Dzieje się - Teatr

Startuje festiwal Dziady. Recykling

2016-10-27 08:47:10 | Wrocław

Festiwal Dziady. Recykling, realizowany w ramach Olimpiady Teatralnej Wrocław 2016, poświęcony jest Dziadom jako projektowi kulturowemu - jednemu z najważniejszych dla kultury polskiej. Festiwal trwa od 27 października do 4 listopada 2016.

Na rozpoczęcie festiwalu, 27 października, odbędą się aż cztery wernisaże. Gościem otwarcia wystawy fotografii Pierre'a Vergera „Orixás" w Domku Romańskim będzie Angela Elizabeth Lühning z Fundacji im. Pierre'a Vergera. Kolejne wernisaże odbędą się w Kamienicy Rynek 25. W otwarciu wystawy „Święte skrzyżowania" - prezentującej fotografie z Azji i Ameryki Łacińskiej, Magrebu i Bliskiego Wschodu, źródeł Nilu i Wysp Sołowieckich - uczestniczyć będzie autorka zdjęć Monika Bułaj oraz Jarosław Fret i Leszek Kolankiewicz. Magdalena Mądra otworzy wystawę swoich fotografii z Białorusi, Haiti i Brazylii - „Dziady Starego i Nowego Świata". W wernisażu wystawy haitańskiego malarstwa vodou w zbiorach polskich „Natchnione przez bogów" weźmie udział kurator wystawy, Aleksander Kawalec. Wystawy czynne są codziennie - w Domku Romańskim do 10 listopada, a w Kamienicy Rynek 25 do 13 listopada.

W programie znalazły się tegoroczne inscenizacje „Dziadów" Adama Mickiewicza: wrocławska Michała Zadary, prezentowana 29 października, i warszawska Eimuntasa Nekro¹iusa, pokaz 4 listopada. W dniach 28 października - 4 listopada zostaną zremiksowane dawne realizacje „Dziadów": Grotowskiego (1961), Białoszewskiego (1965), Dejmka (1967), Swinarskiego (1973) i Grzegorzewskiego (1995), oraz spektakle przepojone tym samym duchem co dramat Mickiewicza: Akropolis Grotowskiego i Szajny (1962) i Umarła klasa Kantora (1975). Twórcami remiksów są Jarosław Fret, Łukasz Kos, Paweł Miśkiewicz, Paweł Passini, Jadwiga Rodowicz-Czechowska, Weronika Szczawińska i Jerzy Trela.

Temat śmierci i związanych z nią rytuałów w światowej kinematografii pojawi się podczas przeglądu filmowego Tomasza Kolankiewicza w dniach 28 października - 4 listopada. Cykl „Obecność. Upiory w kinie" to zderzenie różnych gatunków i stylów filmowych, powstałych w różnych okresach i przy różnych budżetach, pod różnymi szerokościami geograficznymi, co pozwoli pokazać możliwie najszerszy wachlarz sposobów, w jakie filmowcy opowiadali o przenikających się światach żywych i umarłych. Karnety i bilety sprzedawane są w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Na Festiwalu prezentowane będą dwa obrzędy: afrobrazylijskiego kultu candomblé w wykonaniu Aristidesa de Oliveira Mascarenhasa, znanego Pai Ari de Ajagunã, i członków świątyni Ilę Axé Opô Ajagunã w Areia Branca w stanie Bahia w Brazylii (30 października) oraz afrohaitańskiego kultu vodou w wykonaniu Josepha Auguste'a Louisa i członków świątyni Rasin San Bout na Haiti (1 listopada). Temat kultu zmarłych przodków i zbiorowej pamięci poruszą też reportaż na żywo Moniki Bułaj (27 października) i konformans Pierre'a Guicheney (28 października).

31 października koncert „Dziady. Recykling" w Narodowym Forum Muzyki rozpocznie poemat symfoniczny „Totenfeier" Gustava Mahlera, zainspirowany „Dziadów" częścią IV Mickiewicza, w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej dyrygowanej przez Vladimira Fanshila. Druga część poświęcona jest muzyce rytualnej afrobrazylijskiego kultu candomblé i afrohaitańskiego kultu vodou w wykonaniu członków świątyni Ilę Axé Opô Ajagunã w Brazylii oraz Rasin San Bout na Haiti. Koncert zakończą zaduszki jazzowe tria Mateusza Rybickiego. Sprzedaż biletów prowadzona jest w kasach Narodowego Forum Muzyki.

O „Dziadach" jako żywym micie Polaków będą debaty Leszka Kolankiewicza, Zbigniewa Majchrowskiego i Jacka Sieradzkiego. Krzysztof Rutkowski poprowadzi wykład o tym, jak Mickiewicz rozegrał „Dziady" w Collège de France, a podczas debaty Marcina Napiórkowskiego uczestnicy przyjrzą się różnorodnym wymiarom uobecniania umarłych w perspektywie współczesnych badań nad pamięcią zbiorową.

Zdaniem kierownika naukowego Festiwalu Leszka Kolankiewicza: „Recykling to współczesne - właściwe epoce ekologii - miano wiecznego powrotu i ricorso, powtarzania się przebiegów historii społecznej. Obrzędy komemoratywne też są swego rodzaju recyklingiem, bo pozwalają na nowo przeżywać to, co już raz przeżyte i co weszło do domeny pamięci zbiorowej. Recyklingiem będą w ramach Festiwalu remiksy historycznych inscenizacji «Dziadów», składające się na żywe performatywne archiwum kultury polskiej. Cały Festiwal będzie jednym wielkim recyklingiem Dziadów jako projektu kulturowego - w dobie reakcyjnego łaknienia mitów z jednej strony, skrajnej nieufności i podejrzliwości wobec wszelkiej mitologizacji z drugiej".

ip

fot. Eimuntas Nekrosius Dziady

autor zdjęcia: Krzysztof Bielinski/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Festiwal Dziady Recykling, teatr wrocław, dziady spektakl, olimpiada teatralna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Cztery Żywioły
"Cztery Żywioły" - spektakl akrobatyczny na wrocławskiej Pergoli [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z efektownego widowiska!

Brave Kids 2018 - finał
Odważne dzieci w finałowym spektaklu Brave Kids 2018 [FOTO]

Zobacz, jak wyglądały gruzińskie tańce, popisy akrobatyczne i cyrkowe we Wrocławiu.

Brave Festival
13 ciekawych faktów o Brave Festival 2018 Wrocław

Jeden z najciekawszych festiwali tego lata rusza we Wrocławiu już 13 lipca!

Polecamy
Poznaj gwiazdy 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej
Poznaj gwiazdy 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej Wrocław

Piosenki Davida Bowie'go, gala z Jerzym Wasowskim, izraelska gwiazda Asaf Avidan oraz seksowna diwa, „pin-up z papierosem” Meow Meow... Sprawdź, co się będzie działo na PPA!

Aktorka Teatru Współczesnego obchodzi urodziny
Aktorka Teatru Współczesnego obchodzi urodziny Wrocław

Mówi o sobie, że teatr to jej praca i hobby, które uprawia z pasją i zamiłowaniem.

Ostatnio dodane
Cztery Żywioły
"Cztery Żywioły" - spektakl akrobatyczny na wrocławskiej Pergoli [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z efektownego widowiska!

Brave Kids 2018 - finał
Odważne dzieci w finałowym spektaklu Brave Kids 2018 [FOTO]

Zobacz, jak wyglądały gruzińskie tańce, popisy akrobatyczne i cyrkowe we Wrocławiu.

Kupony i kody rabatowe