Premiery - Teatr

Przed nami premiera spektaklu "Valeska Valeska Valeska Valeska" we Wrocławiu

2022-11-10 12:30:31 | Wrocław

Już 25 listopada 2022 roku w Studio na Grobli we Wrocławiu odbędzie się premiera spektaklu "Valeska Valeska Valeska Valeska" w koncepcji, reżyserii i choreografii Dominiki Knapik na czwórkę performerów:ek. Scenariusz i dramaturgię do “Valeska…” opracowała Patrycja Kowańska, muzykę skomponował Dominik Doministry Strycharski, światło oraz projekcje video wyreżyserował i stworzył Wolfgang Macher. Produkuje Fundacji Performa. To trzecia tegoroczna premiera w ramach Zamówień choreograficznych - powstała we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie, Teatrem Łaźnia Nowa oraz Instytutem im.Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. 

ValeskaO spektaklu

W spektaklu Dominiki Knapik tancerze:ki zapraszają widzów:ki do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia dla twórców:czyń jest życiorys i twórczość Valeski Gert - jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość. Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. Twórcy:czynie “VALESKA…” zbudują kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grając z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów:ek, którzy:re poruszą ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób. 

Koncepcja spektaklu została wyłoniona w konkursie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne, który dofinansowuje projekty współpracy choreograficznej uznanego:ej artysty:ki polskiego:j lub zagranicznego:j z polskimi zawodowymi artystami:kami tańca: zespołem, grupą taneczną lub - tak jak w przypadku produkcji Fundacji Performa - kolektywem powołanym na rzecz realizacji premiery. “VALESKA…” to pierwsze spotkanie i współpraca nieformalnego kolektywu artystycznego w składzie Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek,

Monika Witkowska z cenioną choreografką, reżyserką, tancerką i aktorką Dominiką Knapik - artystką współpracującą z ważnymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, laureatką wielu nagród indywidualnych, stypendiów i pierwszą choreografką, nominowaną do prestiżowej nagrody Paszporty Polityki w kategorii „Teatr”. “VALESKA…” będzie drugim spektaklem w tym tanecznym składzie po “Sticky Fingers Club”, który zdobył II miejsce na 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The Best Off” oraz Nagrodę Jury 55. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2021. 

Premiera spektaklu "Valeska Valeska Valeska Valeska"

Premiera: piątek, 25.11.2022, godz.19:00

Instytut im.Jerzego Grotowskiego - Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30–32, 50-421 Wrocław

Premiera spektaklu dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera spektaklu zrealizowana dzięki wsparciu prywatnego sponsora - Dominiki Knapik.

Szczególne podziękowania dla Krakowskiego Centrum Choreograficznego, Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, Kamili Kamińskiej i Marka Gluzińskiego.

Bilety

Bilety w cenie 25/35 PLN w sprzedaży online: https://www.bilety.grotowski-institute.pl 

Informacja o biletach: tel. 71 34 45 320, sekretariat@grotowski-institute.pl 

Twórcy

Koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik

Asystent choreografki: Dominik Więcek

Kreacja i performans: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska,

Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska

Reżyseria światła, video: Wolfgang Macher

Muzyka: Doministry Dominik Strycharski

Kostiumy: Dominik Więcek

Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)

Produkcja: Fundacja Performa 

Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

MD/ip

fot. materiały prasowe, autor zdjęć: Dominik Więcek

Słowa kluczowe: Fundacji Performa, przedstawienie, teatr tańca, 2022, Instytut Grotowskiego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ksiądz Marek Teatr Polski Wrocław
Spektakl "Ksiądz Marek" premierowo w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie dochowuje wierności myśli autora, szukając zarazem nowoczesnej formy. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Marat/Sade
"Marat/Sade" - męski chór w opowieści o zawiedzionych nadziejach w spektaklu WTW [FOTO, WIDEO] Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nową premierę!

Valeska
Przed nami premiera spektaklu "Valeska Valeska Valeska Valeska" we Wrocławiu Wrocław

To przedstawienie w reżyserii i choreografii Dominiki Knapik, rozpisane na czwórkę performerów.

Polecamy
Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show - coś dla dorosłych we Wrocławskim Teatrze Lalek [WIDEO] Wrocław

Oto serial kabaretowy dla widzów w wieku 18+.

Wyzwolenie krÃłlowe
Teatr Muzyczny Capitol prezentuje nowy spektakl - "Wyzwolenie: królowe" [WIDEO, FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby oraz komentarz aktora - Łukasza Wójcika.

Polecamy
Ostatnio dodane
Ksiądz Marek Teatr Polski Wrocław
Spektakl "Ksiądz Marek" premierowo w Teatrze Polskim we Wrocławiu [FOTO] Wrocław

Przedstawienie dochowuje wierności myśli autora, szukając zarazem nowoczesnej formy. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Marat/Sade
"Marat/Sade" - męski chór w opowieści o zawiedzionych nadziejach w spektaklu WTW [FOTO, WIDEO] Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nową premierę!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.