Dzieje się - Teatr

Nadchodzą "Trzej Muszkieterowie" - z rozmachem i na serio [FOTO]

2015-10-06 09:24:17 | Wrocław

fot. K. Zatycki5 października w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa przed premierą długo wyczekiwanego, spektakularnego spektaklu pt. Trzej Muszkieterowie. Pokazano dwie interesujące sceny - potrójny pojedynek oraz bal na dworze u króla Ludwika XIII.

Zobacz zdjęcia z próby "Trzech Muszkieterów". Przejdź>>


O podejściu do realizacji spektaklu opowiadał także jego reżyser, Konrad Imiela. - Nasz pomysł na ten musical był taki, by stworzyć go od początku. Chcemy opowiedzieć tę historię dużo bardziej serio niż było to robione wcześniej, w teatrze czy w filmie. Moją inspiracją do uruchomienia produkcji był fakt, że współcześnie w świecie mamy deficyt takich pojęć jak odwaga, męskość, przyjaźń i honor - analizował Imiela. - Muszkieterowie chcieliby walczyć za sprawę, a siedzą w Paryżu i nie mają ku temu zbyt wielu okazji. Pojawiają się natomiast dysproporcje społeczne, miłość z elementami zdrady, niespełniona miłość oraz miłość podszyta intrygą - dodaje.

Na scenie zobaczymy ponad 50 osób. Pod sceną będzie grać kilkunastu muzyków. Wrażenie z pewnością zrobi przemieszczająca się scenografia. - W spektaklu nie będzie scen tanecznych, których nie wymaga historia, np. bal. Wiele jest natomiast choreografii scenograficznej, gdy elementy wystroju sceny są na bieżąco przesuwane i aranżowane na nowo. To nie będzie typowy musical. Nie będzie cukierkowego aktorstwa, sztuczności. To jest dla mnie, jako reżysera, bardzo ważne. Będzie rzetelnie i szczerze, ale też emocjonalnie - ocenia Imiela.

O przygotowaniach do roli, intrygach i zależnościach wśród muszkieterów opowiada, grający Aramisa - Adrian Kąca. - Aramis jest postacią dość tajemniczą. Jego droga jest podzielona na tą duchową i tą wojskową. On waha się między kościołem a koszarami. Są też kobiety, które go kuszą. On jest łącznikiem pomiędzy porywczym Portosem a spokojnym Atosem. On ich łączy i on ich godzi. Wie też jak załatwić różne sprawy, jest obrotnym człowiekiem - analizuje Kąca. - Jako muszkieterowie jesteśmy uwikłani w intrygi związane z dworem królewskim. Wykonujemy różne misje, czasem tajne. Na co dzień ścieramy się na ulicach Paryża z ludźmi Kardynała Richelieu. Robimy to głównie dla rozrywki, ponieważ nie ma wojny. Później pomagamy w misji d'Artagnana dla królowej. Widzimy w nim młodzieńca z potencjałem. Jesteśmy jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - analizuje Kąca.

Aktor podzielił się też wrażeniami z przygotowań do roli. - Rozpoczęliśmy od zajęć szermierczych, które trwały kilka miesięcy. Umawialiśmy się też na jazdy konne. W spektaklu nie jeździmy konno po scenie, lecz posiadamy wiedzę, która przydaje się w uwiarygodnieniu dialogów. Bardzo ważne było dla nas, że od pierwszego dnia prób, stała już dekoracja - zaznacza Kąca. - Zdecydowanie polecam "Trzech Muszkieterów" w Capitolu. Dźwięk wydobywanego rapiera i tak efektowne walki, to coś rzadko spotykanego. Do tego emocje, rozmach, piękne kostiumy i role. To bardzo interesująca historia - zachęca, grający Aramisa, Kąca.

"Trzej Muszkieterowie" we wrocławskim Capitolu od 10 października 2015. Tytułowych bohaterów zagrają: Maciej Maciejewski (Portos), Adrian Kąca (Aramis) i Przemysław Glapiński (Atos, gościnnie z Teatru Syrena w Warszawie). W roli d'Artagnana zobaczymy na zmianę dwóch młodych absolwentów łódzkiej Filmówki: Piotra Bondyrę (Wrocławski Teatr Współczesny) i Piotra Gawrona-Jedlikowskiego. Milady zagra Justyna Szafran. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Reżyseruje Konrad Imiela.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: trzej muszkieterowie, capitol wrocław, trzej muszkieterowie 2015, konrad imiela
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kantor. Burza spektakl
Grudniowe spektakle w Instytucie Grotowskiego [Program] Wrocław

Sprawdźcie, na co można się wybrać?

PPA
Rusza nabór zgłoszeń na Konkurs 42. PPA

Poznajcie kalendarium Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Kazio Sponge Show
Kazio Sponge Show - charytatywny pokaz na mikołajki w WTL Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na mikołajkowe show w dniu 5 grudnia 2021.

Polecamy
Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu z dofinansowaniem w ramach "funduszy norweskich" Wrocław

Planowana jest realizacja trzech spektakli oraz kilku przedsięwzięć towarzyszących.

Podejdź bliÅźej
"Podejdź bliżej" - spektakl o związkach w przeglądzie Teatr na faktach [WIDEO] Wrocław

Monika Czajkowska i Jędrzej Bigosiński mówią o spektaklu, który oparto na faktach.

Ostatnio dodane
Kantor. Burza spektakl
Grudniowe spektakle w Instytucie Grotowskiego [Program] Wrocław

Sprawdźcie, na co można się wybrać?

PPA
Rusza nabór zgłoszeń na Konkurs 42. PPA

Poznajcie kalendarium Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.