Premiery - Teatr

"Operetka" Gombrowicza w Capitolu

2007-10-10 10:41:45 | Wrocław
 Już 11 października w Teatrze Muzycznym Capitol odbędzie się premiera jednego z najważniejszych tekstów teatralnych XX wieku - „Operetki” Witolda Gombrowicza. Dzieło Michała Zadary jest pierwszą realizacją w teatrze muzycznym, a nie jak dotąd – w dramatycznym.

„Operetka” pisana była przez Gombrowicza od 1958 roku. Pierwszy raz została wydana po polsku w Paryżu w roku 1966 (w jednym tomie z „Dziennikiem 1961-1966”), szybko została przetłumaczona na francuski, a wkrótce też na włoski i na wiele innych języków. Francuska premierę miała wkrótce po śmierci Gombrowicza w paryskim Théâtre National Populaire, włoska – w Teatro Stabile w Aquila – w tym samym, 1969 roku. Pochód „Operetki” przez polskie sceny rozpoczyna się legendarna inscenizacja Kazimierza Dejmka w Teatrze Nowym w Łodzi (1975). Od tamtej pory sztuka Gombrowicza wystawiana jest regularnie w różnych teatrach w Polsce.

Operetka, gatunek teatralny anachroniczny już za czasów Gombrowicza, dziś – zwłaszcza dla młodszych pokoleń – należy do kręgu pojęć tak staroświeckich i zapomnianych, jak metrampaż, szkandela czy papiloty. Jak więc współcześnie pokazać „boski idiotyzm operetki”, formę, która Gombrowicz wybrał celowo, by najdosadniej pokazać skostniałe, puste gesty i obyczaje?
„Z jednej strony przeto ta operetka winna być od początku do końca tylko operetka, nienaruszalna i suwerenna w swoich operetkowych elementach; a z drugiej ma być jednak e patetycznym ludzkości dramatem. Nikt by nie uwierzył, ile wysiłków pochłonęła organizacja dramatyczna tego głupstwa” – pisze autor we wstępie.

Szaleństwo strojów i mód, będące w sztuce metafora ideologii i historii XX wieku, nabrało w dzisiejszych czasach nowych znaczeń i ogarnia świat jak dziki, bałwochwalczy kult. O czym wiec jest „Operetka” w roku 2007? Czy o tym, jak w proch i pył upadają konwencje i tradycje, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić i umościć w nich, jak w starych, wygodnych butach? A może o nagości, rozumianej jako gotowość do przyjęcia nowego kostiumu? Czym miałby być ten kostium? Dlaczego reżyserzy na całym świecie sięgają ciągle po ten tekst?

Sugestii i tropów, rzecz jasna, można szukać w esejach najwybitniejszych znawców teatru, w błyskotliwych opracowaniach krytycznych. Lecz teatr istnieje i gra nie po to, by dać gotową odpowiedź na wszystko. Zresztą najlepiej sprawdźcie sami.


reżyseria: Michał Zadara
muzyka: Leszek Możdżer
choreografia: Tomasz Wygoda
scenografia: Magdalena Musiał
kostiumy: Julia Kornacka
reżyseria świateł: Ewa Garniec


OBSADA
Mistrz Fior: Cezary Studniak
Hrabia Szarm: Arkadiusz Brykalski (gościnnie)
Baron Firulet: Krzysztof Boczkowski (gościnnie)
Hufnagiel: Rafał Kronenberger (gościnnie)
Albertynka: Ewelina Adamska
Matka Albertynki: Justyna Szafran
Ojciec Albertynki: Tomasz Sztonyk
Książe Himalaj: Ryszard Klaniecki
Księżna Himalaj: Ewa Klaniecka
Proboszcz: Mirosław Owczarek
Profesor: Michał Juzon
Markiza: Bogna Wozniak
Prezes: Tomasz Sztonyk
Generał: Marek Szydło
Lokaj Władysław: Andrzej Gałła
Złodziej Szarma: Łukasz Wójcik
Złodziej Firuleta: Jacek Gebura
Lokaje:
Maciej Cierzniak
Tomasz Leszczynski
Michał Łabus
Bartosz Picher
Michał Pietrzak



Słowa kluczowe: "Operetka" Gombrowicza Capitol wrocław Zadara Możdżer Gombrowicz teatr muzyczny spektakle wydarzen
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

The Passage (Przejście)
"The Passage (Przejście)" - nadchodzi wrocławska premiera spektaklu oraz warsztaty Wrocław

Spektakl, który powstał w efekcie współpracy grup teatralnych z Polski, Niemiec i Serbii, ma służyć wzmacnianiu dialogu i empatii.

Polecamy
Nagasaki - spektakl WTW
"Nagasaki" - spektakl o duchowej bezdomności na początek nowego sezonu w Teatrze WTW [FOTO] Wrocław

Adaptacja książki Érica Faye do zobaczenia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Misiaczek spektakl WTL
"Misiaczek" czeka na dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek [FOTO] Wrocław

Przed nami premiera spektaklu dla widzów w wieku 3-6 lat.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.