Recenzje - Teatr

Nikt (nie) spotyka nikogo - recenzja spektaklu

2021-03-22 11:12:58 | Wrocław

Oceniamy spektakl ''Nikt (nie) spotyka nikogo" w reżyserii Aleksandry Kugacz-Semerci i Mertcana Semerci, który można było obejrzeć 18 i 19 marca 2021 roku w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

nikt nie spotyka nikogo

Przebieg spektaklu

W przedstawieniu brało udział dwoje aktorów. Można wnioskować, że było to małżeństwo. Głównymi rekwizytami na scenie były krzesła. Na podłodze były wycięte z kartonu fragmenty i ulożone w kształt człowieka. Kobieta zaczęła dokładnie układać krzesła na tym wzorze. Mężczyzna natomiast rozwalał to co ona ułożyła. Być może jest to metafora niszczenia życia. W całym przedstawieniu było mało dialogów, jeśli się pojawiały to aktorzy mieszali ze sobą język polski i angielski.

Aktorzy dotykali się, jakby chcieli poznawać swoje ciała. Relacja tej pary wydaje się być jednostronna. Gdy mężczyzna wziął czajnik i chciał się polać wrzątkiem, za każdym razem kobieta osłaniała go swoim ciałem przed strugą wody. Bohaterka  chciała zobaczyć jak on zareaguje, gdy ona weźmie czajnik, ale gdy leciała woda on się odsuwał.

Wydaje się, że mężczyzna jest metaforą cierpienia. Znęcał się nad nią, a ona mu nadal pomagała. Kobieta postanowiła wyrzucić go z domu, ale błagała żeby wrócił, bo się bała ciemności. Wyglądało to jakby kobieta była uzależniona od niego. Mimo że cierpiała był jej potrzebny. Podsumowaniem spektaklu był film w którym mężczyzna leci w kosmos i zaczyna się palić. Aktorzy położyli się na krzesłach jakby to oni lecieli. 

Interpretacja 

Zachowania aktorów były irracjonalne, a poszczególne sceny sprawiały wrażenie bardzo indywidualnych. Cały spektakl ma w sobie dużo wątków psychologicznych, które można interpretować na wiele sposobów. Być może chodzi o patologiczne sytuacje w małżeństwach. Gra światła potęgowała uczucie niepokoju. Stroje aktów były szare i codzienne.

"Istniejemy w istnieniu Innych. Dzięki założeniu, że istnieje TY, nabieramy pewności co do istnienia JA. Nawet wtedy, kiedy TY zmienia się w ON. Nawet wtedy, kiedy nie zauważamy tego. Nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy już w stanie odróżnić TY od ON." [1]

Karolina Klińska

fot. Tobiasz Papuczys / materiały prasowe

[1] https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/nikt-spotyka-nikogo-2/

Słowa kluczowe: opinia, ocena, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Kasta la vista - recenzja spektaklu

Czy funkcjonując w racjonalnej rzeczywistości, można się odnaleźć po jej absurdalnej stronie?

Polecamy
Miejsce - spektakl Psychoteatru
Miejsce - recenzja spektaklu Psychoteatru

Kontynuację "Lasu" pokazano w ramach nurtu Świebodzki OFF.

PandemiJa - spektakl 2020
PandemiJa - recenzja spektaklu dyplomowego

Kilka słów o dyplomie studentów IV roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie filii w Białymstoku.

Ostatnio dodane
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.