Premiery - Teatr

Przyjaźń, która zmienia życie w spektaklu "Ile żab waży księżyc" [WIDEO]

2020-03-05 09:30:06 | Wrocław

"Ile żab waży księżyc" to nowy spektakl w reżyserii Agaty Kucińskiej dla dzieci w wieku 5+ we Wrocławskim Teatrze Lalek. Przedstawienie będzie można zobaczyć już od 7 marca 2020, a widzowie poznają w nim historię przyjaźni Króla z Chłopcem. Znajomość ta odmieni życia bohaterów, a malowane na żywo obrazy zabiorą dzieci w fantastyczny świat, który trudno byłoby pokazać przy pomocy tradycyjnej scenografii. Jesteście ciekawi jak to wygląda? Zobaczcie naszą wideo-zapowiedź oraz zdjęcia z próby przed premierą >>

Ile żab waży księżycAktorzy o spektaklu

- Król jest dorosłym człowiekiem zapatrzonym w siebie, zajętym swoimi sprawami. Ma niewiele czasu na nic innego, jak tylko pracę i nagle, nie wiadomo skąd, w jego rzeczywistość wchodzi mały Chłopiec. Jest on swego rodzaju przypowieścią. Nie wiemy skąd pochodzi, jak znalazł się w świecie Króla i co lepsze nie znamy nawet jego imienia. Wchodzi w jego rzeczywistość i burzy wszystko to, co ten Król sobie skonstruował w swojej własnej, odizolowanej rzeczywistości. Chłopiec zadaje mu dziwne pytania, na które ten nawet nie potrafi odpowiedzieć. I tak zaczyna się ich znajomość, która w rezultacie okazuje się im bardzo potrzebna. Myślę, że spektakl pokazuje, że drugi człowiek jest nam w życiu niezbędny i nie warto się izolować od reszty ludzi, bo bez nich jest nam po prostu smutno. Sztuka odzwierciedla poniekąd naszą rzeczywistość, w której rodzice często bardzo pobieżnie odpowiadają swoim dzieciom na dociekliwe pytania. Zwłaszcza na pytanie „A dlaczego?”, które bardzo często pada z ust naszego Chłopca - mówi Radosław Kasiukiewicz wcielajacy się rolę Króla.

- W naszej historii jest dużo z „Małego Księcia”. Można powiedzieć, że Chłopiec jest trochę Małym Księciem. Życie Króla zmienia się diametralnie po przybyciu do jego świata małego, beztroskiego dziecka. Okazuje się, że to życie już nigdy nie będzie takie samo, ponieważ spokój, stabilizacje i ład, które budował przez lata, zostają zaburzone. Chłopiec nie daje za wygraną i chce za wszelką cenę namieszać w życiu króla. Mogę zdradzić, że chyba mu się to udaje... Chce być blisko niego i w pewien sposób uczy nas, że czasami trzeba kogoś dłużej pomęczyć, żeby się złamał i  wewnętrzny lód się stopił. Rzeczywistość dla chłopca, w odróżnieniu od Króla, wcale nie jest szara. Dla niego wszystko jest kolorowe, jest bardzo ciekawski i bardzo chciałby wszystko wiedzieć. Zadaje mnóstwo pytań, natomiast z otrzymaniem odpowiedzi bywa dużo trudniej. Uważam, że spektakl może przekazać dużo wartości nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Jest to spektakl rodzinny, który pokazuje, że w życiu nie można się bać zadawać pytań, nie można się bać być ciekawskim. Poza tym można dostrzec w tym też pewną odpowiedzialność spoczywającą na dzieciach, dotyczącą rozweselania dorosłych - zauważa Agata Cejba, grająca postać Chłopca.

Ile żab waży księżyc

Sztuka Maliny Prześlugi to historia o zapracowanym dorosłym, w którego świecie nie ma miejsca na relacje międzyludzkie, i o wrażliwym dziecku, które wywraca jego życie do góry nogami. Spotkanie Króla i Chłopca mogłoby przecież wydarzyć się wszędzie: w szkole, w rodzinnym domu, na ulicy, może więc być interpretowane inaczej przez dzieci i ich rodziców. Ale każdemu, niezależnie od wieku, powinno dać nadzieję na to, że do drugiego człowieka da się dotrzeć – i że warto podjąć ten wysiłek.

TEKST: Malina Prześluga

REŻYSERIA I SCENOGRAFIA: Agata Kucińska

ASYSTENT SCENOGRAFKI: Sebastian Siepietowski (Cloud Theater)

MUZYKA: Łukasz Damrych

KONSTRUKCJA LALEK: Rafał Budnik

WSPÓŁPRACA: Cloud Theater: RYSUNEK LIVE Sebastian Siepietowski, NOWE TECHNOLOGIE Teo Dumski

OBSADA: Agata Cejba / Alicja Czerniewicz [gościnnie], Patrycja Łacina-Miarka, Radosław Kasiukiewicz, Konrad Kujawski

Zobacz wideo-zapowiedź

Michał Derkacz

Gabriela Biega

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Lalek, premiera, Wrocław, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Agnieszka [0]
    Agnieszka
    2020-04-03 15:25:00
    Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96
Zobacz także
Alternatywne Åźycie, czyli traktat o snach
Premiery spektakli online w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Od 9 do 11 października zaprezentowane zostaną aż 3 premiery w ramach "Teatru na faktach".

Udając ofiarę
"Udając ofiarę" - zabójczy spektakl dyplomowy studentów AST we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie powstało w oparciu o dramat Olega i Wladimira Presniakow. Reżyseruje Krzysztof Dracz.

Lazarus - spektakl Capitol Wrocław
"Lazarus" po raz pierwszy w Polsce w Teatrze Muzycznym Capitol [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia przed premierą spektaklu w reżyserii Jana Klaty.

Polecamy
Beata Śliwińska
Beata Śliwińska zaprasza na spektakl "Filadelfijska opowieść" [WIDEO, FOTO] Wrocław

Aktorka gra Tracy Lord w komedii Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Moskwin - spektakl
"Moskwin" - samotność z lalkami w spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO] Wrocław

O spektaklu dla dorosłych opowiadają reżyserka Lena Frankiewicz i aktor Tomasz Maśląkowski.

Ostatnio dodane
Alternatywne Åźycie, czyli traktat o snach
Premiery spektakli online w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Od 9 do 11 października zaprezentowane zostaną aż 3 premiery w ramach "Teatru na faktach".

Udając ofiarę
"Udając ofiarę" - zabójczy spektakl dyplomowy studentów AST we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie powstało w oparciu o dramat Olega i Wladimira Presniakow. Reżyseruje Krzysztof Dracz.

Konkurs Ziaja
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.