Premiery - Teatr

"Słaby rok" - autotematyczny spektakl Wydziału Lalkarskiego AST [FOTO]

2019-04-11 12:55:20 | Wrocław

12 kwietnia 2019 odbędzie się premiera spektaklu "Słaby rok" w reżyserii Martyny Majewskiej. Przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego AST Wrocław porusza temat najbliższy początkującym aktorom i prezentuje pytania i wnioski złożone z doświadczeń debiutujących artystów. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Słaby rok - spektakl ASTSpektakl autotematyczny

- Projekt jest w 100% autotematyczny, co oznacza, że studenci opowiadają o sobie i o tym jak wygląda droga młodego artysty, w zasadzie od początku życia. Mówimy o nauce w szkole teatralnej, trochę podważamy sens takiej instytucji, ale też dostrzegamy jej zalety. Wszystkie teksty i sceny są na podstawie improwizacji, natomiast scenariusz został napisany w całości przeze mnie, na podstawie pomysłów studentów. Tytuł „Słaby rok” jest zaczerpnięty z anegdoty, ponieważ studenci w trakcie nauki byli tak właśnie określani… podobno. Ta plotka teraz się rozwiewa, ale tytuł spektaklu pozostał. To dla nas pretekst do pogłębienia tematu, zrobienia też dużego dowcipu. To na wierzchu, a pod spodem jest próba zastanowienia się nad kondycją młodego, kształtującego się artysty w Polsce - mówi Martyna Majewska, reżyserka spektaklu „Słaby rok”.

- Staramy się, by spektakl był bardzo angażujący ciało. To oznacza, że jest bardzo fizyczny. Jet też mieszanką konwencji czysto aktorskiej z bardzo silnie plastycznym teatrem i animacją. (…) Cały spektakl prowadzi jedna lalka, która jest dla nas takim „everyman’em” i przez nią przeprowadzamy wszystkie pytania, które wydają nam się ważne, jeśli chodzi o kondycję aktorów-lalkarzy w kraju oraz podejściu do teatru formalnego jako takiego - tłumaczy Martyna Majewska.

O artystach, o lalkach, o nas

- Ten spektakl jest nie tylko o aktorach, lecz po prostu o artystach, o drodze artysty i tym co sprawia, że nazywamy kogoś artystą. Jak zostać artystą? Kto ma prawo do tego by tak go nazywano? Natomiast samo aktorstwo to materia nam najbliższa, a spektakl w dużej mierze bazuje na naszych doświadczeniach - może jeszcze nikłych, ale reżyserka - Martyna Majewska dała nam sporo wolności twórczej i też czerpała z naszych propozycji - opisuje Matylda Matuszak, która w spektaklu wciela się w początkującą aktorkę-lalkarkę, Matyldę.

- Każdy z nas ma gdzieś w element kostiumu inkorporowaną lalkę. Ja na przykład mam dużą rybę na głowie. Sam pomysł na takie kostiumy wyszedł z pytania - z jakiego miejsca w moim ciele pochodzi moja sztuka? Okazuje się, że nie zawsze sztuka pochodzi z serca (śmiech). Są różne inne części ciała, z których można czerpać kiedy się tworzy. Mam też sporo do czynienia z lalką, którą animuję w trakcie spektaklu, bo w końcu jesteśmy na wydziale lalkarskim i jesteśmy nauczeni jak to robić. Oczywiście nie oznacza to, że ten typ teatru jest zamknięty za formą, za lalką czy za parawanem. O tym też tutaj próbujemy opowiedzieć - dodaje aktorka. - W tym spektaklu część z nas będzie śpiewać, będzie trochę improwizacji, ciekawej gry w maskach, multimedialne wizualizacje i różnorodne sceny grupowe oraz solowe - zachęca Matylda Matuszak.

Opis spektaklu

"Słaby rok" to opowieść o początkujących aktorach. Bardzo osobiste przedstawienie złożone z doświadczeń debiutujących artystów. Niezwykle szczery manifest, w którym negocjują sami ze sobą, oraz z publicznością, kim tak naprawdę jest artysta. Co powinien umieć, mieć, rozumieć? Będzie o przekraczaniu granic performance'u i performera, o absurdach sztuki współczesnej i o rozczarowaniu edukacją artystyczną jaką znamy.
 
Młodzi artyści zastanawiają się nad kondycją zawodu aktora - lalkarza w Polsce oraz nad zjawiskiem jakim jest szeroko pojmowany talent - "to coś". Odmawiają powielania schematów oraz pielęgnowania kompleksów. Otwarcie mówią o traumatyzującej funkcji systemu edukacji artystycznej i bezlitosnym kategoryzowaniu - jak to jest być słabym rokiem? Jak to się dzieje, że kilkunastu indywidualistów z najróżniejszymi potencjałami nagle kolektywnie staje pod takim  szyldem? Młodzi aktorzy zagrani przez młodych aktorów opowiedzą również o swoich największych artystycznych marzeniach, o idolach, odkryciach i nadziejach.  A wszystko to z wielkim dystansem, dużą dozą autoironii i czasami trochę słabo... jak na "słaby rok" przystało.

Twórcy

Reżyseria: Martyna Majewska
Muzyka: Dawid Majewski
Scenografia: Anna Haudek
Kostiumy: Artur Mazur
Projekcje: Piotr Bartos
Realizacja oświetlenia: Jakub Frączek
Choreografia: Magda Marcinkowska
Asystent reżysera: Marta Wiśniewska

Występują: Mateusz Bernacik, Katarzyna Faszczewska, Marta Franciszkiewicz, Kaja Janiszewska, Maciej Kaczor, Zuzanna Kotara, Karolina Marcisz, Martyna Matoliniec, Matylda Matuszak, Joanna Sobocińska, Łukasz Zubrzycki, Samanta Zwolennik

Producent: Radosław Frąk

Zespół techniczny

Kierownik techniczny: Andrzej Kopcza
Oświetlenie: Paweł Płachetka, Łukasz Mały
Dźwięk: Konrad Wilk
Garderobiana: Krystyna Wiśniewska

Obsługa sceny: Jan Tworek (brygadzista), Zbigniew Hryczyszyn, Mateusz Machniak, Robert Wolszczak

Pracownia plastyczna
kierownik: Ilona Szurkowska
Małgorzata Bekalarska, Paulina Kasiukiewicz, Jerzy Makowski

Grupa wiekowa: 16+
Premiera 12 kwietnia 2019, godz.19.00, Sala Czarna Teatru AST
Czas trwania: ok. 2 godzin

 

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, premiera, zdjęcia, 2019, Martyna Majewska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Halo?
"Halo?" - premiera spektaklu w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Sercem i jedynym medium jest tu aktor ze swoimi umiejętnościami.

Ksiądz Marek Teatr Polski Wrocław
Spektakl "Ksiądz Marek" premierowo w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie dochowuje wierności myśli autora, szukając zarazem nowoczesnej formy. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.