Premiery - Teatr

Marcin Liber o reżyserii spektaklu "Rzeźnia numer pięć": To realizacja mojego nastoletniego marzenia [FOTO]

2021-06-24 09:03:24 | Wrocław

Już 26 czerwca 2021 roku odbędzie się premiera spektaklu „Rzeźnia numer pięć” na podstawie powieści Kurta Vonneguta o tym samym tytule. Przedstawienie w reżyserii Marcina Libera będzie można zobaczyć we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Poniżej prezentujemy wypowiedzi twórców spektaklu, którzy przybliżają swoją interpretację słynnej książki z 1969 roku. Zobaczcie zdjęcia z próby przed premierą >>

Rzeźnia numer pięć WTW

Realizacja nastoletniego marzenia

- To przedstawienie jest realizacją mojego nastoletniego marzenia. Teatr jest miejscem, gdzie marzenia można spełniać. Mam nadzieję, że zostanie ono w pamięci widzów na długo. Opowiadamy o świecie, który ma szansę bycia światem alternatywnym. Staraliśmy się być wierni linii fabularnej jaka jest w powieści - wyjaśnia Marcin Liber. - Żyjemy w czasie zdeterminowanym przez platformy streamingowe i osobiście wydaje mi się, że część widzów i ludzi opisujących teatr potrzebuje fabuły do opisania świata. My chcemy właśnie opowiadać historię i pewną przygodę. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o pokoju. Przesiąknięty jest ideą walki hipisowskiej o to, żeby świat był lepszy i piękniejszy. 

 - Przedstawienie składa się z dwóch części, tak jak książka. Pierwsza część opowiada o trudzie opisania tego, co wydarzyło się w Dreźnie, gdzie Kurt Vonnegut przeżył bombardowanie. Jego doświadczenie było na tyle silne, że postanowił o tym napisać. Druga część natomiast jest już realizacją jego powieści - tłumaczy reżyser. 

Bohater zbiorowy

- Billy to główna postać w książce, ale w spektaklu jest to zrobione trochę inaczej. Największą rolę odgrywamy jako postać zbiorowa. Mówi się, że ten główny bohater jest alter ego Vonneguta. „Rzeźnia numer pięć” została zekranizowana, ale nie odniosła ona sukcesu, dlatego widzowie są uwolnieni od tej narzuconej interpretacji i mogą sami określić czym będzie ten spektakl - komentuje Rafał Cieluch, grający Billy’ego - Moja postać to człowiek uwikłany w historyczne koleje losów || Wojny Światowej - dodaje.

Więcej o bohaterze zbiorowym opowiada inny członek obsady, Krzysztof Boczkowski. - Bohater zbiorowy jest narratorem, który prowadzi tę opowieść. Każdy z nas jest takim elementem tej narracji i razem tworzymy dynamikę opowieści. W książce wszystko jest zawieszone w czasie. Główny bohater wypada z czasu, jest poza nim. Interpretacja tego właśnie gdzie znajduje się bohater, należy do widza. Można powiedzieć, że czas zatrzymuje się w traumatycznych momentach dla bohatera, na przykład wtedy, kiedy spalono Drezno.


Karolina Ryś

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Kurt Vonnegut, Marcin Liber, Wrocławski Teatr Współczesny, zdjęcia, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Manon
"Manon", czyli niszczycielska siła miłości w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

To ostatnia z premier w sezonie 2021/2022!

Kulka
Nieoczywisty, muzyczny spektakl nie tylko dla najmłodszych, czyli "Kulka" w WTL [FOTO] Wrocław

11 czerwca we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu Tomasza Maśląkowskiego. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Wyskubki spektakl WTW
WTW prezentuje "Wyskubki" - spektakl zaciera podział na aktorów i widzów [FOTO] Wrocław

Śpiew, taniec i poezja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym już od 3 czerwca!

Polecamy
Nikt nie jest doskonały
Spektakl "Nikt nie jest doskonały" w gwiazdorskiej obsadzie do zobaczenia w Toruniu

To komedia, która bawi, śmieszy i nigdy się nie starzeje.

Mock. Czarna burleska
"Mock. Czarna burleska" - kryminały Marka Krajewskiego na deskach Capitolu [WIDEO]

Twórcy spektaklu o Eberhardzie Mocku mówią o przeniesieniu książek na język teatru muzycznego.

Polecamy
Ostatnio dodane
Manon
"Manon", czyli niszczycielska siła miłości w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

To ostatnia z premier w sezonie 2021/2022!

Kulka
Nieoczywisty, muzyczny spektakl nie tylko dla najmłodszych, czyli "Kulka" w WTL [FOTO] Wrocław

11 czerwca we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu Tomasza Maśląkowskiego. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.