Premiery - Teatr

Premiery spektakli online w Instytucie Grotowskiego

2020-09-25 13:15:52 | Wrocław

W sezonie 2020/21 Instytut Grotowskiego we Wrocławiu przygotował bogatą ofertę wydarzeń online. Od 9 do 11 października zaprezentowane zostaną aż 3 premiery w ramach „Teatru na faktach” przygotowane specjalnie z myślą o odbiorcach w sieci. Wszystkie transmisje odbędą się na kanale YouTube Instytutu Grotowskiego. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Alternatywne życie, czyli traktat o snachSpektakle online w  w Instytucie Grotowskiego

„Kiedy jesteś pomiędzy wodą a lwem morskim… uciekaj!” to tytuł słuchowiska dokumentalnego w reżyserii Doroty Bator, którego premiera online odbędzie się 9 października o godz. 19:00. Jego bohaterami są bajarze, czyli ludzie zawodowo zajmujący się opowiadaniem historii i interpretowaniem baśni. Usłyszymy historie członków Studni O. w Warszawie oraz opowiadaczy z Wrocławia, Poznania, Katowic i Gdańska. 

Druga prezentacja to filmowa wersji spektaklu „Kwarantanna” w reżyserii Jakuba Tabisza. Jej premiera online odbędzie 10 października o godz. 19:00. Podstawą do stworzenia scenariusza były rozmowy przeprowadzone podczas epidemii. To opowieść o konkretnych ludziach i ich radzeniu sobie (lub nieradzeniu) z zupełnie nową sytuacją, w której się znaleźli. Indywidualne historie, izolacja, strach stały się przyczynkiem do pytania, o to, kim się staliśmy. 

Trzecie wydarzenie to premiera online wideoperformansu dokumentalnego w reżyserii Mateusza Brodowskiego zatytułowanego „Alternatywne życie, czyli traktat o snach”, która będzie miała miejsce 11 października o godz. 19:00. Scenariusz powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z osobami praktykującymi świadome śnienie, podróże astralne, OBE oraz lubiącymi spać, a także badaczami zajmującymi się tym zjawiskiem od strony psychologicznej.   Spektakl dla widzów od lat 16. 

„Teatr na faktach” to projekt realizowany w Instytucie Grotowskiego od października 2018 roku. W lutym 2019 roku odbył się pierwszy przegląd spektakli dokumentalnych, a w czerwcu 2019 „Noc na faktach”, czyli maraton teatralnego dokumentu. Do marca 2020 roku powstało 15 spektakli. Od kwietnia 2020 na Facebooku „Teatru na faktach” transmitowany jest magazyn „Dziennik czasów zarazy”, który prowadzi Grzegorz Grecas. W maju Instytut Grotowskiego został beneficjentem programu „Kultura w sieci” i dzięki wsparciu finansowemu z Narodowego Centrum Kultury konsekwentnie realizuje projekty w internecie. Teatr tworzą reżyserzy, aktorzy i producenci z całej Polski. Nad projektem czuwają Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz.

Transmisje spektakli na żywo odbędą się na kanale YouTube Instytutu Grotowskiego oraz na profilu na Facebooku. Nagrania będą dostępne w sieci bezpłatnie przez 6 miesięcy.

ip

fot. "Alternatywne życie, czyli traktat o snach" / materiały prasowe

 

Słowa kluczowe: październik 2020, Wroclaw, Kultura w sieci, Teatr na faktach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

anderSEN O TEATRZE
"anderSEN O TEATRZE" - spektakl na podstawie baśni we Wrocławskim Teatrze Lalek

Cały proces powstawania widowiska jest dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach.

Alternatywne Åźycie, czyli traktat o snach
Premiery spektakli online w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Od 9 do 11 października zaprezentowane zostaną aż 3 premiery w ramach "Teatru na faktach".

Polecamy
Polska Woda
"Polska Woda" - premiera w Capitolu na 100-lecie niepodległości Polski [WIDEO, FOTO] Wrocław

Bartosz Picher opowiada o swojej roli w spektaklu i analizuje problematykę "Polskiej Wody".

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na świątecznie improwizowany odcinek "Japetów" Wrocław

Improwizowana zabawa czeka na wszystkich we Wrocławiu w ostatnie dni 2019 roku!

Ostatnio dodane
Ofelia
Spektakl "I Come To You River: Ophelia Fractured" czyli nowe spojrzenie na Ofelię z "Hamleta" [FOTO] Wrocław

Zbliża się premiera przedstawienia Przemysława Błaszczyka w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

anderSEN O TEATRZE
"anderSEN O TEATRZE" - spektakl na podstawie baśni we Wrocławskim Teatrze Lalek

Cały proces powstawania widowiska jest dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.