Recenzje - Teatr

Pani Furia - recenzja spektaklu

2018-05-21 10:35:14 | Wrocław

„Pani Furia” to spektakl, który od 19 maja 2018 można oglądać we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Sztuka autorstwa Grażyny Plebanek została nagrodzona w II Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu, a za reżyserię odpowiedzialny jest Krzysztof Czeczot, który wcześniej w teatrze WTW zaprezentował bardzo pomysłowy spektakl „Gwiazda”. Jednak „Pani Furia” to znacznie większe przedsięwzięcie niż monodram z Maciejem Tomaszewskim. Czy na tę premierę warto się wybrać? Przeczytaj recenzję!

Pani Furia spektakl„Pani Furia” to, jak mówi sam reżyser, spektakl o brakach. Niemal każdy z bohaterów prezentuje jakiś brak, a problematyka, jaką się tu porusza, to przede wszystkim ksenofobia, rasizm i zatracenie własnego „ja” pod naciskiem czynników zewnętrznych. Jest też trochę tytułowej furii, ale ta stanowi jedynie finał danego wątku, a ważniejsze jest to, co do niej prowadzi.

Spektakl składa się zasadniczo z dwóch wątków, które są tak odrębne, że można by nawet powiedzieć, że to dwa przedstawienia na ten sam temat, połączone w jedno. Mamy tu bowiem prywatną, słodko-gorzką historię Anielki (Katarzyna Pilichowska) i jej matki (Elżbieta Golińska) oraz niemal filmową, policyjną opowieść, której bohaterką jest Alia (Dominika Kimaty) - Afroamerykanka wcielona do zagranicznej jednostki do zwalczania prostytucji i narkotyków. W tej konstrukcji, prezentującej naprzemiennie sceny z obu wątków, widać jak na dłoni, wszystkie zalety i wady spektaklu.

Otóż absolutnie wszystkie sceny z Anielką są znakomite, pomysłowe, świetnie opracowane, zagrane i dające do myślenia. Niestety, w scenach z Alią tego wszystkiego brakuje, co oczywiście nie jest winą aktorów, a raczej ogólnego zamysłu, który wydaje się po prostu oklepany, wtórny i nic nie wnoszący do debaty publicznej na temat, którego dotyczy. Co więcej, wątek Anielki pełen jest prześmiesznych motywów z ciekawym wykorzystaniem multimediów i rekwizytów, w tym nawet broni palnej! Policyjne sceny oparte są raczej na dialogach, które już nie raz słyszeliśmy, a silniejsze emocje dla widza przychodzą dopiero w finale.

„Pani Furia” to spektakl, który zdecydowanie mocniej oddziaływałby na nas kilka lat temu. Naturalnie problemy, które porusza, nadal są aktualne, ale dla wielu mogą okazać się już zbyt „przemielone” przez media, by wzbudzać emocje. Uwagę skupią na sobie niektóre, świetne popisy aktorskie, a i samo tempo i czas przedstawienia wyważono bardzo dobrze. Jednak w ogólnej ocenie, musimy przyznać, że na scenach WTW można obecnie zobaczyć kilka zdecydowanie lepszych propozycji.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

promocje Groupon Local

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Wpółczesny, Wrocław, teatr wtw, 2018, ocena, opinia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Anty-gone TRYPTYK
Anty-gone TRYPTYK - recenzja spektaklu Wrocław

Teatr Polski wypełniony po brzegi, a to za sprawą najnowszego spektaklu Teatru Pieśni Kozła "Anty-gone TRYPTYK".

Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show. Odcinek 3: CHWDP - recenzja Wrocław

Choinka Wigilia Dużo Prezentów, czyli świąteczne klimaty okiem wygadanego Kazia.

Drzewo - recenzja spektaklu Wrocław

Przeczytajcie recenzję najnowszego spektaklu dla najnajów w Teatrze Lalek

Polecamy
"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.

Trzej muszkieterowie - pięknie, głośno i nierówno [RECENZJA]
Trzej muszkieterowie - pięknie, głośno i nierówno [RECENZJA] Wrocław

Wyczekiwany spektakl "Trzej muszkieterowie" we wrocławskim Teatrze Muzycznym CAPITOL spełnia oczekiwania. Jest ekscytująco, efektownie i pięknie. Niestety jest też zdecydowanie za długo. Przeczytaj recenzję!

Ostatnio dodane
Anty-gone TRYPTYK
Anty-gone TRYPTYK - recenzja spektaklu Wrocław

Teatr Polski wypełniony po brzegi, a to za sprawą najnowszego spektaklu Teatru Pieśni Kozła "Anty-gone TRYPTYK".

Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show. Odcinek 3: CHWDP - recenzja Wrocław

Choinka Wigilia Dużo Prezentów, czyli świąteczne klimaty okiem wygadanego Kazia.

Konkurs Ziaja