Dzieje się - Teatr

Opera Wrocławska zapowiada sezon artystyczny 2022/2023

2022-07-06 15:05:02 | Wrocław

Recital Erwina Schrotta, międzynarodowej sławy bas-barytona, otworzy nowy sezon artystyczny w Operze Wrocławskiej. Gala Inauguracyjna odbędzie się 3 września 2022 roku, a bilety na wydarzenie właśnie trafiły do sprzedaży. Jeszcze we wrześniu będzie można zobaczyć "Wesele Figara", powróci porywająca "Tosca", a to dopiero początek sezonu 2022/2023, obfitującego w uwielbiane przez publiczność spektakle oraz występy cenionych artystów i artystek.

Crème de la crème klasyki arii operowych, m.in. ci darem la mano z Don Giovanniego, arcydzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta usłyszą 3 września widzowie Opery Wrocławskiej. Pojawią się także popisowe fragmenty z Napoju miłosnego Donizettiego oraz z Philémon et Baucis Gounoda. Zaplanowano również sceny z tak monumentalnych dzieł operowych jak Nieszpory sycylijskie i Don Carlos Verdiego oraz Tosca Pucciniego. Erwinowi Schrottowi podczas recitalu towarzyszyć będą solistki: Maria Rozynek-Banaszak (sopran) i Jadwiga Postrożna (mezzosopran), a także oraz chór i orkiestra Opery Wrocławskiej pod batutą Bassema Akiki.

W repertuarze nowego sezonu znalazły się najlepsze z najlepszych, docenione przez widzów spektakle: Wesele Figara, które pojawi się na deskach Opery Wrocławskiej 9 i 11 września, a także Tosca – wyczekany przez melomanów powrót nastąpi 17 września, a następne spektakle odbędą się między 22 a 25 września.

Październik melomani Opery Wrocławskiej będą mogli spędzić w towarzystwie jednego
z największych uwodzicieli w historii kultury, czyli z Don Giovannim Mozarta – w repertuarze 1 i 2 października – którego znamy również jako Don Juana Christopha Willibalda Glucka  w adaptacji choreograficznej Giorgia Madii – spektakl baletowy odbędzie się 7, 8 i 9 października.

Zaraz po nim na scenę wróci Łucja z Lammermooru Gaetano Donizettiego, a w roli głównej 14 i 16 października zobaczymy Marię Rozynek-Banaszak.

Pierwsza premiera nowego sezonu odbędzie się 29 i 30 października – Carmen Georgesa Bizeta w reżyserii Marii Sartovej, w dwóch obsadach z tytułowymi rolami Moniki Ledzion-Porczyńskiej i Jadwigi Postrożnej.

Na uwagę zasługuje również zapowiadany na 5 listopada recital Mariny Rebeki, łotewskiej sopranistki. W 2021 roku wraz z Orkiestrą Opery Wrocławskiej pod batutą Marco Boemiego nagrała płytę solową

z wybranymi ariami operowymi. Recital artystki w Operze Wrocławskiej będzie jej pierwszym występem na scenie tego teatru.

Wieczór sylwestrowy również zapowiada się wspaniale – nadejście Nowego Roku uświetni Koncert Trzech Tenorów – wystąpią Giorgii Sturua, Tadeusz Szlenkier i Rafał Bartmiński.

Rok 2023 przyniesie jeszcze dwie premiery: baletową – Córka źle strzeżona z choreografią Emila Wesołowskiego i scenografią Waldemara Zawodzińskiego oraz premierowe spektakle połączonych w pary jednoaktowych oper: Suor Angelica Giacomo Pucciniego i Hagith Karola Szymanowskiego (20,22 kwietnia i 4,6 maja) oraz Gianni Schicchi i Il Tabarro Giacomo Pucciniego (21, 23 kwietnia i 5, 7 maja).

Kontynuowany będzie również program ,,Opera Młodych”. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego blisko 200 adeptów sztuki operowej zostanie zaangażowanych w 54 nadchodzące projekty artystyczne Opery Wrocławskiej – pod okiem mentorów, patronów i coachów będą mogli stawiać pierwsze w zawodzie i szlifować swoje umiejętności.

ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Gala Inauguracyjna, spektakle, zapowiedzi, premiery, bilety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
nominacje do Teatralnych Nagrodach Muzycznych
Ogłoszono nominacje do Teatralnych Nagród Muzycznych 2022

Które teatry i artyści mają szanse na nagrody w 16 kategoriach?

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.