Dzieje się - Teatr

Miesiąc na faktach: Instytut Grotowskiego zaprasza na premierowe spektakle

2020-01-29 14:51:39 | Wrocław

W czerwcu ubiegłego roku w Instytucie Grotowskiego odbyła się „Noc na faktach”, a teraz przyszedł czas na poszerzenie formuły. W lutym odbywać się będzie cały „Miesiąc na faktach”! To przegląd spektakli dokumentalnych zrealizowanych w ramach nominowanego do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej projektu „Teatr na faktach”. Na program wydarzenia złożą się czytania performatywne „Teatr Gazeta” oraz trzy premierowe przedstawienia: „Tutaj kobiety palą się lepiej”, „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” i „W końcu będzie ciepło”.

W końcu będzie ciepło

Miesiąc na faktach w Instytucie Grotowskiego

„Miesiąc na faktach” podsumowuje prowadzone od października 2019 w Instytucie Grotowskiego prace uczestników projektu, którzy poszukiwali aktualnych tematów, zbierali materiały i opracowywali je pod kierunkiem Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza. Wykorzystując metodę verbatimu, stworzono dokumentalne obrazy kobiecego aktywizmu, mniejszości seksualnych w Polsce i nieposłuszeństwa obywatelskiego. Są to opowieści o skomplikowanej rzeczywistości, widzianej z wielu perspektyw. Wspólnym mianownikiem spektakli jest wsłuchanie się w osobiste doświadczenia prawdziwych ludzi. „Miesiąc na faktach” stanowi przestrzeń, w których ich głosy mogą wybrzmieć. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i bohaterami spektakli oraz aktywistami. 

Premiery spektakli na faktach

Premiery spektakli poprzedzą czytania performatywne, zatytułowane „Teatr Gazeta”. To pole do eksperymentowania na pograniczu teatru i dyskusji, które umożliwia szybkie reagowanie na otaczającą rzeczywistość. W pierwszym „wydaniu” w centrum uwagi będą takie zagadnienia i tematy jak: polskość na wrocławskim Rynku, MPK z perspektywy kierowców, marzenia kwiaciarki z pl. Solnego. Pojawią się też performatywne zapowiedzi premierowych spektakli dokumentalnych. Na inauguracyjne wydanie „Teatru Gazeta” zapraszamy w sobotę 8 lutego o godz. 18:00 do Sali Teatru Laboratorium. Wstęp wolny. 

Kilka lat temu Polskę zmienił Ogólnopolski Strajk Kobiet. Aktywistki takie jak Stasia i Agata – bohaterki „Tutaj kobiety palą się lepiej” udowodniły, że feminizm to nie fanaberia wielkomiejskich elit. Spektakl jest dokumentalnym obrazem Polski protestującej, który powstał na podstawie dziesiątek rozmów z kobietami. Tytuł nawiązuje do planszy stworzonej przez Jacka Adamasa, cytującego w polemice z wystawą Doroty Nieznalskiej słowa członków Sonderkommando Auschwitz. Na „Tutaj kobiety palą się lepiej” zapraszamy do Sali Teatru Laboratorium 13, 14 i 15 lutego o godz. 19:00. 

Czego „lobby LGBT” chce od dzieci? Czy wszyscy geje chodzą na parady? Gdzie w tym wszystkim są osoby bi? Dlaczego 66% pytanych zadeklarowało, że geje i lesbijki nie powinni publicznie pokazywać swojej orientacji? Kto kogo powinien się bać? I wreszcie: czy w Polsce potrafimy jeszcze ze sobą rozmawiać? „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” to spektakl dokumentalny, stworzony na podstawie rozmów z osobami nieheteronormatywnymi. To opowieść o byciu innym w Polsce po wydarzeniach w Białymstoku, po słowach o „tęczowej zarazie”, „indoktrynacji LGBT” i „ideologii gender”. Opowieść o ludziach z ich lękami, marzeniami, strachem i złością. Spektakl zostanie zaprezentowany w Sali Teatru Laboratorium 20, 21 i 22 lutego o godz. 19:00. 

Od 1849 roku, kiedy Henry David Thoreau opublikował esej „O obywatelskim nieposłuszeństwie”, sformułowanie to zaczęło pojawiać się częściej w różnych kontekstach: wojny amerykańsko-meksykańskiej, niewolnictwa, rasizmu, dyskryminacji seksualnej i światopoglądowej. Do dziś towarzyszy mu pytanie: w jakich sytuacjach obywatel powinien odmówić posłuszeństwa państwu – czy tylko w skrajnych, czy raczej w każdym przypadku, gdy w jego oczach dochodzi do pogwałcenia sprawiedliwości? Odpowiedzi na to pytanie próbują udzielić twórcy spektaklu. Scenariusz „W końcu będzie ciepło” powstał jako rezultat współpracy z aktywistami i opowiada o nieposłuszeństwie obywatelskim, o idei grupy oraz o walce o lepsze jutro. Premierowe pokazy „W końcu będzie ciepło” odbędą się w Studiu Na Grobli 27, 28 i 29 lutego o godz. 19:00. 

Bilety

Bilety na spektakle w ramach „Miesiąca na faktach” nabyć można w cenie 20/30 PLN na stronie www.bilety.grotowski-institute.art.pl, w Sekretariacie Instytutu lub na 30 minut przed rozpoczęciem w miejscu wydarzenia.

ip

fot. "W końcu będzie ciepło"/kolaż: Bartłomiej Puch

Słowa kluczowe: program, luty 2020, Wrocław, teatr na faktach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Strefy kontaktu 2021 laureaci
Rozstrzygnięto 4. Konkurs Dramaturgiczny "Strefy kontaktu"

28 lutego 2021 roku poznaliśmy laureatów, których sztuki zadebiutują na scenie WTW.

Zapowiedź 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu Wrocław

Znamy szczegóły 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, który rozpoczyna się już 22 marca.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.