Premiery - Teatr

Spektakl "Tirza" to thriller psychologiczny połączony z farsą i trudem ojcostwa [FOTO]

2021-05-26 14:28:24 | Wrocław

Zbliża się premiera spektaklu "Tirza"  na podstawie powieści Arnona Grunberga w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Przedstawienie będzie można zobaczyć od 29 maja 2021 roku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Przedstawiamy wypowiedzi twórców, którzy omawiają różne aspekty tej sztuki i zapraszamy do zobaczenia zdjęć z próby przed premierą >>

Tirza - spektakl WTWTwórcy o pracy nad spektaklem i jego problematyce

- Pierwszy raz w karierze sięgnąłem po temat, który można określić jako thriller psychologiczny. Mówimy o trudzie mycia rodzicem i godnym człowiekiem, szczególnie teraz w dobie pandemii, choć ona jest tylko wierzchołkiem góry lodowej jaką jest cała nasze rzeczywistość, zmuszająca nas do kompromisów i do rezygnacji z marzeń. To jest temat, który dotyka każdego z nas, bo każdy musi mierzyć się z życiem i rolami, jakie to życie każde nam przyjmować, a nie zawsze do nich dorośliśmy, jak choćby do roli bycia rodzicem - mówi Paweł Miśkiewicz, reżyser spektaklu.

- Są tu elementy farsy, opowieści o nieszczęściu, ale takim rozdętym do granic wyobraźni człowieka przeciętnego , który ze swojej przeciętności robi rodzaj antycznej tragedii. W związku z tym próbujemy trochę udekorować ten jego smutek - wyjaśnia reżyser.

- Dość długo trwały ustalenia tekstu, ze względu na obszerność powieści, którą chcemy pokazać. Prace nad spektaklem zaczęliśmy z początkiem listopada zeszłego roku, ale pandemia uniemożliwiła nam kontynuację, dlatego była to praca etapowa. Jestem w tym wieku, że musiałem się chronić. Teatry wewnątrz pracowały, choć z zewnątrz wyglądały na zamknięte. W międzyczasie były jeszcze przygotowane 2 inne premiery, które będą prezentowane w czerwcu. Najtrudniej jest myśleć o teatrze online. Ja z trudem akceptuję taką formę, więc nie uczestniczyłem w niej - mówi Jerzy Senator, grający postać Jörgena Hofmeestera.

- Praca aktorska była o tyle trudna, że po jakiś 2-3 tygodniach, czasem był okres 4 tygodni przerwy, a w takim wypadku nie jest łatwo wrócić do czegoś, co jeszcze nie jest osadzone w aktorach, co jest ledwo, kiedyś tam zrobione. Czasami było tak, że pewne wątki, pewne rzeczy trzeba było wręcz odbudowywać od początku i na tym polegał problem - tłumaczy Senator.

Zgadza się z nim drugi aktor z obsady tego przedstawienia. - To był w pewnym stopniu kłopot, by po pandemicznej przerwie wrócić do prób do tego spektaklu, ale w zespole jest wielka motywacja do powrotu i wszyscy dajemy z siebie ile możemy. Z drugiej strony, proces twórcy się wydłużył i ma to swoje korzyści. Te role dojrzewają, pojawiają się nowe przemyślenia na temat całej sztuki, wiec to jest cenny czas i doświadczenie - mówi Miłosz Pietruski, który w spektaklu gra Choukriego, chłopaka Tirzy.

- Postać, którą gram jest przeciwieństwem głównego bohatera - Jörgena, który jest uwikłany w system i konwenanse. Jest przedstawicielem białej klasy średniej, europejskiej, a  Choukri jest muzułmaninem z Maroka, osobą wyzwoloną, muzykiem, podróżnikiem. Jego obecność powoduje jakieś kontrowersje w życiu tradycyjnej, klasycznej, przeciętnej, europejskiej, białej rodziny. On jawi się jako antagonista, ale jest kimś innym. Kim? Tego nie będę teraz zdradzać i zapraszam na spektakl - dodaje Pietruski.

Realizatorzy spektaklu "Tirza"

adaptacja i dramaturgia - Joanna Bednarczyk
tłumaczenie - Małgorzata Diederen-Woźniak
reżyseria - Paweł Miśkiewicz
scenografia - Barbara Hanicka
kostiumy - Hanka Podraza
muzyka - Karol Nepelski
światło - Marek Kozakiewicz
choreografia - Bożena Klimczak
animacje 2D - Oliwia Szanajca-Kossakowska
inspicjentka - Katarzyna Krajewit

Obsada

Jörgen - Hofmeester Jerzy Senator
Małżonka - Ewelina Paszke-Lowitzsch
Tirza - Maria Kania
Ibi - Jolanta Solarz-Szwed
Pani, Nauczycielka - Krzesisława Dubielówna (gościnnie)
Policjant, Nauczyciel - Marcin Łuczak
Architekt - Krzysztof Boczkowski
Dyrektor, Pasażer - Wiesław Cichy, Maciej Tomaszewski
Choukri - Miłosz Pietruski
Ester - Melania Kowalczyk (AST)
Jefried - Ricky Lion (gościnnie)
Koledzy Tirzy - Studenci AST: Mateusz Osiadacz, Maciej Łabaz, Jakub Stefaniak, Dominik Smaruj, Maciej Kucharski, Patryk Krzak, Mateusz Goławski

MD/KR

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, premiera, sztuka, 2021, WTW, Paweł Miśkiewicz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Białe małÅźeństwo - Teatr Polski Wrocław
Teatr Polski we Wrocławiu otwiera Rok Różewiczowski spektaklem "Białe Małżeństwo" Wrocław

Premierowe pokazy już 13 marca online oraz 14 marca na żywo w teatrze.

Yemaya KrÃłlowa MÃłrz
"Yemaya - Królowa Mórz" w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z nowego spektaklu, który zadebiutuje już na początku w października.

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.