Premiery - Teatr

"Pani Furia" - spektakl o podziałach i brakach na scenie teatru WTW [FOTO]

2018-05-15 12:54:52 | Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny prezentuje nowy spektakl, pt. "Pani Furia", który będzie można zobaczyć już od 19 maja 2018. Przedstawienie reżyseruje Krzysztof Czeczot, a autorką sztuki, nagrodzonej w 2. Konkursie Dramaturgicznym "Strefy Kontaktu", jest Grażyna Plebanek. Prezentujemy komentarze twórców oraz galerię zdjęć z próby >>

Pani Furia spektaklSprzeciw wobec podziałów

- Obecnie jesteśmy świadkami pewnej retoryki, jaka się wdała, nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie - w USA czy w Europie. Ktoś nam zaczął wmawiać pojęcie „obcego”, który ma coś zniszczyć, coś nam zabrać, sprawić że to „nasze” już takie nie będzie. Populizm i dzielenie ludzi jest problemem powszechnym, nie tylko w Polsce - mówi Krzysztof Czeczot, reżyser spektaklu.

- Struktura spektaklu nie przewiduje konfrontacji tych dwóch światów, a raczej ich pokazanie. Myśl przewodnia, jaka nam towarzyszyła, to zaprezentować, jak braki, różne braki, działają na człowieka i doprowadzają go do furii. Ta niezatrzymana furia sprawia, że wokół jest tylko ogień, pożoga i cierpienie - tłumaczy Czeczot. 

- Problem, jaki poruszamy w spektaklu, to taki obrzydliwy podział, jaki się stworzył - na lepszych i gorszych, na rasistów i ich przeciwników, na czytających książki i tych co nie czytają i tak dalej. Z naszego punktu widzenia można zobaczyć, że nie potrafimy się pogodzić z takim rasistowskim i ksenofobicznym światem, jaki usiłuje nam wcisnąć chociażby obecna władza - mówi Wiesław Cichy, aktor z obsady spektaklu.  

Furia jest w nas

- Tytułowa furia w przypadku mojej postaci przejawia się w dziecku, bohaterce spektaklu. Naszymi portretami są nasze dzieci, tak to wygląda. W wypadku postaci, którą gram, emocje będą stłumione, podobnie jak w postaci mojego dziecka. Tutaj jesteśmy bardziej introwertykami. Moja własna furia dzieje się raczej w głowie, nie jest aż tak uzewnętrzniona, ale pewnie będzie widoczna - wyjaśnia Wiesław Cichy. - Zapraszam wszystkich do przyjścia do Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Pytania, jakie stawiamy zarówno w tym najnowszym spektaklu, jak i w pozostałych, nie są banalnymi pytaniami - dodaje.

O spektaklu

„Zawsze musimy pamiętać, że za zwycięstwo zła w świecie odpowiedzialni nie są jego ślepi wykonawcy, ale przede wszystkim oświeceni duchowo słudzy dobra". [Fiodor Stiepun Bywszeje i niesbywszejesia („Minione, niespełnione”)]

"Bohaterki (bohaterka dramatu Grażyny Plebanek - Alia, oraz dodana przeze mnie postać - Anielka), to wcielenia współczesnych furii. Skompilowana z nowym tekstem Pani Furia to opowieść o narodzinach, dojrzewaniu i eksplozji głęboko zakorzenionego w człowieku bólu, gniewu i cierpienia pokazana z dwóch, pozornie różnych perspektyw. To opowieść o przeznaczeniu, fatum i piętnie, jakie odciska na nas rodzina, wiara, przekonania oraz wychowanie. I o niemożliwym przebaczeniu. Furie potrafią być katami i ofiarami jednocześnie. Opowieść o furiach, to opowieść o czasach upadku.

O postapokaliptycznych, ponowoczesnych zgliszczach cywilizacji. O dekadenckim rozpadzie, który nie ma w sobie nic z romantycznych mrzonek fin de sciecle'u. Furie to postaci tragiczne. Eksplozja furii nie przynosi nadziei i oczyszczenia, nie prowadzi do żadnego katharsis. Jest dosłowna i ostateczna, a zarazem przerażająco pusta". [Jadwiga Juczkowicz]

Twórcy

reżyseria: Krzysztof Czeczot     
dramaturgia: Jadwiga Juczkowicz     
reżyseria światła: Jakub Lech     
projekcje wideo: Jakub Lech, Okime Emiko     
kostiumy i scenografia: Dawid Zalesky     
muzyka: Maciej Zych
asystent reżysera: Michał Szwed     
inspicjentka: Justyna Bartman-Jaskuła     
produkcja dźwięku: Osorno Krzysztof Czeczot
koordynacja kaskaderów: Tomasz Maziarz 

Obsada

Eddy – Wiesław Cichy
Alia – Dominika Kimaty [gościnnie]
Instruktor – Tadeusz Ratuszniak
Mariusz – Krzysztof Zych
Laura – Jolanta Solarz-Szwed
Pascale – Przemysław Kozłowski
Mohamed – Michał Szwed
Brat Alii – Karol Iwański [gościnnie]

Anielka – Katarzyna Pilichowska [gościnnie]
Matka Anielki – Elżbieta Golińska
Kaznodzieja – Marcin Łuczak
Minister – Maciej Tomaszewski
Dziennikarz – Maciej Kowalczyk
Alpha – Tomasz Zieliński [gościnnie]
Dorian – Michał Szwed
Rycerz I – Marcin Łuczak
Rycerz II – Maciej Kowalczyk
Rycerz III – Michał Szwed

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: premiera, Wrocławski Teatr Współczesny, zdjęcia, Wrocław, przedstawienie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nabucco - Opera Wrocławska
Superwidowisko "Nabucco" w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby przed premierą!

Xięgi Schulza
"Xięgi Schulza" - nowy spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu Wrocław

Premiera sztuki w reżyserii Jana Szurmieja już 8 czerwca!

Pani Furia spektakl
"Pani Furia" - spektakl o podziałach i brakach na scenie teatru WTW [FOTO] Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nową premierę. Zobacz zdjęcia z próby!

Polecamy
"Straszny dwór" - premiera w Operze
"Straszny dwór" - premiera w Operze Wrocław

Już 6, 7 i 8 marca w Operze Wrocławskiej premiera "Strasznego dworu" - zabawnej i uroczej opowiastki dziejącej się w murach pełnego tajemnic dworu, nazywanego – nie wiedzieć czemu – strasznym.

Szekspir w szpitalu psychiatrycznym
Szekspir w szpitalu psychiatrycznym Wrocław

Scenariusz „Snu nocy letniej" według Szekspira napisał bowiem Sebastian Kubicz, chory na schizofrenię pacjent Szpitala Psychiatrycznego w Stroniu Śląskim.

Ostatnio dodane
Nabucco - Opera Wrocławska
Superwidowisko "Nabucco" w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z próby przed premierą!

Xięgi Schulza
"Xięgi Schulza" - nowy spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu Wrocław

Premiera sztuki w reżyserii Jana Szurmieja już 8 czerwca!

Kupony i kody rabatowe