Dzieje się - Teatr

Reduta jeszcze się broni

2009-11-26 10:12:36 | Wrocław

 29 listopada 2009 roku mija 90 lat od otwarcia Reduty, pierwszego polskiego laboratorium teatralnego. To właśnie z tej okazji już 30 listopada odbędzie się panel dyskusyjny "Reduta - jeszcze sie broni"

Siedemdziesiąt lat po zakończeniu działalności Reduty, Dolnośląski Oddział ZASP wraz z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego oraz wrocławskim OKIS-em organizują panel dyskusyjny poświęcony refleksji nad obecnością zasadniczych idei Reduty i Osterwy w praktyce i refleksji współczesnego polskiego teatru. Owe podstawowe - zdaniem organizatorów - idee to: zespół jako wartość oraz zespołowość pracy w teatrze, rzemiosło i świadomość aktora jako zasadnicze kategorie jego scenicznej aktywności, społeczne obowiązki teatru (teatr wobec społeczeństwa). Do dyskusji na powyższe tematy zaproszenia skierowano do: Ignacego Gogolewskiego, Jacka Głomba, prof. Dariusza Kosińskiego, Pawła Passiniego, Piotra Tomaszuka oraz prawnika Macieja Pacuły, specjalisty w sprawach europejskiego prawa teatralnego i dra Leszka Mullibrudy, psychologa biznesu uwzględniającego w swej problematyce środowiska artystyczne. Moderatorem będzie Ireneusz Guszpit - badacz twórczości Juliusza Osterwy i edytor jego pism.

Na czele Reduty stali: wybitny aktor Juliusz Osterwa oraz nieuleczalnie zainfekowany teatrem profesor geologii Mieczysław Limanowski. Jeszcze nie zakończył się proces kształtowania zrębów odrodzonego po wieloletniej niewoli państwa polskiego, a oni już podjęli usiłowania  zmierzające do przywrócenia teatrowi takiej rangi, jaką przewidywali dlań w swych proroctwach Adam Mickiewicz, Cyprian Norwid i - przede wszystkim - Stanisław Wyspiański. A także do przywrócenia aktorowi należnej mu godności artysty, równoprawnego z przedstawicielami innych sztuk.

W dwudziestoletniej międzywojennej aktywności Reduty wyróżnia się trzy okresy. Pierwszy - warszawski - to lata 1919-24, w którym powstaje najwięcej spektakularnych dla ówczesnego życia teatralnego premier opartych wyłącznie na rodzimej dramaturgii. Drugi - wileński - przypada na lata 1925-29 i przede wszystkim wiąże się z niespotykaną - nie tylko w tamtych czasach - akcją teatralnych objazdów obejmujących swym zasięgiem cały kraj. Trzeci - ponownie warszawski - to lata 1931-39, kiedy to główną uwagę przykłada się do prac artystyczno-pedagogicznych, społecznych i upowszechnieniowych.

Panel odbędzie się w Instytucie Jerzego Grotowskiego w sali,  w której niegdyś grane były najwybitniejsze przedstawienia Teatru Laboratorium: Akropolis, Książę Niezłomny i Apocalypsis cum figuris.

30 listopada (poniedziałek), godz. 11:00

AZ/ip
 

Słowa kluczowe: Reduta panel dyskusyjny laboratorium teatralne wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr na wynos - domowa edukacja teatralna
Wrocławski Teatr Lalek serwuje cykl edukacyjny Teatr na wynos Wrocław

WTL publikuje materiały edukacyjne, które przez ostatnich kilka lat publikowane były w programach teatralnych kolejnych premier.

Trociny - spektakl
Czerwiec w Instytucie Grotowskiego z Teatrem ZAR Wrocław

W Sali Teatru Laboratorium zobaczymy aż 4 spektakle.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.