Premiery - Teatr

Nadchodzi premiera "Wesela Figara" w Operze Wrocławskiej [FOTO]

2022-05-09 14:03:32 | Wrocław

Piękni, młodzi, pełni energii i otwarci na zmysłowe doświadczenia - oto bohaterowie spektaklu światowej sławy reżysera André Hellera-Lopesa. Z miłosnymi piorunami i hormonalnymi burzami, które opanują scenę, będzie współgrać orkiestra Opery Wrocławskiej pod batutą Bassema Akikiego. Weselem Figara po Don Giovannim i Così fan tutte Opera Wrocławska dopełnia tryptyk słynnego duetu Wolfgang Amadeus Mozart – Lorenzo Da Ponte. Premiera i nieoficjalne rozpoczęcie sezonu weselnego nastąpi we Wrocławiu już 20 i 21 maja 2022 roku.

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Wesele Figara

Obsada i twórcy

Ceremoniami ślubów i scenariuszami wesel rządzą zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie - Opera Wrocławska zaprasza na zaślubiny, w czasie których spodziewać się można jedynie niespodziewanego! Korowód zdarzeń rozpocznie 15 maja Wieczór Kawalerski Figara – wyjątkowy, bo w przestrzeni operowego foyer, na który na przekór tradycji będzie można zaprosić… swoją drugą połowę! Gwiazdami wydarzenia będą Mozart i Rossini, których muzyka wybrzmi za sprawą klarnetu, fortepianu oraz Kwartetu smyczkowego LOpera Opery Wrocławskiej.

Huczny finał nastąpi 20 i 21 maja! Wesele Figara, spektakl brazylijskiego reżysera André Hellera-Lopesa powstał w ramach Opery Młodych, wspierającego młode talenty autorskiego programu dyrektora artystycznego Mariusza Kwietnia. Na scenie Opery Wrocławskiej ponownie wystąpią młodzi utalentowani śpiewacy i śpiewaczki, którzy rozwijają skrzydła i doskonalą swoje umiejętności pod okiem zaproszonych mistrzów. Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, wiedzy i energii zaowocuje wystawieniem słynnego dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta w nowej odsłonie, napędzanej świeżością spojrzenia na klasykę i młodzieńczym entuzjazmem. Stroje przygotowuje argentyńska kostiumografka Sofía Di Nunzio, związana z operą, telewizją i filmem, współpracująca z wieloma teatrami operowymi w Ameryce Łacińskiej. Autorem choreografii jest artysta baletu Opery Wrocławskiej, Łukasz Ożga.

W rolach głównych zobaczymy Luká¹a Baøáka, Gabriellę Pace, Krzysztofa Bączyka, Kamilę Dutkowską, Pawła Horodyskiego, Adama Kutnego, Aleksandrę Łaskę, Zuzannę Nalewajek, Aleksandrę Opałę i Hannę Sosnowską-Bill.  

O spektaklu

Mozart i Da Ponte kontynuują opowieść o losach sewilskiego golibrody, który z czasem zostaje zarządcą dóbr swego pana, Hrabiego Almavivy. Niegdyś pomógł mu zdobyć żonę, piękną Rozynę. Wystarczyły jednak trzy lata, by gorące uczucie Hrabiego zamieniło się w katalog rutynowych uśmiechów i serdeczności. Znudzony arystokrata z nadzieją patrzy na urodziwą Zuzannę, pokojówkę swojej żony, a zarazem oficjalną narzeczoną Figara. Ten nie zamierza jednak z nikim się nią dzielić. Obmyśla więc intrygę, która ma udaremnić zamiary jego pana.

Pełna wdzięku i lekkości komedia społeczna okazała się symbolicznym otwarciem nowego rozdziału w historii opery. Nikt wcześniej językiem muzyki nie opowiadał w ten sposób o relacjach damsko-męskich, przy okazji ilustrując rewolucyjne przemiany społeczno-obyczajowe. Mozart i Da Ponte okazali się być nowatorami, czyniąc bohaterów opery pełnokrwistymi postaciami o wyrazistych charakterach. Jest to jedna z nielicznych oper komicznych, w których panuje pełna równowaga między prawdą dramatyczną a treścią i formą muzyczną.

Wesele Figara stanowi dopełnienie tryptyku autorstwa Mozarta i da Ponte. André Heller-Lopes wyreżyserował dotychczas w Operze Wrocławskiej Don Giovanniego i Così fan tutte. Jego najnowszy spektakl to efekt międzynarodowej współpracy artystów kilku pokoleń. Zbliżająca się premiera to zaproszenie do wspólnego celebrowania zarówno sztuki, jak i czystej radości życia.

Sylwetka reżysera

André Heller-Lopes to jeden z najbardziej aktywnych reżyserów operowych w Ameryce Łacińskiej, ma na swoim koncie spektakle wyreżyserowane w całej Brazylii oraz w Argentynie, Urugwaju, Portugalii, Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Artysta kształcił się w prestiżowym San Francisco Merola Opera Programme (2001) i Young Artist Programme w Covent Garden (2003–2005). W 2013 roku otrzymał nagrodę Britten 100, a jego inscenizacja Snu nocy letniej Brittena znalazła się w finale nagród 2014 Opera Awards w kategorii najlepsza inscenizacja. W 2012 roku magazyn „Epoca” uznał go za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi w Brazylii.

Jest także trzykrotnym zwycięzcą Nagrody im. Carlosa Gomesa (2009, 2010, 2011) dla najlepszego reżysera operowego w Brazylii oraz laureatem wyróżnienia przyznawanego przez Argentyńskie Stowarzyszenie Krytyków Muzycznych dla najlepszej inscenizacji 2015 roku. Pracował jako dyrektor artystyczny w Teatro Municipal w Rio de Janeiro, miejski koordynator ds. opery dla Rio de Janeiro, dyrektor ds. obsadowych w Orquestra Sinfônica Brasileira oraz koordynator artystyczny programu Jovens Intérpretes w Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie. Absolwent Federalnego Uniwersytetu Muzycznego w Rio de Janeiro, gdzie od 1996 roku wykłada reżyserię i historię opery na Wydziale Wokalnym, w 2011 roku otrzymał doktorat od King’s College London.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spektakl, sztuka, André Heller-Lopes, Wrocław, teatr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Manon
"Manon", czyli niszczycielska siła miłości w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

To ostatnia z premier w sezonie 2021/2022!

Kulka
Nieoczywisty, muzyczny spektakl nie tylko dla najmłodszych, czyli "Kulka" w WTL [FOTO] Wrocław

11 czerwca we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu Tomasza Maśląkowskiego. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Wyskubki spektakl WTW
WTW prezentuje "Wyskubki" - spektakl zaciera podział na aktorów i widzów [FOTO] Wrocław

Śpiew, taniec i poezja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym już od 3 czerwca!

Polecamy
Czas patriotÃłw - Karolina Lanckorońska
"Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" - biograficzne przedstawienie w Teatrze Arka Wrocław

Spektakl "Karolina Lanckorońska" to opowieść o legendzie polskiej arystokracji.

Siksy - spektakl AST Wrocław
"Siksy" - różowy spektakl studentek AST [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą!

Polecamy
Ostatnio dodane
Manon
"Manon", czyli niszczycielska siła miłości w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

To ostatnia z premier w sezonie 2021/2022!

Kulka
Nieoczywisty, muzyczny spektakl nie tylko dla najmłodszych, czyli "Kulka" w WTL [FOTO] Wrocław

11 czerwca we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu Tomasza Maśląkowskiego. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.