Premiery - Teatr

Połykanie emocji w nowym spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy [FOTO]

2021-09-15 14:29:38 | Wrocław

„Mów o sobie, tylko o sobie” to nowy spektakl we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, który zadebiutuje już 17 września 2021 roku w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA. Z tej okazji mamy dla was komentarze reżyserki oraz jednej z autorek muzyki do tego przedstawienia. Zobaczyć możecie też zdjęcia z próby przed premierą >>

Mów o sobie, tylko o sobie"Zwykłe dźwięki" to też muzyka

- Muzyka w spektaklu jest traktowana jako cała audio sfera tego co się wydarza na scenie. Wszystko co robimy jest fragmentem muzyki do tego przedstawienia, nawet jak instrumenty wydają odgłosy przedmiotów, którymi posługują się bohaterowie, a których nie widzimy. W scenie, gdy para otwiera stół rozkładany, to ten stół też jest tak nagłośniony, by wydawane przez niego dźwięki były częścią muzyki - mówi Aleksandra Gronowska, współautorka muzyki do spektaklu, która jest wykonywana na żywo.

- Nasza praca razem z aktorami to był wspólny proces, bo gra na scenie i podkład muzyczny jest tu na zasadzie partnerstwa. To jest ogromna różnica względem zwykłego puszczenia muzyki z taśmy. My tu proponujemy dialog muzyki z grą aktorską. Podczas pracy nad tą premierą cały czas konsultowaliśmy z aktorami naszą muzykę. Proponujemy coś a oni reagują, nasza muzyka ich inspiruje, a oni nas. W przypadku tego spektaklu, najczęściej to oni nas inspirują - tłumaczy Gronowska.

Połykanie emocji w codziennej krzątaninie

- Ten spektakl porusza problem połykania emocji. Także połykania uczuć, które wydają nam się niebezpieczne dla nas samych. Boimy się odsłonić to co czujemy, przez co powodujemy jeszcze większe zamieszanie i konflikty w relacjach. Głównym tematem jest strategia nie mówienia, która ma nas pozornie uchronić, a tak naprawdę powoduje bardzo wiele kolizji w relacjach międzyludzkich. O tych małych konfliktach zawsze mówi się, że nie są istotne, a okazuje się, że w krzątaninie codzienności, to one budują nasze życie - mówi Daria Kopiec, reżyserka spektaklu.

- W spektaklu pantomimy brak słowa jest naszym narzędziem. Jest on tu traktowany jako strategia nie mówienia, nie wypowiadania. Dla aktorów to staje się pewnym kodem dramaturgicznym. Posługujemy się też iluzją. To w tym medium pantomimy jest piękne, że świat powstaje się na naszych oczach. Prace domowe, które wykonują bohaterowie jest taką niewidoczną pracą, którą ciągle spychamy na dalsze plany, twierdząc, że to nie jest życie, że ono jest gdzieś indziej. Jednak trzeba pomyśleć, że właśnie w tej krzątaninie jest najwięcej informacji o nas samych, to tu koduje się nasze prawdziwe życie - komentuje reżyserka.

O spektaklu

Przedstawienie powstaje z inspiracji opowiadaniem Tadeusza Różewicza „Grzech”. Realizatorzy skupiają się zbudowaniu rzeczywistości przesiąkniętej wojennymi strukturami: społecznymi, metodami wychowawczymi, schematem rodziny i tzw. zimnego chowu, tego co się powinno i jak się powinno funkcjonować. Jak radzimy sobie z emocjami, złością, wściekłością, swoimi słabościami? Motyw połykania emocji, tłamszenia ich i wstrzymywania w niewypowiedzeniu o lęku, smutku i swoich potrzeb jest siłą napędową tego przedstawienia.

Tytułem przedstawienia, realizatorzy chcieli zasugerować, że: „bez relacji z samym sobą, bez wewnętrznego dialogu czy dopuszczania do siebie emocji trudno wyjść z odwagą i otwartością do drugiego człowieka”.

Przedstawienie powstało w koprodukcji z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu w ramach obchodów Roku Różewicza we Wrocławiu.

Premiera „Mów o sobie, tylko o sobie” - 17 września o godz. 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia (ul. Księcia Witolda 62). Kolejne przedstawienia 18 i 19 września br.

Twórcy

reżyseria: Daria Kopiec
dramaturgia: Martyna Wawrzyniak
choreografia: Anna Godowska
scenografia: Matylda Kotlińska
kostiumy: Patrycja Fitzet
muzyka: Aleksandra Gronowska, Patrycja Betley, Katarzyna Kapela
obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Dziewa, Sandra Kromer-Gorzelewska,
Anna Nabiałkowska, Monika Rostecka

Michał Derkacz
fot. Krzysztof Zatycki


Słowa kluczowe: Mów o sobie tylko o sobie, zdjęcia, premiera, Daria Kopiec, Aleksandra Gronowska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sweet Home spektakl
Różne znaczenia słowa dom w spektaklu "Sweet Home" [FOTO] Wrocław

To pierwsza premiera artystyczna wrocławskiego kolektywu [in between].

Wolny strzelec Opera Wrocławska
Spektakl "Wolny strzelec" - 50 artystów na scenie Opery Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

Reżyser Cezary Tomaszewski wyciąga magię i czarodziejskie zaklęcia spomiędzy bajek, by umiejscowić je w realnym świecie.

Polecamy
Moskwin - spektakl
"Moskwin" - samotność z lalkami w spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO] Wrocław

O spektaklu dla dorosłych opowiadają reżyserka Lena Frankiewicz i aktor Tomasz Maśląkowski.

Lily - spektakl Och Teatr
"Lily" - komedia kryminalna w reżyserii Krystyny Jandy w Och-Teatrze [FOTO]

Premiera spektaklu już 23 lutego! Zobaczcie zdjęcia z próby!

Polecamy
Ostatnio dodane
Sweet Home spektakl
Różne znaczenia słowa dom w spektaklu "Sweet Home" [FOTO] Wrocław

To pierwsza premiera artystyczna wrocławskiego kolektywu [in between].

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.