Premiery - Teatr

Spektakl "Niepokój przychodzi o zmierzchu" - komentarze twórców i zdjęcia z próby przed premierą [FOTO]

2023-03-01 09:56:08 | Wrocław

Spektakl "Niepokój przychodzi o zmierzchu" to najnowsza propozycja w repertuarze Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Podczas próby prasowej udało nam się porozmawiać z reżyserką Małgorzatą Wdowik i aktorką Agnieszką Dziewą, które opowiedziały nam o trudnej tematyce sztuki, różnych formach języka oraz pracy z gościnnie grającą dziewczynką, wyłonioną w toku castingu.

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Niepokój przychodzi o zmierzchuTrudny temat

- Głównym tematem spektaklu jest strata bliskiej osoby.  Moja bohaterka traci brata, który ginie topiąc się pod lodem. Pokazujemy w jaki sposób taki dramat niszczy rodzinę, jak ona próbuje sobie w tym dziwnym świecie poradzić. To jest trudny temat, a w dodatku ja mam wyzwanie, by grać dziewczynkę w wieku z przedziału 10-12 lat. Ona boryka się z naprawdę trudnymi sytuacjami życiowymi. Trzeba dużo pracy włożyć żeby to zrozumieć i zagłębić się w tę postać, poczuć jak dziecko funkcjonowało w tym świecie - mówi Agnieszka Dziewa, grająca główną rolę w tym przedstawieniu.

- Spektakl jest o stracie, ale też o dojrzewaniu. To taki moment, kiedy cały świat domowy się wykrzywia i zmienia ze względu na stratę jednego z członków rodziny. Ten okres przypada na dojrzewanie głównej bohaterki. Rodzice zapadają się w żałobie, wiec ona musi samodzielnie poszukać odpowiedzi na pytania o to, jak dojrzewamy, jak zmienia się ciało i jak poradzić sobie ze stratą. Dzieci są często widziane jako tacy niemi żałobnicy, którzy niby tej straty nie przeżywają, ale potrzebują opieki, bo nie mają odpowiedzi ze świata dorosłych. Jak ich nie dostają, pojawia się tzw. niepokój - tłumaczy Małgorzata Wdowik, reżyserka spektaklu.

- Dla mnie bardzo ważne jest poszukiwanie nadziei w mroku. Dużo jest tu tematów związanych z czułością, szukania bliskości i jej okazywania. Mam nadzieję, że będzie możliwość dla widza, aby się tu odnalazł i tę ulgę poczuł - zapewnia reżyserka.

Czy ruch to za mało?

- W tym spektaklu mamy możliwość łączenia ruchu ze słowem mówionym oraz tekstem pisanym, wyświetlanym na ścianach. Książka, na której opiera się scenariusz jest trudna, ale też bogata w tematy. Jest wyobraźnia dziecka. Jest rzeczywistość. Jest atmosfera pogubionego domu. Trzeba było poszukać miejsca na to wszystko - tłumaczy Agnieszka Dziewa.

- Język pantomimy to nie jest dla nas za mało, ale pojawia się słowo mówione i tekst wyświetlany, ponieważ chcieliśmy pozwolić wybrzmieć słowom autora książki, zarówno w sytuacjach między postaciami jak też w narracji. Sądzę, że w tej sytuacji mamy dwie przestrzenie, które się dopełniają - mówi Małgorzata Wdowik.

Podwójna rola Budrysówki

W spektaklu "Niepokój przychodzi o zmierzchu" gra dziewczynka, którą wybrano podczas castingu. Jej rolą ma być przebywać na scenie z aktorami i obserwowanie akcji scenicznej. Czy na tym się skończy? Dowiemy się po premierze. A co o młodszej koleżance mówi Agnieszka Dziewa?

- Ula [dziewczynka z castingu - przyp. red.] jest drugą Budrysówką, bo obie gramy postać Budrysówki - dziewczynki tak nazywanej, bo zakłada kurtkę i postanawia w niej zostać na lata. Ula się tu świetnie odnalazła i dobrze się dogadujemy. Jest czujną i wrażliwą uczestniczką naszego wydarzenia. Z dzieckiem jest zawsze praca wyważona, spokojna i uważna. Ula bardzo dużo rzeczy rozumie i jest mądrym dzieckiem, które ma świadomość, że gramy w teatrze i to nie jest na serio, tylko nasza kreacja i my te rzeczy tylko odgrywamy - komentuje aktorka.

"Niepokój przychodzi o zmierzchu" - premiera spektaklu

Premiera przedstawienia "Niepokój przychodzi o zmierzchu" zaplanowana jest na 3 marca 2023 roku, o godz. 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA (ul. Księcia Witolda 62 we Wrocławiu). Kolejne przedstawienia: 4, 5 oraz 9,10, 11, 12 marca o 19:00.

Bilety: www.bilety.pantomima.wroc.pl.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Pantomimy, Małgorzata Wdowik, Agnieszka Dziewa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
L.A.S. spektakl WTP
WTP zaprasza na "L.A.S." - przedstawienie na podstawie książki "Sekretne życie drzew" Wrocław

Spektakl powstał pod opieką artystyczną Piotra Soroki i Krzysztofa Szczepańczyka.

Polecamy
Teraz kaÅźdy z Was jest Rzeczpospolitą
"Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" - 52 sceny z pytaniami o Polskę kiedyś i dziś [FOTO]

Spektakl jest koprodukcją Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Czas patriotÃłw - Karolina Lanckorońska
"Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" - biograficzne przedstawienie w Teatrze Arka Wrocław

Spektakl "Karolina Lanckorońska" to opowieść o legendzie polskiej arystokracji.

Ostatnio dodane
L.A.S. spektakl WTP
WTP zaprasza na "L.A.S." - przedstawienie na podstawie książki "Sekretne życie drzew" Wrocław

Spektakl powstał pod opieką artystyczną Piotra Soroki i Krzysztofa Szczepańczyka.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.