Premiery - Teatr

"Słaby rok" - autotematyczny spektakl Wydziału Lalkarskiego AST [FOTO]

2019-04-11 12:55:20 | Wrocław

12 kwietnia 2019 odbędzie się premiera spektaklu "Słaby rok" w reżyserii Martyny Majewskiej. Przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego AST Wrocław porusza temat najbliższy początkującym aktorom i prezentuje pytania i wnioski złożone z doświadczeń debiutujących artystów. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Słaby rok - spektakl ASTSpektakl autotematyczny

- Projekt jest w 100% autotematyczny, co oznacza, że studenci opowiadają o sobie i o tym jak wygląda droga młodego artysty, w zasadzie od początku życia. Mówimy o nauce w szkole teatralnej, trochę podważamy sens takiej instytucji, ale też dostrzegamy jej zalety. Wszystkie teksty i sceny są na podstawie improwizacji, natomiast scenariusz został napisany w całości przeze mnie, na podstawie pomysłów studentów. Tytuł „Słaby rok” jest zaczerpnięty z anegdoty, ponieważ studenci w trakcie nauki byli tak właśnie określani… podobno. Ta plotka teraz się rozwiewa, ale tytuł spektaklu pozostał. To dla nas pretekst do pogłębienia tematu, zrobienia też dużego dowcipu. To na wierzchu, a pod spodem jest próba zastanowienia się nad kondycją młodego, kształtującego się artysty w Polsce - mówi Martyna Majewska, reżyserka spektaklu „Słaby rok”.

- Staramy się, by spektakl był bardzo angażujący ciało. To oznacza, że jest bardzo fizyczny. Jet też mieszanką konwencji czysto aktorskiej z bardzo silnie plastycznym teatrem i animacją. (…) Cały spektakl prowadzi jedna lalka, która jest dla nas takim „everyman’em” i przez nią przeprowadzamy wszystkie pytania, które wydają nam się ważne, jeśli chodzi o kondycję aktorów-lalkarzy w kraju oraz podejściu do teatru formalnego jako takiego - tłumaczy Martyna Majewska.

O artystach, o lalkach, o nas

- Ten spektakl jest nie tylko o aktorach, lecz po prostu o artystach, o drodze artysty i tym co sprawia, że nazywamy kogoś artystą. Jak zostać artystą? Kto ma prawo do tego by tak go nazywano? Natomiast samo aktorstwo to materia nam najbliższa, a spektakl w dużej mierze bazuje na naszych doświadczeniach - może jeszcze nikłych, ale reżyserka - Martyna Majewska dała nam sporo wolności twórczej i też czerpała z naszych propozycji - opisuje Matylda Matuszak, która w spektaklu wciela się w początkującą aktorkę-lalkarkę, Matyldę.

- Każdy z nas ma gdzieś w element kostiumu inkorporowaną lalkę. Ja na przykład mam dużą rybę na głowie. Sam pomysł na takie kostiumy wyszedł z pytania - z jakiego miejsca w moim ciele pochodzi moja sztuka? Okazuje się, że nie zawsze sztuka pochodzi z serca (śmiech). Są różne inne części ciała, z których można czerpać kiedy się tworzy. Mam też sporo do czynienia z lalką, którą animuję w trakcie spektaklu, bo w końcu jesteśmy na wydziale lalkarskim i jesteśmy nauczeni jak to robić. Oczywiście nie oznacza to, że ten typ teatru jest zamknięty za formą, za lalką czy za parawanem. O tym też tutaj próbujemy opowiedzieć - dodaje aktorka. - W tym spektaklu część z nas będzie śpiewać, będzie trochę improwizacji, ciekawej gry w maskach, multimedialne wizualizacje i różnorodne sceny grupowe oraz solowe - zachęca Matylda Matuszak.

Opis spektaklu

"Słaby rok" to opowieść o początkujących aktorach. Bardzo osobiste przedstawienie złożone z doświadczeń debiutujących artystów. Niezwykle szczery manifest, w którym negocjują sami ze sobą, oraz z publicznością, kim tak naprawdę jest artysta. Co powinien umieć, mieć, rozumieć? Będzie o przekraczaniu granic performance'u i performera, o absurdach sztuki współczesnej i o rozczarowaniu edukacją artystyczną jaką znamy.
 
Młodzi artyści zastanawiają się nad kondycją zawodu aktora - lalkarza w Polsce oraz nad zjawiskiem jakim jest szeroko pojmowany talent - "to coś". Odmawiają powielania schematów oraz pielęgnowania kompleksów. Otwarcie mówią o traumatyzującej funkcji systemu edukacji artystycznej i bezlitosnym kategoryzowaniu - jak to jest być słabym rokiem? Jak to się dzieje, że kilkunastu indywidualistów z najróżniejszymi potencjałami nagle kolektywnie staje pod takim  szyldem? Młodzi aktorzy zagrani przez młodych aktorów opowiedzą również o swoich największych artystycznych marzeniach, o idolach, odkryciach i nadziejach.  A wszystko to z wielkim dystansem, dużą dozą autoironii i czasami trochę słabo... jak na "słaby rok" przystało.

Twórcy

Reżyseria: Martyna Majewska
Muzyka: Dawid Majewski
Scenografia: Anna Haudek
Kostiumy: Artur Mazur
Projekcje: Piotr Bartos
Realizacja oświetlenia: Jakub Frączek
Choreografia: Magda Marcinkowska
Asystent reżysera: Marta Wiśniewska

Występują: Mateusz Bernacik, Katarzyna Faszczewska, Marta Franciszkiewicz, Kaja Janiszewska, Maciej Kaczor, Zuzanna Kotara, Karolina Marcisz, Martyna Matoliniec, Matylda Matuszak, Joanna Sobocińska, Łukasz Zubrzycki, Samanta Zwolennik

Producent: Radosław Frąk

Zespół techniczny

Kierownik techniczny: Andrzej Kopcza
Oświetlenie: Paweł Płachetka, Łukasz Mały
Dźwięk: Konrad Wilk
Garderobiana: Krystyna Wiśniewska

Obsługa sceny: Jan Tworek (brygadzista), Zbigniew Hryczyszyn, Mateusz Machniak, Robert Wolszczak

Pracownia plastyczna
kierownik: Ilona Szurkowska
Małgorzata Bekalarska, Paulina Kasiukiewicz, Jerzy Makowski

Grupa wiekowa: 16+
Premiera 12 kwietnia 2019, godz.19.00, Sala Czarna Teatru AST
Czas trwania: ok. 2 godzin

 

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, premiera, zdjęcia, 2019, Martyna Majewska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Teraz kaÅźdy z Was jest Rzeczpospolitą
"Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" - 52 sceny z pytaniami o Polskę kiedyś i dziś [FOTO]

Spektakl jest koprodukcją Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Słaby rok - spektakl AST
"Słaby rok" - autotematyczny spektakl Wydziału Lalkarskiego AST [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą spektaklu dyplomowego studentów wrocławskiego AST.

Kazio Sponge Talk Show - odcinek 6
To już prawie koniec w 6. odcinku "Kazio Sponge Talk Show" Wrocław

Zbliża się przedostatni odcinek Kazio Sponge Talk Show we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Polecamy
Monumentalne "Dziady" w Teatrze Polskim
Monumentalne "Dziady" w Teatrze Polskim Wrocław

Wrocławski Teatr Polski podjął się nie lada wyzwania. Chce wystawić wszystkie części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Prometeusz: widowiskowa premiera w Imparcie
Prometeusz: widowiskowa premiera w Imparcie Wrocław

"Takiego przedstawienia jeszcze w Polsce nie było"

Ostatnio dodane
Teraz kaÅźdy z Was jest Rzeczpospolitą
"Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" - 52 sceny z pytaniami o Polskę kiedyś i dziś [FOTO]

Spektakl jest koprodukcją Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Słaby rok - spektakl AST
"Słaby rok" - autotematyczny spektakl Wydziału Lalkarskiego AST [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą spektaklu dyplomowego studentów wrocławskiego AST.