć w nieodwiedzane i nieznane im części Wrocławskiego Teatru Lalek.

Spacer teatralny dla rodzin z dziećmi - 17 października 2021

Zaczynając o godzinie 11:00 spacer teatralny poprowadzi uczestników śladami Elżbiety i Zenona Kalinowiczów, założycieli Teatru Lalki i Aktora we Wrocławiu. To wydarzenie pozwoli wspólnie przyjrzeć się historii miasta z 1946 roku, kiedy to Kaliniczowie przyjechali do Wrocławia, który wyglądał wtedy zupełnie inaczej. Nawet teatr lalek znajdował się w innym miejscu. Pod koniec II wojny światowej miasto zostało zniszczone, a jego odbudowa trwała wiele lat. Zdewastowany Wrocław był niebezpieczny – ale wciąż ggościnny i otwarty na przybyszów z różnych części świata. Miał swoje sekrety dla marzycieli i obietnice dla odważnych. Podczas spaceru teatralnego będzie ich można poszukać przy pomocy niezawodnej maszyny czasu – wyobraźni.

Premiery

1.Lalka Kafki (6+) - prapremiera 25 września 2021

Pewnego dnia, kiedy Franz Kafka spacerował po berlińskim parku Steglitz, spotkał małą dziewczynkę, z płaczem szukającą zagubionej lalki. Pisarz starał się jej pomóc, ale na próżno – zguby nie udało się odnaleźć. Nazajutrz Kafka wręczył dziewczynce list „napisany” przez lalkę: „Proszę, nie płacz. Pojechałam na wycieczkę, aby zobaczyć świat”. Tak rozpoczęła się niezwykła przyjaźń. Do końca życia Franz Kafka pisał do dziewczynki listy, opisujące podróże i przygody jej lalki.

Motywem przewodnim LALKI KAFKI jest opowieść o przygodach zagubionej lalki, ale w spektaklu pojawiają się także odniesienia do prozy i opowiadań pisarza. Marek Zákostelecký, reżyser i scenograf przedstawienia, po raz kolejny w swojej inscenizacji gra z klasyką i żongluje konwencjami, sięgając m.in. do teatru lalek, teatru groteski, filmu niemego. Ten szalony teatralny rollercoaster dokądś jednak prowadzi. Dzieci i dorośli odbywają nim wyprawę do świata Franza Kafki, poznając jego biografię i czasy, w których żył.

2.Opowieści z wielkich bloków (6+) - prapremiera 5 marca 2022

„Opowieści z Wielkich Bloków” to historia Weroniki, która wakacje spędza, siedząc sama w domu. Pewnego dnia dziewczynka odkrywa, że w jej bloku znajduje się przejście do innego wymiaru. Weronika poznaje w nim przyjaciół – podobnie jak ona zamkniętych w czterech ścianach. Główną rolę w spektaklu zagra Głucha aktorka Dominika Kozłowska. Spektakl jest grany w dwóch językach: polskim oraz Polskim Języku Migowym, dzięki czemu jest dostępny dla osób z dysfunkcjami słuchu.

3.Romeo i Julia (13+) - premiera 27 maja 2022 na otwarcie 6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci

Klasyczny dramat o tym, jak niezgoda między dorosłymi niszczy życie młodych ludzi – temat zawsze aktualny, a może szczególnie żywy we współczesnej Polsce. Przedstawienie przeznaczone dla młodzieży wpisze się w nurt WTL-owskich przedstawień opartych na reinterpretacji tekstów klasycznych. Chociaż repertuar Wrocławskiego Teatru Lalek opiera się głównie na sztukach współczesnych, jesteśmy przekonani, że każde pokolenie powinno mieć „swojego Szekspira” – spektakl, który będzie ich pierwszym spotkaniem z wiecznie żywymi dramatami.

6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci - 27 maja - 1 czerwca 2022

Organizowany od 2013 roku  Przegląd to największy taki festiwal w regionie. Hasło towarzyszące jego 6. edycji brzmi „Poszerzenie pola lalki”. To dla autorów programu, Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty, inspiracja do stworzenia mozaiki najciekawszych wydarzeń teatralnych dla dzieci i młodzieży z minionych dwóch sezonów, ze szczególnym naciskiem na obszar teatru lalek i teatru formy.

Dzięki Przeglądowi młodzi widzowie będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z bogactwem możliwych form animacji, ale także zweryfikować swoje wyobrażenia na temat teatru lalkowego – nierzadko oparte na złych doświadczeniach lub stereotypach.

Wybierając spektakle na 6. edycję Przeglądu, autorzy programu kierowali się przede wszystkim chęcią ukazania różnorodności form, jakie przyjmuje dziś sztuka animacji. Współczesny teatr jest miejscem fuzji form i gatunków, co znalazło pełne odzwierciedlenie w wyborze przedstawień. W programie znajdzie się zatem musical lalkowy, improwizacja z lalkami, teatr uliczny, ale też spektakl-koncert, teatr tańca oraz dwa przedstawienia, w których scenografia jest w nowatorski sposób kreowana na żywo przy użyciu nowych technologii. 

MM/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: WTL, teatr, sezon 2021/2022, jubileusz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
WTW://zawsze_RÃłÅźewicz
WTW zaprasza na 5 wydarzeń performatywnych na bazie tekstów Tadeusza Różewicza Wrocław

Projekt "WTW://zawsze_Różewicz" to czytania oraz warsztaty dla młodzieży.

Znamy program Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Improwizacji DOLi

Główną ideą tegorocznej edycji festiwalu DOLI jest zbliżenie improwizacji do jej teatralnych korzeni.

Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.